Soledum
Soledum to lek wykrztuśny, który ułatwia odkrztuszanie przy kaszlu mokrym. Jest dostępny bez recepty. Stosowany jest w leczeniu produktywnego kaszlu oraz jako środek wspomagający w ostrym, nieropnym zapaleniu zatok.
Cyneol – związek z grupy terpenów występujący w olejku eterycznym, który jest otrzymywany z eukaliptusa. Mechanizm działania cyneolu polega m.in. na zwiększaniu klirensu śluzówkowo-rzęskowego, co pomaga w usuwaniu śluzu z oskrzeli czy płuc, oraz na hamowaniu aktywności mediatorów stanu zapalnego. Substancja zatrzymuje nadprodukcję gęstej, lepkiej i trudnej do odkrztuszenia wydzieliny. Wskazaniem do stosowania cyneolu jest kaszel produktywny, mokry oraz leczenie wspomagające ostrego, nieropnego zapalenia zatok.
Cyneol dostępny jest w postaci kapsułek dojelitowych miękkich oraz jako jeden ze składników preparatów złożonych np. aerozoli donosowych czy aerozoli do stosowania w jamie ustnej. Substancja nie wchodzi w reakcje z innymi lekami oraz wykazuje korzystny profil bezpieczeństwa.
Możliwe działania niepożądane: występują rzadko i dotyczą głównie zaburzeń przewodu pokarmowego (nudności, biegunka) oraz zaburzeń układu immunologicznego (obrzęk twarzy, świąd, zaburzenia oddychania, kaszel).
Opracowanie: Aleksandra Rutkowska – technik farmaceutyczny – nr dyplomu T/50033363/10
Soledum to lek wykrztuśny, który ułatwia odkrztuszanie przy kaszlu mokrym. Jest dostępny bez recepty. Stosowany jest w leczeniu produktywnego kaszlu oraz jako środek wspomagający w ostrym, nieropnym zapaleniu zatok.
Soledum Forte to lek wykrztuśny, który ułatwia odkrztuszanie przy kaszlu mokrym. Jest dostępny bez recepty. Preparat ma postać kapsułek dojelitowych miękkich stosowanych w leczeniu produktywnego kaszlu oraz jako środek wspomagający w ostrym, nieropnym zapaleniu zatok. Substancją czynną preparatu jest cyneol, wyizolowany podstawowy składnik olejku eukaliptusowego. Cyneol poprawia czynność rzęsek nabłonka oddechowego i poprawia transport wydzieliny.
Soledum Junior zawiera 1,8-cyneol, łagodzący stany zapalne dróg oddechowych, wspierający usuwanie nadmiaru wydzieliny z zatok i oskrzeli, ułatwiając odkrztuszanie i łagodząc kaszel. Stosowany jako środek wykrztuśny w przypadku mokrego kaszlu, w leczeniu wspomagającym ostrego, nieropnego zapalenia zatok oraz zapalnych chorobach dróg oddechowych. W przypadku braku poprawy po 7 dniach leczenia lub pogorszenia stanu pacjenta, należy zasięgnąć porady lekarza.
Terpichol to lek dostępny bez recepty, który ma działanie żółciotwórcze, żółciopędne oraz spazmolityczne. Jest stosowany w zaburzeniach wydzielania żółci przez wątrobę, a także pomocniczo w stanach skurczowych dróg żółciowych. Działa przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie w obrębie dróg żółciowych, co przyczynia się do poprawy procesów trawienia.