Ostatnia aktualizacja:
Podmiot odpowiedzialny | |
Kod ATC | |
Procedura | |
Substancja | Symwastatyna |
Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Simvastatin FP?
Symwastatyna jest lekiem stosowanym w celu obniżenia we krwi stężenia cholesterolu całkowitego, tak zwanego „złego” cholesterolu (frakcji LDL cholesterolu) oraz tłuszczów zwanych trójglicerydami. Poza tym symwastatyna powoduje podwyższenie stężenia „dobrego” cholesterolu (frakcji HDL cholesterolu). Symwastatyna należy do grupy leków zwanych statynami.
Cholesterol to jedna z kilku substancji tłuszczowych znajdujących się w krwiobiegu. Na cholesterol całkowity składa się głównie cholesterol frakcji LDL i cholesterol frakcji HDL. Cholesterol frakcji LDL często nazywany jest „złym” cholesterolem, bo może on odkładać się w ścianach tętnic, tworząc płytki miażdżycowe. Płytka miażdżycowa może powiększać się w miarę gromadzenia cholesterolu, prowadząc do zwężenia jednej z tętnic. W wyniku tego zwężenia może dochodzić do spowolnienia lub zatrzymania dopływu krwi do jednego z ważnych dla życia narządów, np. serca lub mózgu. Zablokowanie dopływu krwi może skutkować zawałem serca lub udarem mózgu.
Cholesterol frakcji HDL często nazywany jest „dobrym” cholesterolem, bo nie dopuszcza do tego, aby zły cholesterol odkładał się w ścianach tętnic o chroni przed chorobami serca.
Inną grupą substancji tłuszczowych we krwi są triglicerydy. Również one mogą zwiększać ryzyko zachorowania na serce.
Podczas przyjmowania tego leku należy przestrzegać diety ubogiej w cholesterol.
Symwastatyna stosowana jest dodatkowo do z dietą u osób:
– u których stwierdzono podwyższenie stężenia cholesterolu we krwi (pierwotna hipercholesterolemia) lub podwyższenie stężenia tłuszczów we krwi (mieszana hiperlipidemia);
– z dziedziczną chorobą (homozygotyczna rodzinna hipercholesterolemia), która wiąże się z podwyższeniem stężenia cholesterolu we krwi. U tych osób może być stosowane również
inne leczenie;
– z chorobą niedokrwienną serca (choroba wieńcowa), lub u których istnieje wysokie ryzyko rozwoju choroby niedokrwiennej serca (ze względu na cukrzycę, przebyty udar mózgu czy inne choroby naczyń krwionośnych). Symwastatyna może przyczynić się do zmniejszenia ryzyka rozwoju chorób serca niezależnie od stężenia cholesterolu we krwi, a w rezultacie do przedłużenia życia tym osobom.
U większości osób nie występują bezpośrednie objawy podwyższenia stężenia cholesterolu. Lekarz może ocenić stężenie cholesterolu, zlecając proste badanie krwi. Należy regularnie zgłaszać się na wizyty kontrolne, obserwować stężenie cholesterolu we krwi i omawiać z lekarzem zamierzone cele leczenia.może określić stężenie cholesterolu za pomocą prostego badania krwi. Należy regularnie zgłaszać się na wizyty kontrolne do lekarza,kontrolować stężenie cholesterolu i omawiać z lekarzem cele, które chce się osiągnąć.
Spis treści [ukryj]
- 1 Jaki jest skład Simvastatin FP, jakie substancje zawiera?
- 2 Dawkowanie preparatu Simvastatin FP – jak stosować ten lek?
- 3 Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
- 4 Co mogę jeść i pić podczas stosowania Simvastatin FP – czy mogę spożywać alkohol?
- 5 Czy można stosować Simvastatin FP w okresie ciąży i karmienia piersią?
- 6 Ulotka Simvastatin FP – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
- 7 Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Jaki jest skład Simvastatin FP, jakie substancje zawiera?
Substancją czynną leku jest symwastatyna w ilości 10 mg, 20 mg, 40 mg.
Pozostałe składniki to:
Rdzeń tabletki: laktoza jednowodna, celuloza mikrokrystaliczna PH 101, skrobia kukurydziana, żelowana, butylohydroksyanizol (E320), butylohydroksytoluen (E 321), kwas askorbowy, kwas cytrynowy, krzemionka koloidalna bezwodna, talk, magnezu stearynian.
Otoczka tabletki: hypromeloza (Phamacoat 606), hypromeloza (Methocel E15 LV Premium), żelaza tlenek czerwony (E172), żelaza tlenek żółty (E172), trietylu cytrynian, tytanu dwutlenek (E171), talk, powidon K-30.
Dawkowanie preparatu Simvastatin FP – jak stosować ten lek?
Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
W trakcie leczenia lekiem Simvastatin FP należy przestrzegać diety ubogiej w cholesterol.
Dawkowanie
Zalecana dawką jest leku Simvastatin FP o mocy 5 mg, 10 mg, 20 mg, 40 mg lub 80 mg przyjmowana doustnie, raz na dobę.
Dorośli ludzie
Dawka początkowa wynosi zazwyczaj 10 mg, 20 mg lub w niektórych przypadkach 40 mg na dobę. Po upływie co najmniej 4 tygodni lekarz może zwiększyć dawkę maksymalnie do 80 mg podawanych raz na dobę. Nie należy przyjmować więcej niż 80 mg na dobę.
Lekarz może zalecić przyjmowanie leku w niższej dawce, zwłaszcza w przypadku osób stosujących leki wymienione powyżej lub cierpiących na pewne choroby nerek.
Dawka 80 mg zalecana jest wyłącznie u dorosłych pacjentów z bardzo wysokim stężeniem cholesterolu we krwi i dużym ryzykiem rozwoju chorób serca, którzy nie osiągnęli obniżenia stężenia cholesterolu za pomocą mniejszych dawek.
Stosowanie u dzieci i młodzieży
U dzieci (w wieku od 10 do 17 lat) zazwyczaj zalecana dawka początkowa wynosi 10 mg na dobę, przyjmowana wieczorem. Maksymalna zalecana dawka wynosi 40 mg na dobę. Sposób podawania
Lek Simvastatin FP należy zażywać wieczorem. Lek można przyjmować niezależnie od posiłków. Lek Simvastatin FP należy przyjmować nieprzerwanie do czasu, gdy lekarz zaleci jego odstawienie.
Kreska dzieląca na tabletkach służy tylko do podziału tabletki w przypadku trudności z połknięciem jej w całości.
Jeśli lekarz zalecił Simvastatin FP jednocześnie z jakimkolwiek lekiem wiążącym kwasy żółciowe (innym rodzajem leku obniżającego stężenie cholesterolu), wówczas lek Simvastatin FP należy zażywać co najmniej 2 godziny przed lub 4 godziny po przyjęciu leku wiążącego kwasy żółciowe.
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
Należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Simvastatin FP – czy mogę spożywać alkohol?
Sok grejpfrutowy zawiera jeden lub więcej składników, które mogą zmieniać działanie niektórych leków, w tym symwastatynę. Podczas leczenia należy unikać spożywania soku grejpfrutowego.
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Simvastatin FP w okresie ciąży i karmienia piersią?
Pacjentka nie powinna przyjmować symwastatyny, jeśli jest w ciąży, próbuje zajść w ciążę lub podejrzewa, że może być w ciąży. Jeśli pacjentka zajdzie w ciążę w okresie stosowania symwastatyny, wówczas powinna natychmiast przerwać jej stosowanie i skontaktować się z lekarzem. Pacjentka nie powinna przyjmować leku Simvastatin FP, jeśli karmi piersią, gdyż nie wiadomo, czy lek ten nie przenika do mleka kobiecego.
Ulotka Simvastatin FP – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Bibliografia
- Ulotka i charakterystyka produktu leczniczego - RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)
Opinie pacjentów - forum, efekty terapii, realne skutki uboczne
Uwaga: Nie można mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.
Brak jeszcze komentarzy pacjentów o tym leku. Podziel się swoimi spostrzeżeniami! :)
Subskrypcja powiadomień
Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych opiniach dotyczących tego leku?