Simcovas

Podmiot odpowiedzialnyActavis Group PTC ehf.
Kod ATCC10AA01
ProceduraMRP
SubstancjaSymwastatyna

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Simcovas?

Symwastatyna należy do grupy leków zwanej statynami. Ich działanie polega na obniżeniu całkowitego stężenia cholesterolu, „złego” cholesterolu (cholesterol LDL) i substancji tłuszczowych zwanych triglicerydami we krwi. Dodatkowo symwastatyna podnosi stężenie „dobrego” cholesterolu (cholesterol HDL). Podczas przyjmowania tego leku pacjent powinien pozostawać na diecie niskocholesterolowej.

Cholesterol jest jedną z kilku substancji tłuszczowych znajdujących się w krwiobiegu. Całkowity cholesterol składa się głównie z cholesterolu LDL i HDL.

Cholesterol LDL często nazywany jest „złym” cholesterolem, ponieważ może odkładać się w ścianach tętnic tworząc płytkę. Jeżeli ta płytka narasta, może doprowadzić do zwężenia tętnic. To zwężenie może spowolnić lub zablokować przepływ krwi do ważnych narządów, takich jak serce i mózg. Zablokowanie przepływu krwi może doprowadzić do zawału serca lub udaru mózgu.

Cholesterol HDL często nazywany jest „dobrym” cholesterolem, ponieważ pomaga w zapobieganiu odkładania się złego cholesterolu w ścianach tętnic i chroni przed chorobami serca.

Triglicerydy są inną formą tłuszczów we krwi, które mogą zwiększać ryzyko chorób serca.

Lek Simcovas stosuje się w celu:
– obniżenia stężenia cholesterolu całkowitego i triglicerydów we krwi, kiedy efekty stosowania diety niskotłuszczowej i inne metody leczenia niefarmakologicznego (wysiłek fizyczny,
zmniejszenie masy ciała) nie są wystarczające (hipercholesterolemia pierwotna lub hiperlipidemia mieszana)
– obniżenia wrodzonego podwyższonego stężenia cholesterolu całkowitego we krwi (homozygotyczna hipercholesterolemia rodzinna), jako lek uzupełniający leczenie dietetyczne oraz inne metody leczenia zmniejszające stężenie lipidów (np. LDL-afereza) lub gdy takie metody nie są odpowiednie
– zmniejszenia ryzyka choroby niedokrwiennej serca u pacjentów z miażdżycą tętnic
lub cukrzycą, łącznie z leczeniem dietetycznym i innymi metodami leczenia, nawet gdy stężenie
cholesterolu całkowitego jest prawidłowe.

Jaki jest skład Simcovas, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku Simcovas jest: symwastatyna w dawce 20 mg lub 40 mg.

Pozostałe składniki leku to:

Rdzeń tabletki: laktoza jednowodna, celuloza mikrokrystaliczna, skrobia żelowana, kukurydziana, butylohydroksyanizol (E 320), kwas askorbowy, kwas cytrynowy, bezwodny, krzemionka koloidalna bezwodna, talk, magnezu stearynian.

Otoczka: hypromeloza (Pharmacoat 606), hypromeloza (Methocel E15 LV Premium), żelaza tlenek czerwony (E 172), żelaza tlenek żółty (E 172), trietylu cytrynian, tytanu dwutlenek (E171), talk, powidon K-30.

Dawkowanie preparatu Simcovas – jak stosować ten lek?

Pacjent powinien stosować dietę obniżającą zawartość cholesterolu podczas przyjmowania leku Simcovas.

Dawka leku to 1 tabletka leku Simcovas 5 mg, 10 mg, 20 mg, 40 mg lub 80 mg przyjmowana doustnie jeden raz na dobę wieczorem.

Dawka 80 mg jest zalecana tylko pacjentom dorosłym z bardzo wysokim stężeniem cholesterolu i wysokim ryzykiem chorób serca, którzy nie uzyskali celu leczenia przy zastosowaniu niższych dawek.

Lekarz określi właściwą dawkę leku dla pacjenta, w zależności od stanu pacjenta, stosowanego leczenia i indywidualnej oceny ryzyka u pacjenta.

Lek Simcovas przyjmuje się wieczorem. Lek można przyjmować z jedzeniem lub niezależnie od jedzenia. Zwykle stosowana dawka to 10 mg, 20 mg lub w niektórych przypadkach 40 mg na dobę. Lekarz może dostosować dawkowanie, po co najmniej 4 tygodniach do maksymalnej dawki 80 mg raz na dobę. Nie należy przyjmować więcej niż 80 mg na dobę. Lekarz może przepisać niższe dawki, zwłaszcza jeśli pacjent stosuje leki wymienione powyżej lub cierpi na niektóre choroby nerek. Należy przyjmować symwastatynę dopóki lekarz nie zaleci przerwania stosowania.

Jeśli lekarz przepisał pacjentowi lek wiążący kwasy żółciowe (inny lek stosowany w celu obniżenia cholesterolu, taki jak kolestyramina) jednocześnie z symwastatyną, pacjent powinien przyjąć symwastatynę co najmniej dwie godziny przed lub co najmniej cztery godziny po zastosowaniu leku wiążącego kwasy żółciowe.

Dzieci i młodzież
Zwykle zalecana dawka początkowa u dzieci (w wieku od 10 do 17 lat) z chorobą dziedziczną nazywaną hipercholesterolemią rodzinną to 10 mg na dobę wieczorem. Maksymalna zalecana dawka to 40 mg na dobę.

Pacjenci w podeszłym wieku
U pacjentów w podeszłym wieku nie ma potrzeby zmiany dawkowania symwastatyny.

Sposób podawania
Tabletki powlekane leku Simcovas należy połykać, popijając wodą. Tabletki powlekane można przyjmować na czczo lub po posiłku.

Czas leczenia
Leczenie symwastatyną będzie prowadzone przez długi czas. Czas trwania leczenia symwastatyną ustala lekarz.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W razie przypadkowego zastosowania większej niż zalecana dawki leku, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Simcovas – czy mogę spożywać alkohol?

Sok grejpfrutowy zawiera jeden lub więcej składników, które mogą zwiększyć stężenie symwastatyny we krwi. Dlatego należy unikać spożywania soku grejpfrutowego, ponieważ może to zwiększyć ryzyko uszkodzenia mięśni.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Simcovas w okresie ciąży i karmienia piersią?

Nie należy przyjmować symwastatyny, jeśli pacjentka jest w ciąży, próbuje zajść w ciążę lub podejrzewa, że może być w ciąży, ponieważ nie ustalono bezpieczeństwa stosowania tego leku u kobiet w ciąży. Jeśli podczas stosowania symwastatyny pacjentka zajdzie w ciążę, należy niezwłocznie przerwać stosowanie leku Simcovas i skontaktować się z lekarzem.

Brak danych dotyczących wydzielania symwastatyny do mleka kobiet. W związku z faktem, iż wiele stosowanych produktów leczniczych wydzielanych jest do mleka matki i może wywoływać poważne działania niepożądane, nie wolno karmić piersią podczas przyjmowania symwastatyny.

Ulotka Simcovas – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Simcovas przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Simcovas - 20 mg, Tabletki powlekane (Simvastatinum)
Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Simcovas m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Simcovas - 20 mg, Tabletki powlekane (Simvastatinum)

Źródła / bibliografia:

  • RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)

Dostępność Simcovas w najbliższej aptece

Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.

Opinie o Simcovas - forum pacjentów, porady i wymiana doświadczeń

Stosujesz Simcovas? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia związane z przyjmowaniem preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Co ważne, użytkownicy często opisują rzeczywiste skutki uboczne, z którymi się zmagają. Dzięki temu nie mamy do czynienia wyłącznie z suchymi informacjami pochodzącymi z ulotki informacyjnej leku, ale z rzeczywistym działaniem niepożądanym leku.

Uwaga: Informacje od użytkowników dotyczące produktów nie są weryfikowane. Nie można więc mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

Dodaj komentarz