Recodium

Podmiot odpowiedzialnyAflofarm Farmacja Polska Sp. z o.o.
Kod ATCN06BX03
ProceduraNAR
SubstancjaPiracetam

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Recodium?

Recodium jest lekiem z grupy leków nootropowych. Lek ten zmniejsza lepkość krwi, zwiększa przepływ przez naczynia w mózgu bez ich rozszerzania. Zwiększa też wykorzystanie tlenu i zużycie glukozy w niedokrwionej tkance mózgowej.

Wskazania do stosowania Recodium
– leczenie mioklonii pochodzenia korowego (krótkie, gwałtowne („piorunujące”) skurcze mięśniowe w obrębie jednej lub kilku kończyn albo tułowia);
– leczenie zaburzeń dyslektycznych u dzieci równocześnie z terapią logopedyczną;
– leczenie zawrotów głowy.

Jaki jest skład Recodium, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest piracetam.
1 tabletka powlekana zawiera 800 mg lun 1200 mg piracetamu.

Pozostałe składniki to:

– rdzeń: makrogol 6000, krzemionka koloidalna bezwodna, magnezu stearynian, kroskarmeloza sodowa;
– otoczka: inst acoat aqua (hypromeloza, olej rycynowy, talk), hypromeloza, hydroksypropyloceluloza, tytanu dwutlenek (E171), Capol 1295 (wosk biały + wosk Carnauba).

Dawkowanie preparatu Recodium – jak stosować ten lek?

Recodium 800 mg

Leczenie mioklonii pochodzenia korowego
Dawka początkowa to 3 tabletki 3 razy na dobę (7 200 mg na dobę). W razie konieczności lekarz może zalecić stopniowe zwiększanie dawki o 6 tabletek (4 800 mg) na dobę co 3 lub 4 dni. Maksymalna dawka dobowa wynosi 30 tabletek (24 000 mg) podawanych w dawkach podzielonych, 2 lub 3 razy na dobę. Co 6 miesięcy lekarz może spróbować zmniejszyć dawkę lub odstawić lek. W tym celu dawkę leku należy zmniejszać o jedną tabletkę co 2 dni, aby zapobiec nagłemu nawrotowi choroby.

Leczenie zaburzeń dyslektycznych równocześnie z terapią logopedyczną
W połączeniu z terapią logopedyczną u dzieci i młodzieży w wieku od 8 do 13 lat: 2 tabletki (1600 mg) 2 razy na dobę.

Leczenie zawrotów głowy
Należy podawać 3 tabletki (2 400 mg) na dobę w 3 dawkach podzielonych. Leczenie trwa 8 tygodni. Lekarz może zmniejszyć dawkę piracetamu u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek.

Recodium 1200 mg

Leczenie mioklonii pochodzenia korowego
Dawka początkowa to 2 tabletki 3 razy na dobę (7 200 mg na dobę). W razie konieczności lekarz może zalecić stopniowe zwiększanie dawki o 4 tabletki (4 800 mg) na dobę co 3 lub 4 dni. Maksymalna dawka dobowa wynosi 20 tabletek (24 000 mg) podawanych w dawkach podzielonych, 2 lub 3 razy na dobę. Co 6 miesięcy lekarz może spróbować zmniejszyć dawkę lub odstawić lek. W tym celu dawkę leku należy zmniejszać o jedną tabletkę co 2 dni, aby zapobiec nagłemu nawrotowi choroby.

Leczenie zaburzeń dyslektycznych równocześnie z terapią logopedyczną
W połączeniu z terapią logopedyczną u dzieci i młodzieży w wieku od 8 do 13 lat: 1,5 tabletki (1800 mg) 2 razy na dobę.

Leczenie zawrotów głowy
Należy podawać 2 tabletki (2 400 mg) na dobę w 3 lub 2 dawkach podzielonych. Leczenie trwa 8 tygodni.
Lekarz może zmniejszyć dawkę piracetamu u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek.

Stosowanie u pacjentów w podeszłym wieku
U pacjentów w podeszłym wieku leczonych długotrwale piracetamem lekarz indywidualnie dostosuje dawkę leku po ocenie pracy nerek.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku należy skontaktować się z lekarzem. Objawy przedawkowania to krwawa biegunka i bóle brzucha.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Recodium – czy mogę spożywać alkohol?

Lek Recodium można przyjmować w trakcie posiłku lub w przerwie między posiłkami. Nie zaleca się picia alkoholu podczas przyjmowania tego leku.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Recodium w okresie ciąży i karmienia piersią?

Nie należy stosować tego leku w ciąży, gdyż lek może być szkodliwy dla zarodka i płodu.

Nie należy stosować tego leku w okresie karmienia piersią, ponieważ przenika on do mleka kobiecego.

Ulotka Recodium – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Recodium przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Recodium - 1200 mg, Tabletki powlekane (Piracetamum)
Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Recodium m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Recodium - 1200 mg, Tabletki powlekane (Piracetamum)

Źródła / bibliografia:

  • RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)

Dostępność Recodium w najbliższej aptece

Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.

Opinie o Recodium - forum pacjentów, porady i wymiana doświadczeń

Stosujesz Recodium? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia związane z przyjmowaniem preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Co ważne, użytkownicy często opisują rzeczywiste skutki uboczne, z którymi się zmagają. Dzięki temu nie mamy do czynienia wyłącznie z suchymi informacjami pochodzącymi z ulotki informacyjnej leku, ale z rzeczywistym działaniem niepożądanym leku.

Uwaga: Informacje od użytkowników dotyczące produktów nie są weryfikowane. Nie można więc mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

Dodaj komentarz