Recodium

Recodium jest lekiem z grupy leków nootropowych. Lek ten zmniejsza lepkość krwi, zwiększa przepływ przez naczynia w mózgu bez ich rozszerzania. Zwiększa też wykorzystanie tlenu i zużycie glukozy w niedokrwionej tkance mózgowej.

Wskazania do stosowania Recodium
– leczenie mioklonii pochodzenia korowego (krótkie, gwałtowne („piorunujące”) skurcze mięśniowe w obrębie jednej lub kilku kończyn albo tułowia);
– leczenie zaburzeń dyslektycznych u dzieci równocześnie z terapią logopedyczną;
– leczenie zawrotów głowy.

Jaki jest skład Recodium, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest piracetam.
1 tabletka powlekana zawiera 800 mg lun 1200 mg piracetamu.

Pozostałe składniki to:

– rdzeń: makrogol 6000, krzemionka koloidalna bezwodna, magnezu stearynian, kroskarmeloza sodowa;
– otoczka: inst acoat aqua (hypromeloza, olej rycynowy, talk), hypromeloza, hydroksypropyloceluloza, tytanu dwutlenek (E171), Capol 1295 (wosk biały + wosk Carnauba).

Zobacz listę produktów zawierających substancje:

Dawkowanie preparatu Recodium – jak stosować?

Recodium 800 mg

Leczenie mioklonii pochodzenia korowego
Dawka początkowa to 3 tabletki 3 razy na dobę (7 200 mg na dobę). W razie konieczności lekarz może zalecić stopniowe zwiększanie dawki o 6 tabletek (4 800 mg) na dobę co 3 lub 4 dni. Maksymalna dawka dobowa wynosi 30 tabletek (24 000 mg) podawanych w dawkach podzielonych, 2 lub 3 razy na dobę. Co 6 miesięcy lekarz może spróbować zmniejszyć dawkę lub odstawić lek. W tym celu dawkę leku należy zmniejszać o jedną tabletkę co 2 dni, aby zapobiec nagłemu nawrotowi choroby.

Leczenie zaburzeń dyslektycznych równocześnie z terapią logopedyczną
W połączeniu z terapią logopedyczną u dzieci i młodzieży w wieku od 8 do 13 lat: 2 tabletki (1600 mg) 2 razy na dobę.

Leczenie zawrotów głowy
Należy podawać 3 tabletki (2 400 mg) na dobę w 3 dawkach podzielonych. Leczenie trwa 8 tygodni. Lekarz może zmniejszyć dawkę piracetamu u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek.

Recodium 1200 mg

Leczenie mioklonii pochodzenia korowego
Dawka początkowa to 2 tabletki 3 razy na dobę (7 200 mg na dobę). W razie konieczności lekarz może zalecić stopniowe zwiększanie dawki o 4 tabletki (4 800 mg) na dobę co 3 lub 4 dni. Maksymalna dawka dobowa wynosi 20 tabletek (24 000 mg) podawanych w dawkach podzielonych, 2 lub 3 razy na dobę. Co 6 miesięcy lekarz może spróbować zmniejszyć dawkę lub odstawić lek. W tym celu dawkę leku należy zmniejszać o jedną tabletkę co 2 dni, aby zapobiec nagłemu nawrotowi choroby.

Leczenie zaburzeń dyslektycznych równocześnie z terapią logopedyczną
W połączeniu z terapią logopedyczną u dzieci i młodzieży w wieku od 8 do 13 lat: 1,5 tabletki (1800 mg) 2 razy na dobę.

Leczenie zawrotów głowy
Należy podawać 2 tabletki (2 400 mg) na dobę w 3 lub 2 dawkach podzielonych. Leczenie trwa 8 tygodni.
Lekarz może zmniejszyć dawkę piracetamu u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek.

Stosowanie u pacjentów w podeszłym wieku
U pacjentów w podeszłym wieku leczonych długotrwale piracetamem lekarz indywidualnie dostosuje dawkę leku po ocenie pracy nerek.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku należy skontaktować się z lekarzem. Objawy przedawkowania to krwawa biegunka i bóle brzucha.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Recodium – czy mogę spożywać alkohol?

Lek Recodium można przyjmować w trakcie posiłku lub w przerwie między posiłkami. Nie zaleca się picia alkoholu podczas przyjmowania tego leku.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Recodium w okresie ciąży i karmienia piersią?

Nie należy stosować tego leku w ciąży, gdyż lek może być szkodliwy dla zarodka i płodu.

Nie należy stosować tego leku w okresie karmienia piersią, ponieważ przenika on do mleka kobiecego.

Żródła / Bibliografia:


Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego Recodium

Ulotka Recodium – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta (m.in. skutki uboczne, interakcje)

Do pobrania pełna ulotka Recodium przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne (działania niepożądane), przeciwwskazania, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i obsługę maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjentów w formacie pdf:


Reklama

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Recodium m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów


Sprawdź cenę i dostępność Recodium w najbliższej aptece

Cena i dostępność i w aptece w Twojej okolicy. Dzięki funkcjonalności portalu KtoMaLek.pl możesz dowiedzieć się ile kosztuje dany preparat, czy jest refundowany. Następnie możesz zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece - sprawdź cenę Recodium

Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Recodium? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków i aptek. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź najnowsze opinie pacjentów.

Dodaj komentarz

Ważne! Przeczytaj przed opublikowaniem opinii na forum. Oferty sprzedaży/kupna/odstąpienia leków są sukcesywnie usuwane, zgodnie z regulaminem portalu. Zażycie produktu leczniczego pozyskanego poza oficjalnym obrotem (z tzw. "drugiej ręki") może być niebezpieczne dla zdrowia.

Napisz opinię o Recodium. Podziel się doświadczeniami na forum.