Obesan

Podmiot odpowiedzialny
Kod ATC
Procedura
Substancja

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Obesan?

Obesan należy do grupy leków nazywanych lekami przeciw otyłości, które mogą pomóc osobom otyłym w zmniejszeniu masy ciała i zapobieganiu jej ponownemu zwiększeniu. Lek działa przez zwiększenie aktywności dwóch związków chemicznych w mózgu (noradrenaliny i serotoniny), co powoduje uczucie sytości i zmniejsza spożycie pokarmu.

Obesan stosuje się jako część programu kontroli masy ciała w leczeniu:
– pacjentów z otyłością zależną od sposobu odżywiania i wskaźnikiem masy ciała (BMI) 30 kg/m2 lub większym
– pacjentów z nadwagą zależną od sposobu odżywiania i z BMI wynoszącym 27 kg/m2 lub więcej oraz z innymi czynnikami ryzyka związanymi z otyłością, takimi jak cukrzyca typu 2 lub nieprawidłowe stężenia tłuszczów we krwi.

Obesan jest tylko częścią długotrwałego, ogólnego programu leczniczego, który ma na celu zmniejszenie masy ciała i który powinien być nadzorowany przez lekarza. Program ten powinien obejmować zalecenia dietetyczne i zwiększenie aktywności fizycznej, a także inne zmiany zachowania. Stosowanie wszystkich tych zaleceń jest niezbędne do uzyskania trwałej zmiany nawyków żywieniowych i zachowań. Zmiany stylu życia są konieczne w czasie stosowania leku Obesan, aby pacjent był w stanie utrzymać uzyskana masę ciała po zakończeniu leczenia.
Jeśli pacjent nie zmieni stylu życia, może ponownie przybrać na wadze. Lekarz powinien kontrolować masę ciała pacjenta nawet po zakończeniu leczenia.

Jaki jest skład Obesan, jakie substancje zawiera?

Obesan 10 mg
Substancja czynną leku jest sybutraminy chlorowodorek jednowodny. Każda kapsułka zawiera 10 mg sybutraminy chlorowodorku jednowodnego.

Obesan 15 mg
Substancją czynną leku jest sybutraminy chlorowodorek jednowodny. Każda kapsułka zawiera 15 mg sybutraminy chlorowodorku jednowodnego.

Inne składniki leku to:
Rdzeń kapsułki: Celuloza mikrokrystaliczna, laktoza jednowodna, magnezu stearynian, krzemionka koloidalna bezwodna
Otoczka kapsułki: Żelatyna, sodu laurylosiarczan, tytanu dwutlenek (E171), żelaza tlenek żółty (E172, tylko kapsułki 10 mg)

Dawkowanie preparatu Obesan – jak stosować ten lek?

Sybutraminę należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy ponownie skontaktować się z lekarzem. Zwykle stosowana dawka początkowa to l kapsułka leku Obesan 10 mg jeden raz na dobę, rano. Kapsułkę należy połykać w całości, popijając szklanką wody. Kapsułkę można przyjmować podczas posiłku lub między posiłkami.

Jeśli pacjent straci na wadze mniej niz 2 kg w ciągu pierwszych 4 tygodni leczenia, lekarz może zwiększyć dawkę do 1 kapsułki leku Obesan 15 mg jeden raz na dobę pod warunkiem, że pacjent dobrze tolerował mniejszą dawkę.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Najczęściej obserwowanymi objawami przedawkowania sybutraminy są: szybkie bicie serca, zwiększone ciśnienie tętnicze krwi, bóle głowy i zawroty głowy. Jeśli pacjent lub inna osoba zażyje większą niż zalecana dawkę leku Obesan, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub udać się do najbliższego szpitala.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Obesan – czy mogę spożywać alkohol?

Picie alkoholu jest zasadniczo niezgodne z zaleceniami dietetycznymi. Należy poradzić się lekarza, czy można pić napoje alkoholowe podczas przyjmowania leku Obesan.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Obesan w okresie ciąży i karmienia piersią?

Nie wolno stosować leku Obesan w okresie ciąży lub karmienia piersią. W trakcie przyjmowania sybutraminy, należy stosować skuteczną metodę zapobiegania ciąży. Jeśli pacjentka zajdzie w ciążę lub planuje ciążę podczas leczenia sybutraminą, powinna skontaktować się z lekarzem.

Ulotka Obesan – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Obesan przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Brak ulotki w bazie.

Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Obesan m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Źródła / bibliografia:

  • RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)

Brak charakterystyki w bazie.

Dostępność Obesan w najbliższej aptece

Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.

Opinie o Obesan - forum pacjentów, porady i wymiana doświadczeń

Stosujesz Obesan? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia związane z przyjmowaniem preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Co ważne, użytkownicy często opisują rzeczywiste skutki uboczne, z którymi się zmagają. Dzięki temu nie mamy do czynienia wyłącznie z suchymi informacjami pochodzącymi z ulotki informacyjnej leku, ale z rzeczywistym działaniem niepożądanym leku.

Uwaga: Informacje od użytkowników dotyczące produktów nie są weryfikowane. Nie można więc mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

Dodaj komentarz