Ostatnia aktualizacja:
Podmiot odpowiedzialny | |
Kod ATC | |
Procedura | |
Substancja | Ibuprofen |
Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Nurofen Ultrafast?
Ibuprofen należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), które wykazują właściwości przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i przeciwzapalne.
Kapsułki Nurofen Ultrafast zawierają 200 mg ibuprofenu w hydrofilowym roztworze. Lek znajduje się wewnątrz żelatynowej otoczki. Kapsułki leku Nurofen Ultrafast szybko rozpadają się w żołądku, uwalniając płyn, co ułatwia wchłanianie i transport leku do miejsca bólu.
Nurofen Ultrafast jest przeznaczony do stosowania w następujących przypadkach:
– bóle różnego pochodzenia o nasileniu słabym do umiarkowanego (bóle zębów, np. po ekstrakcji, ból gardła, bóle głowy i migrena, bóle mięśni lub bóle na skutek urazów tkanki mięśniowej, bóle okolicy krzyżowej, bolesne miesiączkowanie);
– gorączka w przebiegu przeziębienia lub grypy.
Spis treści
- 1 Jaki jest skład Nurofen Ultrafast, jakie substancje zawiera?
- 2 Dawkowanie preparatu Nurofen Ultrafast – jak stosować ten lek?
- 3 Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
- 4 Co mogę jeść i pić podczas stosowania Nurofen Ultrafast – czy mogę spożywać alkohol?
- 5 Czy można stosować Nurofen Ultrafast w okresie ciąży i karmienia piersią?
- 6 Ulotka Nurofen Ultrafast – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
- 7 Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Jaki jest skład Nurofen Ultrafast, jakie substancje zawiera?
Substancją czynną leku jest ibuprofen – 1 kapsułka miękka zawiera 200 mg ibuprofenu.
Substancje pomocnicze to: makrogol 600, d-alfa-tokoferolu makrogolobursztynian, powidon,
Otoczka kapsułki: żelatyna, maltitol ciekły, sorbitol ciekły częściowo odwodniony, woda oczyszczona, czerwień koszenilowa (E 124),
Tusz do nadruku: Opacode S-1-7020 (tytanu dwutlenek (E 171), szelak, lecytyna sojowa) lub Opacode NS-78-18011 (tytanu dwutlenek (E171), hypromeloza).
Dawkowanie preparatu Nurofen Ultrafast – jak stosować ten lek?
Nurofen Ultrafast należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W przypadku wątpliwości należy ponownie skontaktować się z lekarzem. Zazwyczaj stosuje się następujące dawkowanie:
Dorośli i dzieci w wieku powyżej 12 lat: dawka początkowa wynosi jedną do dwóch kapsułek.
Następnie, w razie potrzeby, jedną lub dwie kapsułki co 4 do 6 godzin. Nie stosować więcej niż sześć kapsułek (1200 mg ibuprofenu) w ciągu doby. Należy zachować czterogodzinną przerwę pomiędzy dawkami.
Kapsułki należy popić wodą i połknąć w całości. Kapsułek nie należy żuć ani ssać.
Osoby w podeszłym wieku: nie jest konieczna zmiana dawki.
Lek nie jest wskazany dla dzieci w wieku poniżej 12 lat.
U osób z dolegliwościami przewodu pokarmowego zaleca się przyjmowanie leku podczas posiłku.
Lek jest przeznaczony wyłącznie do podawania doustnego i doraźnego stosowania. Jeżeli objawy utrzymują się lub nasilają, lub jeśli wystąpią nowe objawy, należy skontaktować się z lekarzem.
Nie należy stosować leku dłużej niż przez 3 dni bez zalecenia lekarza.
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
Przypadki przedawkowania są rzadkie, jeśli jednak przypadkowo została przyjęta zbyt duża dawka leku, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.
Objawy przedawkowania: u większości pacjentów mogą wystąpić: nudności, wymioty, ból w nadbrzuszu lub rzadziej biegunka. Mogą także wystąpić: szumy uszne, ból głowy i krwawienie z przewodu pokarmowego. Cięższe zatrucie wpływa na ośrodkowy układ nerwowy i objawia się sennością, zaś bardzo rzadko także pobudzeniem i dezorientacją lub śpiączką. Bardzo rzadko mogą wystąpić drgawki. Podczas ciężkich zatruć może wystąpić kwasica metaboliczna nadmiar kwasów we krwi), a okres krzepnięcia krwi (tzw. INR) może się wydłużyć. Może wystąpić ostra niewydolność nerek lub uszkodzenie wątroby. U pacjentów chorych na astmę może wystąpić zaostrzenie objawów.
Leczenie przedawkowania: nie ma swoistej odtrutki. Leczenie jest objawowe i podtrzymujące, polegające na podtrzymywaniu czynności życiowych do czasu usunięcia leku z organizmu. Lekarz będzie śledzić czynność serca i kontrolować objawy czynności życiowych, o ile są stabilne. Rozważy podanie doustnie węgla aktywowanego w ciągu 1 godziny od przedawkowania. W przypadku wystąpienia częstych lub przedłużających się drgawek, lekarz poda dożylnie diazepam lub lorazepam.
W przypadku pacjentów z astmą lekarz poda leki rozszerzające oskrzela.
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Nurofen Ultrafast – czy mogę spożywać alkohol?
U osób z dolegliwościami przewodu pokarmowego zaleca się przyjmowanie leku podczas posiłku.
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Nurofen Ultrafast w okresie ciąży i karmienia piersią?
Przed zastosowaniem każdego leku należy poradzić się lekarza. W ciągu pierwszych 6 miesięcy ciąży nie zaleca się stosowania leku Nurofen Ultrafast. Stosowanie podczas ostatnich trzech miesięcy ciąży jest przeciwwskazane, ponieważ mogłoby to zwiększać w okresie okołoporodowym ryzyko wystąpienia powikłań u matki i u dziecka.
Ibuprofen może w niewielkich ilościach przenikać do mleka kobiecego. Nie są znane przypadki wystąpienia działań niepożądanych u niemowląt karmionych piersią, dlatego nie ma konieczności przerwania karmienia podczas krótkotrwałego przyjmowania leku w zaleconych dawkach. Przed zastosowaniem każdego leku należy poradzić się lekarza.
Ulotka Nurofen Ultrafast – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Bibliografia
- Ulotka i charakterystyka produktu leczniczego - RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)
Opinie pacjentów - forum, efekty terapii, realne skutki uboczne
Uwaga: Nie można mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.
Brak jeszcze komentarzy pacjentów o tym leku. Podziel się swoimi spostrzeżeniami! :)
Subskrypcja powiadomień
Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych opiniach dotyczących tego leku?