Ostatnia aktualizacja:
Podmiot odpowiedzialny | Aspen Pharma Trading Ltd. |
Kod ATC | M03AC10 |
Procedura | NAR |
Substancja | Miwakurium |
Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Mivacron?
Mivacron należy do grupy leków zwiotczających mięśnie, jest wysoce swoistym, krótko działającym związkiem blokującym przewodnictwo nerwowo-mięśniowe, wywołującym blok niedepolaryzujący (polaryzacyjny, konkurencyjny), cechujący się szybkim ustępowaniem.
Miwakurium wiąże się z receptorami cholinergicznymi na płytce motorycznej, antagonizując działanie acetylocholiny, czego wynikiem jest konkurencyjny blok przewodnictwa nerwowomięśniowego.
Działanie to można łatwo odwrócić antagonistami cholinoesterazy, takimi jak neostygmina lub edrofonium.
Lek Mivacron jest stosowany jako uzupełnienie znieczulenia ogólnego w celu zwiotczenia mięśni szkieletowych oraz umożliwienia wykonania intubacji dotchawiczej i prowadzenia mechanicznej wentylacji u dorosłych, dzieci i niemowląt w wieku 2 miesięcy i powyżej.
Lek Mivacron 2 mg/ml, roztwór do wstrzykiwań nie zawiera przeciwbakteryjnych środków konserwujących i jest przeznaczony do jednorazowego zastosowania u indywidualnego pacjenta.
Spis treści
- 1 Jaki jest skład Mivacron, jakie substancje zawiera?
- 2 Dawkowanie preparatu Mivacron – jak stosować ten lek?
- 3 Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
- 4 Co mogę jeść i pić podczas stosowania Mivacron – czy mogę spożywać alkohol?
- 5 Czy można stosować Mivacron w okresie ciąży i karmienia piersią?
- 6 Ulotka Mivacron – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
- 7 Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Jaki jest skład Mivacron, jakie substancje zawiera?
Substancją czynną leku Mivacron jest miwakurium (1 ml roztworu zawiera 2 mg miwakurium w postaci chlorku miwakurium).
Pozostałe składniki to: kwas solny 0,1 M oraz wodę do wstrzykiwań.
Dawkowanie preparatu Mivacron – jak stosować ten lek?
Lek Mivacron może być podawany tylko przez doświadczonego anestezjologa lub pod jego ścisłą kontrolą w warunkach umożliwiających wykonanie intubacji dotchawiczej i prowadzenie sztucznej wentylacji.
Lek Mivacron może być podany w postaci wstrzyknięcia lub wlewu dożylnego. O sposobie podania oraz wielkości dawki zadecyduje lekarz.
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
Objawy
Nadmiernie przedłużone porażenie mięśni i jego następstwa są głównymi objawami przedawkowania leków blokujących przewodnictwo nerwowo-mięśniowe. Występuje jednak zwiększone ryzyko pojawienia się hemodynamicznych objawów niepożądanych, zwłaszcza spadku ciśnienia tętniczego krwi.
Postępowanie
Do chwili powrotu samoistnej wydolnej czynności oddechowej niezbędne jest utrzymanie drożności dróg oddechowych oraz zastosowanie wentylacji z dodatnim ciśnieniem wdechowym. Należy zastosować leki wywołujące pełne zniesienie świadomości, ponieważ produkt Mivacron jej nie wyłącza. Podanie inhibitorów acetylocholinoesterazy wraz z atropiną lub glikopironium w chwili, gdy wystąpią oznaki samoistnego powrotu przewodnictwa nerwowo-mięśniowego, może ten powrót przyspieszyć. Odpowiednie ułożenie pacjenta oraz podawanie w miarę potrzeby płynów lub leków wywołujących skurcz naczyń może wspomóc czynność układu sercowo-naczyniowego.
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Mivacron – czy mogę spożywać alkohol?
Brak danych na temat stosowania Mivacron z jedzeniem i piciem.
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Mivacron w okresie ciąży i karmienia piersią?
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza przed zastosowaniem tego leku.
Badania przeprowadzone na zwierzętach wykazały, że miwakurium nie ma ujemnego wpływu na rozwój płodu.
Lek Mivacron może być stosowany w ciąży jedynie w przypadkach, gdy w opinii lekarza korzyść dla matki przeważa nad potencjalnym zagrożeniem dla płodu.
Nie wiadomo, czy miwakurium jest wydzielane z mlekiem kobiecym.
Ulotka Mivacron – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
Mivacron - 2 mg/ml, Roztwór do wstrzykiwań (Mivacurii chloridum) |
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Mivacron - 2 mg/ml, Roztwór do wstrzykiwań (Mivacurii chloridum) |
Bibliografia
- Ulotka i charakterystyka produktu leczniczego - RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)
Opinie pacjentów - forum, efekty terapii, realne skutki uboczne
Uwaga: Nie można mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.
Chciałabym podzielić się bardzo niepokojącym doświadczeniem związanym z zabiegiem usunięcia trzeciego migdałka u mojego syna. Podczas narkozy ogólnej zastosowano środek MIVACRON. Niestety, jak się później okazało, syn ma bardzo niski poziom cholinesterazy – enzymu rozkładającego ten lek. W rezultacie wystąpił u niego przedłużony blok nerwowo-mięśniowy, co oznaczało, że nie mógł samodzielnie oddychać i przez kilka godzin musiał być podłączony do respiratora. Na szczęście działanie Mivacronu w końcu zaczęło ustępować i wszystko dobrze się skończyło. Niestety, badań poziomu tego enzymu nie wykonuje się rutynowo przed narkozą, gdyż takie przypadki są bardzo rzadkie i, jak stwierdził anestezjolog, zazwyczaj nie kończą się tak pomyślnie. Nikt też nie informuje o możliwości wystąpienia takiej sytuacji.