Podmiot odpowiedzialny | AstraZeneca AB |
Kod ATC | L01XK01 |
Procedura | CEN |
Substancja | Olaparyb |
Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Lynparza?
Lek Lynparza w kapsułkach twardych zawiera substancję czynną o nazwie olaparyb. Olaparyb jest lekiem z rodzaju inhibitorów polimerazy poli-adenozynodifosforanu rybozy (ang. PARP). U nosicieli pewnych zmutowanych (zmienionych) genów, zwanych genami BRCA (gen raka piersi), u których istnieje zwiększone ryzyko zachorowania na niektóre nowotwory, inhibitory PARP są w stanie wywołać śmierć komórek nowotworowych poprzez zablokowanie enzymów biorących udział w naprawie uszkodzeń DNA.
Lek Lynparza jest stosowany do leczenia pewnego rodzaju raka jajnika określanego jako rak jajnika z mutacją genu BRCA. Lek ten jest używany po uzyskaniu odpowiedzi ze strony nowotworu na uprzednie leczenie standardową chemioterapią zawierającą związki platyny. Przed przyjęciem leku wykonywany jest test w celu sprawdzenia czy pacjentka choruje na typ raka z mutacją genu BRCA.
Jaki jest skład Lynparza, jakie substancje zawiera?
Substancją czynną leku jest olaparyb. Jedna kapsułka twarda zawiera 50 mg olaparybu.
Inne składniki (substancje pomocnicze) leku to:
– Korpus kapsułki: estry kwasu laurynowego-32 i glicerolu.
– Powłoka kapsułki: hypromeloza, tytanu dwutklenek (E171), guma gellan (E418), potasu octan.
– Atrament do nadruku: szelak, żelaza tlenek czarny (E172).
Dawkowanie preparatu Lynparza – jak stosować ten lek?
Zalecana dawka
Zalecana dawka wynosi 8 kapsułek (400 mg) przyjmowanych doustnie dwa razy na dobę (łącznie 16 kapsułek każdego dnia). Bardzo ważne jest, aby przyjmować całkowitą zalecaną dawkę dobową 33 i kontynuować kurację zgodnie z zaleceniami przekazanymi przez lekarza, farmaceutę lub pielęgniarkę.
Przyjmowanie leku
– Należy przyjmować jednorazową dawkę (8 kapsułek) leku Lynparza doustnie z wodą, raz rano i raz wieczorem.
– Lek Lynparza należy przyjmować co najmniej jedną godzinę po posiłku. Po zażyciu leku należy powstrzymać się od jedzenia przez co najmniej dwie godziny.
Jeśli wystąpią działania niepożądane, lekarz może zalecić przyjmowanie leku Lynparza w mniejszej dawce.
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
W przypadku przyjęcia większej niż zalecona dawki leku należy niezwłocznie skontaktować się ze swoim lekarzem lub najbliższym szpitalem.
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Lynparza – czy mogę spożywać alkohol?
Przez cały okres przyjmowania leku Lynparza nie wolno spożywać soku grejpfrutowego. Zawarte w tym soku substancje mogą zaburzać działanie leku.
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Lynparza w okresie ciąży i karmienia piersią?
– Przyjmowanie leku Lynparza jest zabronione, jeżeli pacjentka jest w ciąży lub mogłaby zajść w ciążę. Lek ten mógłby zaszkodzić nienarodzonemu dziecku.
– Pacjentka powinna unikać zajścia w ciążę podczas przyjmowania tego leku. Pacjentka powinna stosować skuteczne metody zapobiegania ciąży w okresie przyjmowania przez pacjentkę tego leku oraz przez 1 miesiąc od przyjęcia ostatniej dawki leku Lynparza. Nie wiadomo, czy lek Lynparza może wpływać niekorzystnie na skuteczność niektórych doustnych leków antykoncepcyjnych. Należy powiadomić lekarza o tym, że pacjentka przyjmuje doustne leki antykoncepcyjne, ponieważ lekarz może zalecić zastosowanie dodatkowych niehormonalnych metod zapobiegania ciąży.
– Konieczne jest wykonanie u pacjentki testu ciążowego przed rozpoczęciem przez nią przyjmowania leku Lynparza oraz w regularnych odstępach czasu podczas leczenia, a także po upływie 1 miesiąca od przyjęcia ostatniej dawki leku Lynparza. Jeżeli pacjentka zajdzie w ciążę w tym okresie, musi niezwłocznie powiadomić o tym lekarza.
– Nie wiadomo, czy lek Lynparza przenika do mleka matki. Nie należy karmić piersią w okresie przyjmowania leku Lynparza oraz przez jeden miesiąc po przyjęciu ostatniej dawki leku Lynparza. Jeśli pacjentka planuje karmienie piersią, musi poinformować o tym lekarza.
Ulotka Lynparza – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Lynparza przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:
Lek Lynparza dopuszczony został do obrotu na podstawie tzw. procedury scentralizowanej (UE). |
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Lynparza m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:
Lek Lynparza dopuszczony został do obrotu na podstawie tzw. procedury scentralizowanej (UE). |
Źródła / bibliografia:
- EMA Europejska Agencja Leków - Medicines | European Medicines Agency (EMA) (europa.eu)
Dostępność Lynparza w najbliższej aptece
Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.
Opinie o Lynparza - forum pacjentów, porady i wymiana doświadczeń
Stosujesz Lynparza? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.
Opisując swoje doświadczenia związane z przyjmowaniem preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Co ważne, użytkownicy często opisują rzeczywiste skutki uboczne, z którymi się zmagają. Dzięki temu nie mamy do czynienia wyłącznie z suchymi informacjami pochodzącymi z ulotki informacyjnej leku, ale z rzeczywistym działaniem niepożądanym leku.
Uwaga: Informacje od użytkowników dotyczące produktów nie są weryfikowane. Nie można więc mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.