Lojuxta

Podmiot odpowiedzialnyAmryt Pharmaceuticals DAC
Kod ATCC10AX12
ProceduraCEN
SubstancjaLomitapid

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Lojuxta?

Substancją czynną leku Lojuxta jest lomitapid. Lomitapid to „lek wpływający na stężenie lipidów”, którego mechanizmem działania jest blokowanie aktywności „mikrosomalnego białka transportującego trójglicerydy”. To białko znajduje się w komórkach wątroby i jelita, gdzie uczestniczy w łączeniu substancji tłuszczowych w większe cząstki, które są następnie uwalniane do krwiobiegu. Poprzez blokowanie tego białka lek zmniejsza stężenie tłuszczów i cholesterolu (lipidów) we krwi.

Lek Lojuxta stosuje się u dorosłych pacjentów z bardzo dużym stężeniem cholesterolu, wynikającym z dziedzicznej choroby — homozygotycznej hipercholesterolemii rodzinnej (HoFH). Jest ona zwykle dziedziczona zarówno po ojcu, jak i po matce, którzy również odziedziczyli duże stężenie cholesterolu po swoich rodzicach. Bardzo duże stężenie „złego” cholesterolu pojawia się w bardzo młodym wieku. „Zły” cholesterol może powodować zawał serca, udar mózgu i inne zdarzenia w młodym wieku. Lek Lojuxta stosuje się razem z innymi lekami zmniejszającymi stężenie lipidów i dietą niskotłuszczową, aby zmniejszyć stężenie cholesterolu we krwi.

Lek Lojuxta może zmniejszać stężenie we krwi następujących substancji:
• kompleksu lipoprotein o niskiej gęstości (LDL) i cholesterolu („zły” cholesterol);
• cholesterolu całkowitego;
• apolipoproteiny-B, białka będącego nośnikiem „złego” cholesterolu we krwi;
trójglicerydów (tłuszczów znajdujących się we krwi).

Jaki jest skład Lojuxta, jakie substancje zawiera?

Co zawiera lek Lojuxta
• Substancją czynną leku jest lomitapid.
Lojuxta 5 mg: każda kapsułka twarda zawiera lomitapidu mezylan w ilości odpowiadającej 5 mg lomitapidu.
Lojuxta 10 mg: każda kapsułka twarda zawiera lomitapidu mezylan w ilości odpowiadającej 10 mg lomitapidu.
Lojuxta 20 mg: każda kapsułka twarda zawiera lomitapidu mezylan w ilości odpowiadającej 20 mg lomitapidu.

Pozostałe składniki to: skrobia kukurydziana żelowana, karboksymetyloskrobia sodowa, celuloza mikrokrystaliczna, laktoza jednowodna, krzemionka koloidalna bezwodna i magnezu stearynian (informacje na temat laktozy jednowodnej znajdują się w punkcie 2 załączonej poniżej ulotki: „Lek Lojuxta zawiera laktozę”).

Otoczka kapsułki:
• Otoczka kapsułki 5 mg i 10 mg zawiera żelatynę, tytanu dwutlenek (E171) i żelaza tlenek czerwony (E172).
• Otoczka kapsułki 20 mg zawiera żelatynę i tytanu dwutlenek (E171).
• Wszystkie kapsułki mają nadruki z jadalnego czarnego tuszu.

Dawkowanie preparatu Lojuxta – jak stosować ten lek?

Zalecaną dawką początkową jest kapsułka 5 mg przyjmowana raz na dobę. Lekarz może zalecić powolne zwiększenie dawki do maksymalnie 60 mg na dobę. Lekarz poinformuje:
• jaką dawkę przyjmować i jak długo;
• kiedy zwiększyć lub zmniejszyć dawkę.

Nie należy samodzielnie zmieniać dawki.
• Lek należy przyjmować raz na dobę, przed snem, z wodą, co najmniej 2 godziny po wieczornym posiłku (patrz punkt 2: „Stosowanie leku Lojuxta z jedzeniem, piciem i alkoholem”).
• Nie należy przyjmować tego leku z jedzeniem, ponieważ może to spowodować problemy żołądkowe.
• Jeśli pacjent jednocześnie stosuje inny lek zmniejszający stężenie cholesterolu poprzez wiązanie kwasów żółciowych, np. kolesewelam lub cholestyramina, należy go przyjąć co najmniej 4 godziny przed przyjęciem leku Lojuxta lub 4 godziny po przyjęciu leku Lojuxta.

Ze względu na możliwość interakcji z innymi lekami lekarz może zmienić porę dnia, w której pacjent przyjmuje leki. Lekarz może też zmniejszyć dawkę leku Lojuxta. Należy informować lekarza o wszelkich zmianach dotyczących leków przyjmowanych przez pacjenta.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Należy niezwłocznie zasięgnąć porady lekarza lub farmaceuty.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Lojuxta – czy mogę spożywać alkohol?

• Nie należy pić soku grejpfrutowego.
• Nie zaleca się spożywania alkoholu podczas leczenia lekiem Lojuxta.
• Może być konieczne dostosowanie dawki leku Lojuxta podczas jednoczesnego spożywania olejku z mięty pieprzowej lub pomarańczy gorzkiej.
• Aby zmniejszyć ryzyko problemów żołądkowych, należy przestrzegać diety niskotłuszczowej podczas stosowania tego leku. Warto zasięgnąć porady dietetyka, aby dowiedzieć się, co można jeść podczas przyjmowania leku Lojuxta.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Lojuxta w okresie ciąży i karmienia piersią?

Ciąża
• Przed rozpoczęciem leczenia należy upewnić się, że pacjentka nie jest w ciąży i że stosuje skuteczne metody antykoncepcji, zgodnie z zaleceniem lekarza. Jeśli u pacjentki stosującej środki antykoncepcyjne wystąpi trwająca dłużej niż 2 dni biegunka lub wymioty, powinna stosować alternatywne metody zapobiegania ciąży (np. prezerwatywy lub diafragmę) przez 7 dni po ustąpieniu objawów.
• Jeśli po rozpoczęciu stosowania leku Lojuxta pacjentka postanowi zajść w ciążę, musi poinformować o tym lekarza, ponieważ będzie konieczna zmiana leczenia.

Karmienie piersią
• Nie wiadomo, czy lek Lojuxta przenika do mleka kobiecego. Jeśli pacjentka karmi piersią lub planuje karmić piersią, powinna powiedzieć o tym lekarzowi. Lekarz może doradzić przerwanie stosowania leku Lojuxta lub przerwanie karmienia piersią.

Ulotka Lojuxta – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Lojuxta przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Lek Lojuxta dopuszczony został do obrotu na podstawie tzw. procedury scentralizowanej (UE).
Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Lojuxta m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Lek Lojuxta dopuszczony został do obrotu na podstawie tzw. procedury scentralizowanej (UE).

Źródła / bibliografia:

  • EMA Europejska Agencja Leków - Medicines | European Medicines Agency (EMA) (europa.eu)

Dostępność Lojuxta w najbliższej aptece

Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.

Opinie o Lojuxta - forum pacjentów, porady i wymiana doświadczeń

Stosujesz Lojuxta? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia związane z przyjmowaniem preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Co ważne, użytkownicy często opisują rzeczywiste skutki uboczne, z którymi się zmagają. Dzięki temu nie mamy do czynienia wyłącznie z suchymi informacjami pochodzącymi z ulotki informacyjnej leku, ale z rzeczywistym działaniem niepożądanym leku.

Uwaga: Informacje od użytkowników dotyczące produktów nie są weryfikowane. Nie można więc mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

Dodaj komentarz