Podmiot odpowiedzialny | |
Kod ATC | |
Procedura | |
Substancja | Prednizon |
Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Lodotra?
Lek Lodotra występuje w postaci tabletki o opóźnionym uwalnianiu substancji czynnej prednizonu, należącego do grupy leków nazywanych glikokortykoidami. Glikokortykoidy wykazują działanie przeciwzapalne. Leki przeciwzapalne zmniejszają ból, obrzęk, zesztywnienie, zaczerwienienie oraz uczucie gorąca w dotkniętych chorobą stawach.
Lek Lodotra stosuje się w leczeniu:
· czynnego reumatoidalnego zapalenia stawów o umiarkowanym lub ciężkim przebiegu u dorosłych, w szczególności z towarzyszącym porannym zesztywnieniem stawów Tabletki Lodotra są to tabletki o zmodyfikowanym uwalnianiu. Oznacza to, że tabletki zostały tak zaprojektowane, aby prednizon uwalniany był po około 4 godzinach od połknięcia leku. Pozwala to na przyjmowanie leku Lodotra przed snem i łagodniejsze odczuwanie porannych objawów, takich jak
zesztywnienie stawów.
Jaki jest skład Lodotra, jakie substancje zawiera?
Substancją czynną leku jest prednizon.
Każda tabletka o zmodyfikowanym uwalnianiu Lodotra 1 mg zawiera 1 mg prednizonu.
Każda tabletka o zmodyfikowanym uwalnianiu Lodotra 2 mg zawiera 2 mg prednizonu.
Każda tabletka o zmodyfikowanym uwalnianiu Lodotra 5 mg zawiera 5 mg prednizonu.
Inne składniki leku to:
Rdzeń tabletki:
· Bezwodna krzemionka koloidalna
· Kroskarmeloza sodowa
· Laktoza jednowodna
· Magnezu stearynian
· Powidon K 29/32
· Żelaza tlenek, czerwony E172
Otoczka tabletki:
· Bezwodna krzemionka koloidalna
· Wapnia wodorofosforan dwuwodny
· Glicerolu dibehenian
· Magnezu stearynian
· Powidon K 29/32
· Żelaza tlenek, żółty E172.
Dawkowanie preparatu Lodotra – jak stosować ten lek?
Lek Lodotra należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W przypadku wątpliwości należy ponownie skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.
Właściwa dawka przepisana przez lekarza zależy od ciężkości przebiegu choroby. Zazwyczaj dawka nie powinna przekraczać 10 mg prednizonu na dobę.
Dawka początkowa może być zmniejszana przez lekarza stopniowo do mniejszej dawki podtrzymującej w zależności od:
· objawów reumatoidalnego zapalenia stawów,
· reakcji pacjenta na lek Lodotra.
W przypadku dawek, których podanie jest niemożliwe lub trudno wykonalne przy zastosowaniu tej mocy produktu leczniczego, dostępne są również inne moce tego leku.
Przy zmianie trybu stosowania glikokortykoidu z typowego przyjmowania tabletek rano na przyjmowanie leku Lodotra wieczorem, należy zachować tę samą dawkę substancji czynnej (prednizonu).
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
Przypadki ostrego zatrucia lekiem Lodotra nie są znane. W przypadku przedawkowania można spodziewać się nasilenia działań niepożądanych, takich jak:
· zaburzenia działania hormonów,
· zaburzenia metaboliczne,
· zaburzenia równowagi elektrolitów (soli), zwiększające ryzyko nieprawidłowego bicia serca.
NALEŻY SKONTAKTOWAĆ SIĘ Z LEKARZEM W PRZYPADKU PODEJRZENIA WYSTĄPIENIA LUB NASILENIA DZIAŁAŃ NIEPOŻĄDANYCH
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Lodotra – czy mogę spożywać alkohol?
Lek Lodotra tabletki o zmodyfikowanym uwalnianiu należy przyjmować wieczorem około godziny 22.00. Najlepiej przyjmować tabletki z wieczornym posiłkiem lub po posiłku. Tabletki należy połykać w całości, popijając odpowiednią ilością płynu np. szklanką wody.
Tabletek NIE należy kruszyć, dzielić lub żuć.
W przypadku, gdy od posiłku upłynęły 2-3 godziny, należy przyjąć tabletki wraz z lekkim posiłkiem lub przekąską.
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Lodotra w okresie ciąży i karmienia piersią?
Należy poinformować lekarza o ciąży lub o planowaniu zajścia w ciążę. Lekarz udzieli porady odnośnie możliwości stosowania leku Lodotra.
Ulotka Lodotra – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Lodotra przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Lodotra m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:
Źródła / bibliografia:
- RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)
Dostępność Lodotra w najbliższej aptece
Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.
Opinie o Lodotra - forum pacjentów, porady i wymiana doświadczeń
Stosujesz Lodotra? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.
Opisując swoje doświadczenia związane z przyjmowaniem preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Co ważne, użytkownicy często opisują rzeczywiste skutki uboczne, z którymi się zmagają. Dzięki temu nie mamy do czynienia wyłącznie z suchymi informacjami pochodzącymi z ulotki informacyjnej leku, ale z rzeczywistym działaniem niepożądanym leku.
Uwaga: Informacje od użytkowników dotyczące produktów nie są weryfikowane. Nie można więc mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.