Klisyri

Ostatnia aktualizacja:

Podmiot odpowiedzialnyAlmirall, S.A.
Kod ATCD06BX03
ProceduraCEN
SubstancjaTyrbanibulina

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Klisyri?

Klisyri to maść zawierająca tyrbanibulinę, przeznaczona do miejscowego leczenia rogowacenia słonecznego o łagodnym nasileniu u osób dorosłych. Rogowacenie słoneczne objawia się występowaniem szorstkich obszarów skóry u osób, które przez długi czas były narażone na intensywne działanie promieni słonecznych. Preparat jest stosowany w przypadku zmian o charakterze płaskim, zlokalizowanych na twarzy i skórze głowy. Tyrbanibulina, substancja czynna leku, działa miejscowo na obszar zmieniony chorobowo. Lek jest dostępny w formie maści do nakładania bezpośrednio na skórę. Klisyri stosuje się w ramach jednego pięciodniowego cyklu leczenia na obszar o powierzchni do 25 cm². Terapia tym preparatem powinna odbywać się pod kontrolą lekarza, który ocenia skuteczność leczenia po około 8 tygodniach od rozpoczęcia kuracji.

Reklama

Jaki jest skład Klisyri, jakie substancje zawiera?

W skład maści Klisyri wchodzą następujące składniki:

  • Substancja czynna: tyrbanibulina – każdy gram maści zawiera 10 mg tyrbanibuliny. Jedna saszetka zawiera 2,5 mg tyrbanibuliny w 250 mg maści
  • Substancje pomocnicze: glikol propylenowy, glicerolu monostearynian 40-55

Dawkowanie preparatu Klisyri – jak stosować ten lek?

Maść Klisyri należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. Standardowy schemat dawkowania przedstawia się następująco:

  • Maść nakłada się raz dziennie przez 5 kolejnych dni
  • Na chorobowo zmieniony obszar należy nanieść cienką warstwę preparatu
  • Każdego dnia należy użyć nowej saszetki – nawet jeśli w poprzedniej pozostała niewykorzystana maść
  • Po nałożeniu maści należy umyć ręce wodą z mydłem
  • Leczonego obszaru nie należy myć ani dotykać przez około 8 godzin po aplikacji
  • Po 8 godzinach można umyć leczony obszar wodą z łagodnym mydłem

Przed aplikacją leku należy dokładnie umyć obszar zmieniony chorobowo wodą z łagodnym mydłem i delikatnie osuszyć. Leczony obszar nie powinien być zakryty bandażem.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W przypadku nałożenia zbyt dużej ilości maści, należy umyć leczony obszar wodą z łagodnym mydłem. Jeśli wystąpią ciężkie reakcje skórne, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. W przypadku przypadkowego połknięcia leku, należy wypić dużo wody i natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Klisyri – czy mogę spożywać alkohol?

Lek Klisyri jest stosowany miejscowo na skórę i nie ma szczególnych ograniczeń dotyczących spożywania pokarmów czy napojów podczas terapii. Należy jednak pamiętać o następujących zaleceniach podczas stosowania leku:

  • Po aplikacji maści należy unikać czynności powodujących nadmierne pocenie się
  • Należy ograniczyć ekspozycję na światło słoneczne
  • Podczas przebywania na zewnątrz wskazane jest noszenie odzieży ochronnej i nakrycia głowy
  • Należy unikać korzystania z lamp kwarcowych i solariów

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Klisyri w okresie ciąży i karmienia piersią?

Leku Klisyri nie należy stosować w okresie ciąży. Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub planuje ciążę, powinna skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą przed zastosowaniem tego leku. Lekarz pomoże ocenić potencjalne ryzyko i korzyści związane z zastosowaniem preparatu w konkretnej sytuacji.

Skutki uboczne Klisyri, jakie są działania niepożądane?

Podczas stosowania maści Klisyri mogą wystąpić działania niepożądane w miejscu aplikacji. Reakcje te mogą nasilać się przez około 8 dni od rozpoczęcia leczenia, ale zwykle ustępują w ciągu 2-3 tygodni po zakończeniu terapii. Obserwowane działania niepożądane:

  • Bardzo często występujące (u więcej niż 1 na 10 osób):
    • zaczerwienienie (rumień)
    • łuszczenie się skóry
    • tworzenie się strupów
    • obrzęk
    • utrata wierzchniej warstwy skóry (nadżerka, owrzodzenie)
  • Często występujące (u nie więcej niż 1 na 10 osób):
    • ból (tkliwość, kłucie, uczucie pieczenia)
    • swędzenie
    • pęcherze (pęcherzyki, krosty)

Zgłaszanie działań niepożądanych / skutków ubocznych

Jeśli w trakcie stosowania pojawią się jakiekolwiek skutki uboczne leku, w tym te niewymienione w ulotce, należy poinformować o tym lekarza lub farmaceutę. Można również zgłaszać działania niepożądane bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych przy Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, Al. Jerozolimskie 181C, 02-222 Warszawa, Tel.: +48 22 49 21 301, Faks: +48 22 49 21 309, e-mail: ndl@urpl.gov.pl.

Działania niepożądane można alternatywnie zgłaszać podmiotowi odpowiedzialnemu Almirall, S.A.. Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można uzyskać więcej informacji na temat bezpieczeństwa stosowania leku.

Interakcje leku Klisyri z innymi lekami

Należy poinformować lekarza lub farmaceutę o wszystkich przyjmowanych obecnie lub ostatnio lekach, a także o lekach planowanych do zastosowania. Szczególnie ważne jest poinformowanie o wcześniejszym stosowaniu leku Klisyri lub podobnych preparatów. Nie należy stosować leku do momentu wygojenia się leczonego obszaru po zastosowaniu innych leków miejscowych, zabiegów lub leczenia chirurgicznego. Lek nie powinien być aplikowany na otwarte rany ani uszkodzoną skórę.

Ulotka Klisyri – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Klisyri, 10 mg/g, maść (Tyrbanibulina)
Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Klisyri, 10 mg/g, maść (Tyrbanibulina)

Bibliografia

  • Ulotka i charakterystyka produktu leczniczego - EMA Europejska Agencja Leków - Medicines | European Medicines Agency (EMA) (europa.eu)

Opinie pacjentów - forum, efekty terapii, realne skutki uboczne

Uwaga: Nie można mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

Brak jeszcze komentarzy pacjentów o tym leku. Podziel się swoimi spostrzeżeniami! :)

Subskrypcja powiadomień

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych opiniach dotyczących tego leku?

Dodaj komentarz