Juverital

Podmiot odpowiedzialny
Kod ATC
Procedura
Substancja

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Juverital?

Juverital należy do grupy leków niehormonalnych zwanych bisfosfonianami, które stosowane są w leczeniu chorób kości. Lek działa bezpośrednio na kości, wzmacniając je i w ten sposób zmniejsza ich podatność na złamania.
Kość jest żywą tkanką. Stara tkanka kostna jest systematycznie usuwana ze szkieletu i zastępowana nową tkanką kostną.

Osteoporoza pomenopauzalna to schorzenie występujące u kobiet po menopauzie, polegające na tym, że kości stają się słabsze, bardziej łamliwe i częściej ulegają złamaniom podczas upadku lub wysiłku. Osteoporoza występuje częściej u kobiet, u których wcześnie rozpoczęła się menopauza oraz u osób przewlekle leczonych lekami steroidowymi.

Najczęściej złamaniom ulegają kości: kręgosłupa, biodra i nadgarstka, jednakże każda kość organizmu może ulec złamaniu. Złamania związane z osteoporozą mogą powodować ból pleców, zmniejszenie wzrostu oraz skrzywienie kręgosłupa. U wielu pacjentów nie występują żadne objawy osteoporozy i można nawet nie zauważyć, że występuje to schorzenie.

Juverital stosuje się w leczeniu osteoporozy lub jej zapobieganiu u kobiet po menopauzie w celu zmniejszenia ryzyka złamań. Juverital stosuje się również w celu utrzymywania lub zwiększenia masy kostnej u kobiet po menopauzie długotrwale (ponad 3 miesiące) leczonych kortykosteroidami w dużych dawkach (nie dotyczy leków stosowanych na skórę). Lek Juverital stosuje się również w leczeniu osteoporozy u mężczyzn z dużym ryzykiem złamań.

Jaki jest skład Juverital, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest sodu ryzedronian. Każda tabletka zawiera 5 mg lub 35 mg sodu ryzedronianu w postaci sodu ryzedronianu dwu i półwodnego – 5,74 mg lub 40,17 mg, co odpowiada 4,64 mg lub 32,5 mgkwasu ryzedronowego.

Inne składniki leku to:
rdzeń tabletki: skrobia żelowana (kukurydziana), celuloza mikrokrystaliczna, krospowidon, magnezu stearynian.
otoczka: Opadry White OY-LS28908 (tytanu dwutlenek (E 171), laktoza jednowodna, makrogol 4000, hypromeloza 15cP, hypromeloza 3cP, hypromeloza 50cP).

Dawkowanie preparatu Juverital – jak stosować ten lek?

DOkładny sposób dawkowania leku zawarty w ponizszych ulotkach lub charakterystykach.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W przypadku przyjęcia przez pomyłkę zbyt wielu tabletek leku przez pacjenta lub inną osobę należy wypić pełną szklankę mleka i skontaktować się z lekarzem. Podczas przedawkowania dochodzi do zmniejszenia stężenia wapnia w organizmie, co objawia się skurczami mięśni i brzucha.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Juverital – czy mogę spożywać alkohol?

Bardzo ważne jest, aby NIE przyjmować leku Juverital z jedzeniem lub piciem (oprócz zwykłej wody).
Szczególnie istotne jest, aby nie przyjmować leku jednocześnie z produktami nabiałowymi (np. mlekiem), ponieważ zawierają one wapń.
Pokarm i napoje (oprócz zwykłej wody) oraz inne leki NIE powinny być spożywane co najmniej przez 30 minut po zażyciu leku Juverital.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Juverital w okresie ciąży i karmienia piersią?

Przed zastosowaniem każdego leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.
Leku Juverital nie należy przyjmować podczas ciąży lub jeżeli pacjentka planuje ciążę.
Juverital powinien być stosowany wyłącznie w leczeniu kobiet po menopauzie.

Ulotka Juverital – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Juverital przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Brak ulotki w bazie.

Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Juverital m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Źródła / bibliografia:

  • RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)

Brak charakterystyki w bazie.

Dostępność Juverital w najbliższej aptece

Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.

Opinie o Juverital - forum pacjentów, porady i wymiana doświadczeń

Stosujesz Juverital? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia związane z przyjmowaniem preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Co ważne, użytkownicy często opisują rzeczywiste skutki uboczne, z którymi się zmagają. Dzięki temu nie mamy do czynienia wyłącznie z suchymi informacjami pochodzącymi z ulotki informacyjnej leku, ale z rzeczywistym działaniem niepożądanym leku.

Uwaga: Informacje od użytkowników dotyczące produktów nie są weryfikowane. Nie można więc mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

Dodaj komentarz