Imipenem/Cilastatin ACIC

Ostatnia aktualizacja:

Podmiot odpowiedzialny
Kod ATC
Procedura
SubstancjaCylastatyna, Imipenem

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Imipenem/Cilastatin ACIC?

Lek Imipenem/Cilastatin ACIC należy do grupy leków zwanych antybiotykami karbapenemowymi. Lek ten niszczy szeroki zakres bakterii (drobnoustrojów) wywołujących zakażenia w różnych częściach ciała u dorosłych i dzieci po ukończeniu 1 roku życia i starszych.

Leczenie
Lekarz zalecił lek Imipenem/Cilastatin ACIC, ponieważ u pacjenta stwierdzono co najmniej jedno z wymienionych poniżej zakażeń:
– powikłane zakażenia w obrębie jamy brzusznej
– zakażenie płuc (zapalenie płuc)
– zakażenia nabyte w trakcie porodu lub po porodzie
– powikłane zakażenia układu moczowego
– powikłane zakażenia skóry i tkanek miękkich

Lek Imipenem/Cilastatin ACIC może być stosowany w leczeniu pacjentów ze zmniejszoną liczbą krwinek białych, u których występująca gorączka prawdopodobnie jest spowodowana zakażeniem bakteryjnym.

Lek Imipenem/Cilastatin ACIC może być stosowany w leczeniu bakteryjnych zakażeń krwi, które mogą być związane z jednym z rodzajów zakażeń wymienionych powyżej.

Reklama

Jaki jest skład Imipenem/Cilastatin ACIC, jakie substancje zawiera?

Substancjami czynnymi leku są imipenem i cylastatyna.

Każda fiolka zawiera 500 mg imipenemu w postaci imipenemu jednowodnego oraz 500 mg cylastatyny w postaci cylastatyny sodowej.

Pozostały składnik to: sodu wodoroweglan.

Dawkowanie preparatu Imipenem/Cilastatin ACIC – jak stosować ten lek?

Dorośli i młodzież
Zazwyczaj stosowana dawka leku Imipenem/Cilastatin ACIC u dorosłych i młodzieży wynosi 500 mg + 500 mg, co 6 godzin lub 1 000 mg + 1 000 mg, co 6 do 8 godzin. U pacjentów z problemami z nerkami i o masie ciała poniżej 70 kg lekarz może zmniejszyć dawkę leku.

Dzieci
Zazwyczaj stosowana dawka leku u dzieci powyżej jednego roku życia i starszych wynosi 15 + 15 lub 25 + 25 mg/mc., co 6 godzin. Leku Imipenem/Cilastatin ACIC nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 1 roku życia oraz u dzieci z chorobami nerek.

Sposób stosowania
Imipenem/Cilastatin ACIC podaje się dożylnie (do żyły), w dawce do 500 mg + 500 mg w ciągu 20– 30 minut lub w dawce powyżej 500 mg + 500 mg w ciągu 40–60 minut.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Objawy przedawkowania mogą być następujące: drgawki, splątanie, drżenie, nudności, wymioty, obniżone ciśnienie tętnicze i powolna praca serca. Jeśli zachodzi obawa, że podano zbyt dużą dawkę leku Imipenem + Cylastatyna

Objawami przedawkowania mogą być drgawki, dezorientacja, drżenie, nudności, wymioty, obniżenie ciśnienia krwi i spowolnienie rytmu serca. Jeśli zachodzi obawa, że podano zbyt dużą dawkę leku, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub innym pracownikiem z fachowego personelu medycznego.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Imipenem/Cilastatin ACIC – czy mogę spożywać alkohol?

Nie dotyczy.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Imipenem/Cilastatin ACIC w okresie ciąży i karmienia piersią?

W ciąży i w okresie karmienia piersią lub gdy istnieje podejrzenie, że kobieta jest w ciąży lub gdy planuje ciążę, przed zastosowaniem tego leku należy poradzić się lekarza.

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub planuje ciążę, przed zastosowaniem leku Imipenem/Cilastatin ACIC powinna powiedzieć o tym lekarzowi.

Nie prowadzono badań leku Imipenem/Cilastatin ACIC u kobiet w ciąży.

Nie należy stosować leku Imipenem/Cilastatin ACIC u kobiet w ciąży, chyba że lekarz zdecyduje, że potencjalne korzyści wynikające ze stosowania leku przewyższają ryzyko dla płodu.

Ważne jest, aby pacjentka, która karmi lub planuje karmić piersią, przed zastosowaniem leku Imipenem/Cilastatin ACIC powiedziała o tym lekarzowi. Niewielkie ilości leku mogą przenikać do mleka kobiecego i działać na dziecko. Dlatego lekarz podejmie decyzję, czy pacjentka powinna stosować Imipenem/Cilastatin ACIC w okresie karmienia piersią.

Ulotka Imipenem/Cilastatin ACIC – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Bibliografia

  • Ulotka i charakterystyka produktu leczniczego - RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)

Opinie pacjentów - forum, efekty terapii, realne skutki uboczne

Uwaga: Nie można mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

Subskrypcja powiadomień

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych opiniach dotyczących tego leku?

1.5 na 5 gwiazdek (na podstawie 2 opinii)

Znakomity
0%
Bardzo dobry
0%
Neutralny
0%
Słaby
50%
Fatalny
50%

2 komentarze do “Imipenem/Cilastatin ACIC”

  1. ★★☆☆☆

    Moje doświadczenie z antybiotykiem Imipenem/Cilastatin ACIC niestety okazało się bardzo niekorzystne. Terapia doprowadziła do poważnego zachwiania równowagi mikrobiologicznej organizmu. W efekcie, oprócz wcześniej występującej pałeczki ropy, pojawiły się dodatkowo bakterie Klebsiella, Escherichia coli oraz grzyby Candida albicans. Antybiotyk znacząco osłabił moją odporność oraz niekorzystnie wpłynął na funkcjonowanie wątroby i jelit. Zdecydowanie nie polecam tego leku ze względu na tak poważne skutki uboczne.

    Odpowiedz
    • ★☆☆☆☆

      Skutki stosowania tego antybiotyku okazały się dla mnie katastrofalne w skutkach. Doprowadziło to do poważnego uszkodzenia trzustki i rozwoju ostrego zapalenia tego narządu. Obecnie zdiagnozowano u mnie guz neuroendokrynny. Dodatkowo nastąpiło znaczące pogorszenie wcześniejszego zakażenia układu moczowo-płciowego, z bakteriami opornymi na wszelkie dostępne leki. Zaobserwowano również niepokojąco wysoki poziom insuliny. Po roku od zakończenia terapii nadal cierpię na szereg dolegliwości – częste stany gorączkowe, permanentne osłabienie, intensywne bóle stawów i kości. Wszystkie parametry wątrobowe – ALAT, ASPAT, fosfataza alkaliczna i GGTP – pozostają znacząco podwyższone. Żałuję, że zastosowano u mnie tak agresywną terapię, która doprowadziła do dramatycznego pogorszenia mojego stanu zdrowia. Codzienne funkcjonowanie stało się dla mnie ogromnym wyzwaniem.

      Odpowiedz

Dodaj komentarz