Podmiot odpowiedzialny | |
Kod ATC | |
Procedura | |
Substancja |
Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Gabatem?
Gabatem należy do grupy leków stosowanych w leczeniu padaczki i obwodowego bólu neuropatycznego (długotrwały ból spowodowany uszkodzeniem nerwów).
Substancją cynną leku Gabatem jest gabapentyna.
Gabatem jest wskazany w leczeniu:
– różnych postaci padaczki (napadów drgawkowych, które początkowo zlokalizowane są w określonych miejscach mózgu i które rozprzestrzeniają się na resztę mózgu lub nie). Gabatem przepisywany jest jako lek wspomagający leczenie padaczki, kiedy dotychczas stosowane leczenie nie zapewnia pełnego zapobiegania napadom. Gabatem należy przyjmować jako lek dodatkowy w leczeniu padaczki, chyba że lekarz zaleci inaczej. Gabatem można też stosować jako jedyny lek u dorosłych i dzieci w wieku powyżej 12 lat;
– obwodowego bólu neuropatycznego (długotrwałego bólu spowodowanego uszkodzeniem nerwów). Obwodowy (występujący przede wszystkim w kończynach dolnych i (lub) górnych) ból neuropatyczny wywoływany jest przez szereg różnych chorób takich jak cukrzyca czy półpasiec. Pacjenci opisują odczuwany przez siebie ból jako palący, piekący, pulsujący, przeszywający, kłujący, ostry, podobny do towarzyszącego kurczom mięśni, jako pobolewanie, mrowienie, drętwienie itp.
Jaki jest skład Gabatem, jakie substancje zawiera?
– Substancją czynną leku jest gabapentyna.
Jedna kapsułka zawiera 100 mg, 300 mg lub 400 mg gabapentyny.
– Pozostałe składniki to:
laktoza jednowodna
skrobia kukurydziana
talk
Otoczka kapsułki:
Otoczka kapsułki 100 mg (nr 3, jasnozielona i jasnożółta) zawiera:
żółcień chinolinową (E 104)
indygotynę (E 132)
tytanu dwutlenek (E 171)
żelaza tlenek żółty (E172)
żelatynę
Otoczka kapsułki 300 mg (nr 0, ciemnozielona i biała) zawiera:
żelaza tlenek żółty (E 172)
indygotynę (E 132)
yytanu dwutlenek (E 171)
żelatynę
Otoczka kapsułki 400 mg (nr 0, zielona i biała) zawiera:
żelaza tlenek żółty (E 172)
indygotynę (E 132)
tytanu dwutlenek (E 171)
żelatynę
Dawkowanie preparatu Gabatem – jak stosować ten lek?
Dawkę ustala lekarz.
Jeśli powstanie wrażenie, że działanie leku Gabatem jest zbyt silne lub za słabe, należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.
Pacjenci w podeszłym wieku (powyżej 65 lat), powinni przyjmować normalnie zalecaną dawkę leku Gabatem, chyba że mają schorzenia nerek. W przypadku pacjentów, którzy mają chore nerki lekarz może zalecić inny schemat dawkowania i (lub) inną dawkę.
Stosowanie leku Gabatem wolno przerwać dopiero wtedy, gdy zaleci to lekarz.
Sposób i droga podania
Podanie doustne. Tabletki należy połykać w całości, popijając dużą ilością wody.
Padaczka – zalecana dawka:
Dorośli i młodzież:
Należy przyjmować taką liczbę tabletek jaką zaleci lekarz. Zazwyczaj dawki zwiększane są stopniowo. Dawka początkowa to zazwyczaj od 300 mg do 900 mg na dobę. Następnie dawka może być zwiększana stopniowo, aż do 3600 mg na dobę podzielonych na 3 mniejsze dawki, tzn. rano, w południe i wieczorem.
Dzieci w wieku 6 lat i starsze:
Lekarz ustala dawkę odpowiednią dla dziecka biorąc pod uwagę masę jego ciała. Leczenie rozpoczyna się od małej dawki początkowej, która jest stopniowo zwiększana przez około 3 dni. Dawka zapewniająca opanowanie padaczki to 25-35 mg/kg/dzień. Zazwyczaj dawka ta podzielona jest na trzy równe dawki. Tabletkę (tabletki) zażywa się codziennie, zazwyczaj rano, w południe i wieczorem. Nie zaleca się stosowania leku Gabatem u dzieci w wieku poniżej 6 lat.
Obwodowy ból neuropatyczny – zalecana dawka:
Dorośli:
Należy przyjmować taką liczbę tabletek jaką zaleci lekarz. Zazwyczaj dawki zwiększane są stopniowo. Dawka początkowa to zazwyczaj od 300 mg do 900 mg dziennie. Następnie dawka może być zwiększana stopniowo, aż do 3600 mg dziennie, przyjmowanych w trzech równych dawkach, tzn. rano, w południe i wieczorem.
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
Stosowanie dawek większych niż zalecane może spowodować zwiększenie liczby działań niepożądanych obejmujących utratę przytomności, zawroty głowy, podwójne widzenie, zamazaną mowę, senność oraz biegunkę. W przypadku zażycia większej dawki leku Gabatem niż zalecana należy niezwłocznie wezwać lekarza lub udać się do najbliższego szpitalnego oddziału pomocy doraźnej. W takiej sytuacji należy również zabrać ze sobą wszystkie pozostałe tabletki, opakowanie oraz ulotkę tak, aby personel szpitala od razu wiedział, jaki lek został przyjęty.
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Gabatem – czy mogę spożywać alkohol?
Gabatem można przyjmować niezależnie od posiłków.
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Gabatem w okresie ciąży i karmienia piersią?
Ciąża
Leku Gabatem nie należy stosować podczas ciąży, chyba że lekarz zaleci inaczej. Kobiety w wieku rozrodczym powinny stosować skuteczną metodę antykoncepcji. Nie przeprowadzono badań nad wpływem gabapentyny na kobiety w ciąży, ale udowodniono, że inne leki stosowane w leczeniu padaczki zwiększają ryzyko uszkodzenia rozwijającego się dziecka, szczególnie jeśli pacjentka stosuje jednocześnie więcej niż jeden lek przeciwpadaczkowy. Zawsze, kiedy jest to możliwe, ale wyłącznie w porozumieniu z lekarzem, kobiety w ciąży powinny stosować jeden lek przeciwpadaczkowy. Należy poinformować lekarza w przypadku zajścia w ciążę, podejrzenia ciąży lub planowania ciąży podczas stosowania leku Gabatem. Nie należy nagle przerywać stosowania tego leku, gdyż może to spowodować napady padaczkowe wtórne, które mogą mieć poważne konsekwencje dla matki i dziecka.
Karmienie piersią
Gabapentyna, substancja czynna leku Gabatem, przenika do mleka kobiecego. Ponieważ wpływ leku na rozwój dziecka nie został zbadany, nie zaleca się karmienia piersią podczas stosowania leku Gabatem.
Ulotka Gabatem – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Gabatem przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Gabatem m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:
Źródła / bibliografia:
- RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)
Dostępność Gabatem w najbliższej aptece
Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.
Opinie o Gabatem - forum pacjentów, porady i wymiana doświadczeń
Stosujesz Gabatem? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.
Opisując swoje doświadczenia związane z przyjmowaniem preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Co ważne, użytkownicy często opisują rzeczywiste skutki uboczne, z którymi się zmagają. Dzięki temu nie mamy do czynienia wyłącznie z suchymi informacjami pochodzącymi z ulotki informacyjnej leku, ale z rzeczywistym działaniem niepożądanym leku.
Uwaga: Informacje od użytkowników dotyczące produktów nie są weryfikowane. Nie można więc mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.