Podmiot odpowiedzialny | |
Kod ATC | |
Procedura | |
Substancja | Remifentanyl |
Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Fenablox?
Fenablox zawiera substancję czynną remifentanyl – lek z grupy tzw. opioidów. Fenablox działa bardzo szybko i bardzo krótko.
Fenablox stosuje się w celu:
- zniesienia bólu przed lub podczas operacji,
- złagodzenia bólu u pacjentów w wieku co najmniej 18 lat, mechanicznie wentylowanych podczas leczenia w oddziale intensywnej opieki medycznej.
Jaki jest skład Fenablox, jakie substancje zawiera?
Substancją czynną jest remifentanyl.
Fenablox 1 mg: 1 fiolka zawiera 1 mg remifentanylu (w postaci chlorowodorku).
Każdy ml sporządzonego roztworu zawiera 1 mg remifentanylu chlorowodorku (1 mg w 1 ml).
Fenablox 2 mg: 1 fiolka zawiera 2 mg remifentanylu (w postaci chlorowodorku).
Każdy ml sporządzonego roztworu zawiera 1 mg remifentanylu chlorowodorku (2 mg w 2 ml).
Fenablox 5 mg: 1 fiolka zawiera 5 mg remifentanylu (w postaci chlorowodorku).
Każdy ml sporządzonego roztworu zawiera 1 mg remifentanylu chlorowodorku (5 mg w 5 ml).
Ponadto lek zawiera glicynę i kwas solny (do ustalenia odpowiedniego pH).
Dawkowanie preparatu Fenablox – jak stosować ten lek?
Fenablox można podawać wyłącznie w ściśle kontrolowanych warunkach, gdy dostępny jest sprzęt do stosowania w nagłych przypadkach. Lek podawany jest przez doświadczonego lekarza (lub pod jego nadzorem), znającego sposób podawania i mechanizm działania leków tego typu.
Pacjent nigdy nie podaje sobie tego leku sam, ale zawsze podaje mu go osoba wykwalifikowana.
Fenablox może być podawany:
jako pojedyncze wstrzyknięcie dożylne (trwające nie krócej niż 30 sekund),
jako ciągła infuzja dożylna (lek podawany jest powoli przez dłuższy czas).
Leku Fenablox nie wolno podawać we wstrzyknięciu do kanału kręgowego.
Zarówno sposób podania, jak i podana dawka leku zależą od wielu czynników, takich jak:
rodzaj operacji;
spodziewane nasilenie bólu;
masa ciała pacjenta;
wiek pacjenta;
inne otrzymywane leki.
Dawka jest różna dla różnych pacjentów.
Dawkowanie u dorosłych
U większości pacjentów skuteczna jest infuzja remifentanylu podawana z szybkością od 0,1 do 2 mikrogramów na kg masy ciała na minutę.
Dawkowanie u osób w podeszłym wieku
Jeśli Fenablox ma być zastosowany u osób w podeszłym wieku do znieczulenia ogólnego podczas operacji, należy zmniejszyć jego dawkę początkową.
Stosowanie u dzieci w wieku od 1 roku do 12 lat
U większości dzieci szybkość infuzji remifentanylu od 0,05 do 1,3 mikrograma na kg masy ciała na minutę jest wystarczająca do podtrzymania znieczulenia podczas operacji. Lekarz może zmienić dawki i zastosować nawet 3 mikrogramy na kilogram masy ciała na minutę.
Doświadczenie dotyczące stosowania produktu Fenablox u dzieci pozostających na oddziałach intensywnej opieki medycznej jest niewielkie.
Stosowanie leku Fenablox nie jest zalecane u dzieci w wieku poniżej 1 roku.
Dawkowanie u szczególnych grup pacjentów
Dla otyłych lub bardzo chorych pacjentów lekarz będzie odpowiednio zmniejszał lub zwiększał dawkę początkową remifentanylu, w zależności od reakcji pacjenta.
U pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby lub nerek oraz u pacjentów poddawanych zabiegom neurochirurgicznym zmniejszenie dawki nie będzie konieczne.
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
Ponieważ Fenablox jest zazwyczaj podawany przez lekarza lub pielęgniarkę w ściśle kontrolowanych warunkach, podanie za dużej dawki lub pominięcie podania dawki leku jest mało prawdopodobne. Jeśli pacjent otrzyma za dużo leku lub zaistnieje podejrzenie podania zbyt dużej dawki, specjalistyczny zespół medyczny natychmiast podejmie odpowiednie działania.
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Fenablox – czy mogę spożywać alkohol?
Po otrzymaniu leku Fenablox nie należy pić alkoholu do czasu pełnego ustąpienia działania leku.
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Fenablox w okresie ciąży i karmienia piersią?
Fenablox można stosować u kobiet w ciąży tylko wtedy, gdy ma to medyczne uzasadnienie. Nie zaleca się stosowania leku Fenablox podczas porodu lub cesarskiego cięcia.
Zaleca się przerwanie karmienia piersią na 24 godziny po zastosowaniu leku Fenablox.
Pacjentki w ciąży, planujące ciążę lub karmiące piersią powinny poinformować o tym lekarza.
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, lekarz omówi z nią możliwe zagrożenia i korzyści związane z zastosowaniem leku Fenablox.
Ulotka Fenablox – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Fenablox przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Fenablox m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:
Źródła / bibliografia:
- RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)
Dostępność Fenablox w najbliższej aptece
Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.
Opinie o Fenablox - forum pacjentów, porady i wymiana doświadczeń
Stosujesz Fenablox? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.
Opisując swoje doświadczenia związane z przyjmowaniem preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Co ważne, użytkownicy często opisują rzeczywiste skutki uboczne, z którymi się zmagają. Dzięki temu nie mamy do czynienia wyłącznie z suchymi informacjami pochodzącymi z ulotki informacyjnej leku, ale z rzeczywistym działaniem niepożądanym leku.
Uwaga: Informacje od użytkowników dotyczące produktów nie są weryfikowane. Nie można więc mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.