Extraneal Clear-Flex

Podmiot odpowiedzialny
Kod ATC
Procedura
SubstancjaIkodekstryna

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Extraneal Clear-Flex?

EXTRANEAL CLEAR-FLEX jest roztworem do dializy otrzewnowej. Jama otrzewnej to przestrzeń wewnątrz jamy brzusznej, znajdująca się pomiędzy skórą i otrzewną. Otrzewna to błona otaczająca narządy wewnętrzne, takie jak jelita i wątroba. Roztwór EXTRANEAL CLEAR-FLEX wprowadzany jest do jamy otrzewnej, skąd usuwa wodę i końcowe produkty przemiany materii z krwi. Koryguje także nieprawidłowe stężenia różnych składników krwi.

Lekarz może przepisać EXTRANEAL CLEAR-FLEX:
– jeśli pacjent jest osobą dorosła z trwałą niewydolnością nerek wymagającą stosowania dializy otrzewnowej;
– jeśli stosowanie zwykłych roztworów do dializy otrzewnowej zawierających glukozę nie powoduje usunięcia wystarczającej ilości wody.

Jaki jest skład Extraneal Clear-Flex, jakie substancje zawiera?

Substancjami czynnymi leku są:
Ikodekstryna 75 g/l
Sodu chlorek 5,4 g/l
Sodu (S)-mleczanu roztwór równoważny sodu (S)- mleczanowi 4,5 g/l
Wapnia chlorek dwuwodny 0,257 g/l
Magnezu chlorek sześciowodny 0,051 g/l
Sód 133 mmol/l
Wapń 1,75 mmol/l
Magnez 0,25 mmol/l
Chlorki 96 mmol/l
Mleczany 40 mmol/l

Inne składniki to:
– woda do wstrzykiwań;
– sodu wodorotlenek lub kwas solny.

Dawkowanie preparatu Extraneal Clear-Flex – jak stosować ten lek?

EXTRANEAL CLEAR-FLEX jest przeznaczony do podawania do jamy otrzewnej. Jama otrzewnej to przestrzeń wewnątrz brzucha, znajdująca się pomiędzy skórą i otrzewną. Otrzewna to błona otaczająca narządy wewnętrzne, takie jak jelita i wątroba.

Ten lek należy zawsze stosować dokładnie według wskazówek personelu medycznego specjalizującego się w dializie otrzewnowej. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza.

Zalecana dawka to

– jeden worek na dobę podczas wymiany o najdłuższym czasie zalegania, tzn.
– nocą w przypadku ciągłej ambulatoryjnej dializy otrzewnowej (CADO);
– w ciągu dnia w przypadku automatycznej dializy otrzewnowej (ADO).
– Zaleconą objętość należy podać w czasie około 10 do 20 minut.
– Czas zalegania leku EXTRANEAL CLEAR-FLEX wynosi od 6–12 godzin w CADO do 14–16 godzin w ADO.

Sposób podania

Przed użyciem:
– Ogrzać worek do temperatury 37°C. Należy stosować płyty grzejne zaprojektowane specjalnie do tego celu. Nigdy nie należy zanurzać worka w wodzie w celu jego podgrzania. Nigdy nie należy używać kuchenki mikrofalowej do ogrzania roztworu.
– Podczas podawania roztworu należy stosować techniki aseptyczne, zgodnie z przeszkoleniem.
– Przed rozpoczęciem wymiany upewnić się, że ręce oraz miejsce, gdzie wymiana będzie przeprowadzana są czyste.
– Przed otworzeniem worka ochronnego, sprawdzić typ roztworu, ilość (objętość) oraz termin ważności. Podnieść worek dializacyjny i sprawdzić, czy nie przecieka (obecność płynu w worku zewnętrznym). Nie stosować, jeżeli worek przecieka.
– Po usunięciu worka ochronnego sprawdzić czy pojemnik nie przecieka, poprzez mocne ściśnięcie worka. Nie stosować, jeżeli worek przecieka.
– Sprawdzić, czy roztwór jest przejrzysty. Nie używać worka, jeśli roztwór jest mętny lub zawiera cząstki stałe.
– Przed rozpoczęciem wymiany upewnić się, że wszystkie połączenia są bezpieczne.
– Należy zapytać lekarza lub pielęgniarkę w przypadku pytań lub wątpliwości dotyczących tego produktu lub sposobu stosowania

Worek wolno stosować tylko jeden raz. Wszelkie niezużyte resztki roztworu należy wyrzucić. Po użyciu należy sprawdzić, czy zdrenowany płyn nie jest mętny.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W przypadku zastosowania więcej niż jednego worka leku EXTRANEAL CLEAR-FLEX w ciągu 24 godzin
W przypadku podejrzenia podania zbyt dużej ilości leku EXTRANEAL CLEAR-FLEX, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Jeśli poda się zbyt dużo leku EXTRANEAL CLEAR-FLEX, może nastąpić:
– rozdęcie brzucha;
– uczucie pełności i (lub)
– duszność.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Extraneal Clear-Flex – czy mogę spożywać alkohol?

Nie dotyczy.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Extraneal Clear-Flex w okresie ciąży i karmienia piersią?

Jeżeli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza przed zastosowaniem tego leku.

EXTRANEAL CLEAR-FLEX nie jest zalecany do stosowania podczas ciąży lub karmienia piersią, chyba, że lekarz zdecyduje inaczej.

Ulotka Extraneal Clear-Flex – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Extraneal Clear-Flex przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Extraneal Clear-Flex m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Źródła / bibliografia:

  • RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)

Dostępność Extraneal Clear-Flex w najbliższej aptece

Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.

Opinie o Extraneal Clear-Flex - forum pacjentów, porady i wymiana doświadczeń

Stosujesz Extraneal Clear-Flex? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia związane z przyjmowaniem preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Co ważne, użytkownicy często opisują rzeczywiste skutki uboczne, z którymi się zmagają. Dzięki temu nie mamy do czynienia wyłącznie z suchymi informacjami pochodzącymi z ulotki informacyjnej leku, ale z rzeczywistym działaniem niepożądanym leku.

Uwaga: Informacje od użytkowników dotyczące produktów nie są weryfikowane. Nie można więc mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

Dodaj komentarz