Encorton to lek o silnym działaniu przeciwzapalnym, który hamuje rozwój objawów zapalenia nie wpływając na jego przyczynę. Powoduje zmniejszenie rozszerzalności i przepuszczalności naczyń włosowatych, co prowadzi do zahamowania tworzenia obrzęków. Lek ten działa immunosupresyjnie poprzez hamowanie komórkowych reakcji immunologicznych. Jest dostępny na receptę. Wskazania do stosowania Encortonu są bardzo szerokie, obejmują między innymi: choroby układu krwiotwórczego, choroby nowotworowe, zespół nerczycowy, choroby neurologiczne, choroby oka, choroby układu oddechowego, choroby reumatyczne, choroby układu endokrynnego, ciężkie postacie chorób alergicznych, kolagenozy, ciężkie postacie chorób skóry oraz przewlekłe choroby przewodu pokarmowego.
Euthyrox N to lek zawierający lewotyroksynę sodową, syntetyczny hormon tarczycy, który jest stosowany do leczenia chorób i zaburzeń czynności tarczycy. Ma on takie samo działanie jak hormony tarczycy występujące naturalnie w organizmie. Stosuje się go w przypadku braku lub niedoboru naturalnych hormonów tarczycy, w niedoczynności tarczycy, w niektórych postaciach guzów tarczycy, w stanach po operacyjnym usunięciu tarczycy, w zapaleniu tarczycy. Lek jest dostępny na receptę.
Letrox to lek, którego substancją czynną jest lewotyroksyna. Działa ona identycznie jak naturalnie występujący hormon produkowany w tarczycy. Główne wskazanie do stosowania to terapia zastępcza, a także uzupełniająca w czasie niedoczynności tarczycy. Lek jest dostępny na receptę.
Leki na chorobę hashimoto
Spis leków stosowanych w leczeniu choroby Hashimoto.
Choroba Hashimoto – przyczyny i rozpoznanie
Choroba Hashimoto (przewlekłe autoimmunologiczne zapalenie tarczycy) to schorzenie autoimmunologiczne prowadzące do powolnego niszczenia miąższu tarczycy i rozwoju jej niedoczynności. W jego patofizjologii największe znaczenie odgrywa produkcja przeciwciał skierowanych przeciwko tyreperoksydazie i często również tyreoglobulinie. Większość pacjentów utożsamia chorobę Hashimoto z niedoczynnością tarczycy. W rzeczywistości jednak schorzenie to jest jedynie jedną z przyczyn niedoboru hormonów produkowanych przez gruczoł tarczowy.
Rozpoznanie choroby Hashimoto opiera się w głównej mierze na stwierdzeniu obecności we krwi wcześniej wspomnianych przeciwciał. Ich brak definitywnie przemawia za innym rozpoznaniem. Większość chorych prezentuje także klinicznie i laboratoryjnie obraz pierwotnej niedoczynności tarczycy (TSH jest podwyższone, a fT3 i fT4 obniżone). Co warte jednak zaznaczenia, choroba Hashimoto w pierwszych fazach może przebiegać również z nadczynnością.
Choroba Hashimoto – jak ją leczyć?
Nie istnieje leczenie przyczynowe choroby Hashimoto. Terapia opiera się w głównej mierze na suplementacji brakujących hormonów tarczycowych. W tym celu stosuje się u pacjentów syntetyczną lewotyroksynę(L-T4) w dawce dobowej dobieranej indywidualnie na podstawie regularnych pomiarów stężenia TSH we krwi. W naszym kraju dostępne są głównie trzy preparaty – Eltroxin, Eutyrox, Letrox. Bez względu na wybrany przez lekarza produkt leczniczy kluczowe jest jego regularne przyjmowanie w godzinach porannych, około 30 minut przed pierwszym posiłkiem i popicie go połową szklanki czystej wody.