Dotiteva

Ostatnia aktualizacja:

Podmiot odpowiedzialny
Kod ATC
Procedura
Substancja

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Dotiteva?

Dotiteva zawiera dwie substancje czynne: dorzolamid i tymolol.
Dorzolamid należy do grupy leków zwanych „inhibitorami anhydrazy węglanowej”.
Tymolol należy do grupy leków zwanych „beta-adrenolitykami”. Obie substancje czynne obniżają podwyższone ciśnienie w gałce ocznej, działając jednak w różny sposób.

Dotiteva jest przepisywana przez lekarza w celu obniżenia podwyższonego ciśnienia w oku w leczeniu jaskry, gdy krople do oczu zawierające tylko beta-adrenolityk są niewystarczające.

Reklama

Jaki jest skład Dotiteva, jakie substancje zawiera?

• Substancje czynne leku to dorzolamid i tymolol. Jeden mililitr zawiera 20 mg dorzolamidu w postaci dorzolamidu chlorowodorku (22,26 mg) i 5 mg tymololu w postaci tymololu maleinianu (6,83 mg).

• Pozostałe składniki leku to hydroksyetyloceluloza, mannitol, sodu cytrynian dwuwodny, sodu wodorotlenek (dla uzyskania właściwego pH) i woda do wstrzykiwań. Chlorek benzalkoniowy (0,075 mg/ml) dodawany jest jako środek konserwujący.

Dawkowanie preparatu Dotiteva – jak stosować ten lek?

Należy zawsze stosować lek ściśle według zaleceń lekarza. W razie wątpliwości, należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Lekarz ustala właściwą dawkę i czas trwania leczenia.

Zazwyczaj stosuje się jedną kroplę do chorego oka (oczu) rano i wieczorem.

Podczas stosowania leku jednocześnie z innymi kroplami do oczu, należy zachowywać co najmniej 10 minut przerwy między zakraplaniem kolejnych leków.

Nie należy zmieniać dawki leku bez uprzedniej konsultacji z lekarzem.

Nie wolno dopuścić, aby końcówka zakraplacza dotknęła oka lub okolic oka. Krople do oczu mogą ulec zanieczyszczeniu bakteriami, które mogą wywołać zakażenie oka prowadzące do poważnych uszkodzeń oka, a nawet do utraty wzroku. Aby uniknąć ewentualnego skażenia pojemnika, należy myć ręce przed użyciem leku oraz nie należy dopuszczać do kontaktu końcówki zakraplacza z jakąkolwiek powierzchnią.

W przypadku podejrzenia, że roztwór może być skażony lub w razie wystąpienia infekcji oka, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem odnośnie dalszego stosowania tej butelki leku.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W przypadku zakroplenia większej liczby kropli do oka lub połknięcia zawartości opakowania, mogą wystąpić między innymi następujące objawy: zawroty głowy, trudności z oddychaniem lub ból głowy, odczuwalne spowolnienie akcji serca, mdłości lub zmęczenie. Należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Dotiteva – czy mogę spożywać alkohol?

Nie dotyczy.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Dotiteva w okresie ciąży i karmienia piersią?

Ciąża
Leku Dotiteva nie należy stosować w okresie ciąży, chyba że lekarz uzna to za konieczne. Pacjentki, które są w ciąży lub planują ciążę powinny poinformować o tym fakcie lekarza.

Karmienie piersią
Nie należy stosować leku Dotiteva jeśli pacjentka karmi piersią. Tymolol może przenikać do mleka kobiecego. Pacjentki, które karmią piersią lub zamierzają karmić piersią powinny poinformować o tym fakcie lekarza.

Przed rozpoczęciem stosowania jakiegokolwiek leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.

Ulotka Dotiteva – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Bibliografia

  • Ulotka i charakterystyka produktu leczniczego - RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)

Opinie pacjentów - forum, efekty terapii, realne skutki uboczne

Uwaga: Nie można mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

Brak jeszcze komentarzy pacjentów o tym leku. Podziel się swoimi spostrzeżeniami! :)

Subskrypcja powiadomień

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych opiniach dotyczących tego leku?

Dodaj komentarz