Clopixol

Ostatnia aktualizacja:

Podmiot odpowiedzialnyH. Lundbeck A/S
Kod ATCN05AF05
ProceduraNAR
SubstancjaZuklopentyksol

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Clopixol?

Clopixol należy do grupy leków przeciwpsychotycznych (zwanych również neuroleptykami). Leki te działają na drogi przewodzenia nerwowego w określonych obszarach mózgu i pomagają w wyrównaniu niektórych zaburzeń równowagi chemicznej w mózgu, które wywołują objawy choroby.

Clopixol stosuje się w leczeniu ostrej i przewlekłej schizofrenii oraz innych psychoz, szczególnie z takimi objawami jak: omamy, urojenia, zaburzenia myślenia, pobudzenie ruchowe, niepokój, wrogość i agresywność.

Clopixol jest również stosowany w leczeniu manii w zaburzeniu afektywnym dwubiegunowymi.

Reklama

Jaki jest skład Clopixol, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest zuklopentyksol (w postaci dichlorowodorku).
Każda tabletka powlekana zawiera 10 mg lub 25 mg zuklopentyksolu.

Inne składniki leku to skrobia ziemniaczana, laktoza jednowodna, celuloza mikrokrystaliczna, kopowidon, glicerol 85%, talk, olej rycynowy uwodorniony, magnezu stearynian.
Otoczka: hypromeloza 5, makrogol 6000, barwniki: tytanu dwutlenek (E 171), żelaza tlenek czerwony
(E 172), magnezu stearynian.

Dawkowanie preparatu Clopixol – jak stosować ten lek?

Lek stosuje się w różnych dawkach, których wielkość zależy od nasilenia choroby. Na ogół, na początku leczenia lekarz przepisze małe dawki, a następnie zwiększy je do optymalnego skutecznego poziomu, w zależności od odpowiedzi na terapię. W leczeniu podtrzymującym Clopixol należy przyjmować w pojedynczej dawce wieczorem, przed snem.

Dorośli

Ostra schizofrenia i inne ostre psychozy. Ciężkie ostre stany pobudzenia. Mania.
Zazwyczaj stosuje się 10-50 mg na dobę.
W przypadkach o umiarkowanym i ciężkim nasileniu początkowo dawka wynosi 20 mg na dobę, zwiększana, w razie potrzeby, o 10-20 mg co 2 do 3 dni do 75 mg lub więcej na dobę. Maksymalna dawka pojedyncza wynosi 40 mg, całkowita dawka wynosi 150 mg na dobę.

Przewlekła schizofrenia i inne przewlekłe psychozy
Dawka podtrzymująca wynosi zazwyczaj 20-40 mg na dobę.

Stosowanie u dzieci
Nie zaleca się stosowania leku Clopixol u dzieci.

Pacjenci w podeszłym wieku
Pacjenci w podeszłym wieku powinni przyjmować dawki w dolnej granicy zakresu dawkowania.

Sposób podawania
Clopixol można przyjmować z posiłkiem lub niezależnie od posiłków.
Tabletki należy połykać popijając wodą. Nie rozgryzać.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W razie podejrzenia, że doszło do spożycia zbyt dużej liczby tabletek leku Clopixol należy natychmiast się zgłosić do lekarza lub izby przyjęć najbliższego szpitala, nawet jeśli nie ma żadnych dolegliwości ani objawów zatrucia. Należy zabrać ze sobą opakowanie leku Clopixol.

Mogą wystąpić następujące objawy przedawkowania:
– senność;
– utrata świadomości;
– mimowolne ruchy lub sztywność mięśni;
– drgawki;
– obniżenie ciśnienia tętniczego, słabe tętno, przyspieszenie akcji serca, bladość, niepokój;
– podwyższenie lub obniżenie temperatury;
– zmiany akcji serca, w tym nieregularność lub zwolnienie akcji, gdy Clopixol podawano w zbyt dużej dawce w skojarzeniu z lekami o znanym działaniu na serce.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Clopixol – czy mogę spożywać alkohol?

Clopixol można przyjmować z posiłkiem lub niezależnie od posiłków.

Clopixol może nasilać uspokajające działanie alkoholu, powodując senność. Nie zaleca się picia napojów zawierających alkohol podczas stosowania leku Clopixol.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Clopixol w okresie ciąży i karmienia piersią?

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub myśli, że może być w ciąży, powinna poinformować o tym lekarza prowadzącego. Clopixol nie powinien być stosowany u kobiet w ciąży, chyba że jest to zdecydowanie konieczne.

Stan ogólny noworodka może ulec zmianie powodowanej przez ten lek.
U noworodków matek, które stosowały lek Clopixol w trzecim trymestrze ciąży (ostatnie trzy miesiące ciąży) wystąpić mogą następujące objawy: drżenia, sztywność i (lub) osłabienie mięśni, senność, pobudzenie, problemy z oddychaniem, trudności w karmieniu. Jeśli u noworodka wystąpią takie objawy należy skontaktować się z lekarzem.3/7

Przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty. Jeśli pacjentka karmi piersią, powinna skonsultować się z lekarzem prowadzącym. Clopixol nie powinien być stosowany przez kobiety karmiące piersią, ponieważ niewielkie ilości leku mogą przenikać do mleka kobiecego.

Ulotka Clopixol – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Clopixol - 10 mg, Tabletki powlekane (Zuclopenthixolum)
Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Clopixol - 10 mg, Tabletki powlekane (Zuclopenthixolum)

Bibliografia

  • Ulotka i charakterystyka produktu leczniczego - RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)

Opinie pacjentów - forum, efekty terapii, realne skutki uboczne

Uwaga: Nie można mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

Subskrypcja powiadomień

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych opiniach dotyczących tego leku?

2.2 na 5 gwiazdek (na podstawie 4 opinii)

Znakomity
0%
Bardzo dobry
0%
Neutralny
50%
Słaby
25%
Fatalny
25%

4 komentarze do “Clopixol”

  1. ★★★☆☆

    Jako matka osoby przyjmującej Clopixol, chciałabym podzielić się swoimi poważnymi zastrzeżeniami dotyczącymi tego leku. Moja córka przyjmuje preparat zarówno w formie tabletek, jak i zastrzyków, jednak efekty terapii są bardzo niepokojące. Obserwuję u niej ciągłą senność i znaczące spowolnienie psychoruchowe – jest, jak to określam, „przymulona” i spędza większość czasu śpiąc. Najbardziej frustrujące jest to, że lekarze wydają się bezradni w kwestii odpowiedniego dostosowania dawkowania, które pozwoliłoby na w miarę normalne funkcjonowanie. Odnoszę wrażenie, że albo kompetencje psychiatrów są niewystarczające, albo sam lek nie spełnia swojej funkcji w sposób zadowalający. Jestem głęboko zaniepokojona tym, że pacjenci psychiatryczni są traktowani jak „króliki doświadczalne” podczas dobierania odpowiedniej terapii. Na podstawie naszych doświadczeń nie mogę polecić tego leku innym pacjentom i ich rodzinom.

    Odpowiedz
  2. ★★★☆☆

    Witam, nie bierzcie tego leku, jeżeli ktoś ma naprawdę schizofrenię czy ChAD w nasilonym stopniu. Leżałem w psychiatrycznym szpitalu zamkniętym, bo to była ostatnia deska ratunku. Leżałem 3 miesiące i podawali mi co 2 tygodnie największą dawkę 200 mg, bo było ze mną naprawdę źle. Miałem omamy, urojenia, wrogość do otoczenia, byłem agresywny wobec wszystkich ludzi. Nie brałem narkotyków, tylko piłem bardzo dużo, przeważnie wódkę. Nie przyjmuję tego zastrzyku już od 2 lat i żadnych innych leków psychoaktywnych, bo to tak ryje psychikę, że nie da się normalnie funkcjonować. Nie polecam tego leku, wiem po sobie.

    Odpowiedz
  3. ★★☆☆☆

    Po otrzymaniu zastrzyku Clopixolu doświadczyłem bardzo niepokojących objawów utrzymujących się przez dwa tygodnie. Pojawiło się niekontrolowane pobudzenie ruchowe, jakby wewnętrzny niepokój pochodzący z ośrodkowego układu nerwowego, oraz uporczywe tupanie. Te objawy znacząco wpłynęły na moje codzienne funkcjonowanie.

    Odpowiedz
    • ★☆☆☆☆

      Chciałabym podzielić się swoim dramatycznym doświadczeniem z zastrzykiem Clopixolu. Wystąpiły u mnie bardzo poważne skutki uboczne – doznawałam przywidzeń i omamów wzrokowych, a także utraciłam kontrolę nad czynnościami fizjologicznymi. To było naprawdę traumatyczne przeżycie.

      Odpowiedz

Dodaj komentarz