Clopixol

Clopixol to lek przeciwpsychotyczny, który jest dostępny na receptę. Zawiera substancję czynną zuklopentyksol, który działa na drogi przewodzenia nerwowego w określonych obszarach mózgu, pomagając wyrównać niektóre zaburzenia równowagi chemicznej w mózgu, które wywołują objawy choroby. Stosowany jest w leczeniu ostrej i przewlekłej schizofrenii oraz innych psychoz, zwłaszcza z objawami takimi jak omamy, urojenia, zaburzenia myślenia, pobudzenie ruchowe, niepokój, wrogość i agresywność. Jest również stosowany w leczeniu manii w zaburzeniu afektywnym dwubiegunowym.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Clopixol należy do grupy leków przeciwpsychotycznych (zwanych również neuroleptykami). Leki te działają na drogi przewodzenia nerwowego w określonych obszarach mózgu i pomagają w wyrównaniu niektórych zaburzeń równowagi chemicznej w mózgu, które wywołują objawy choroby.

Clopixol stosuje się w leczeniu ostrej i przewlekłej schizofrenii oraz innych psychoz, szczególnie z takimi objawami jak: omamy, urojenia, zaburzenia myślenia, pobudzenie ruchowe, niepokój, wrogość i agresywność.

Clopixol jest również stosowany w leczeniu manii w zaburzeniu afektywnym dwubiegunowymi.

Skład

Substancją czynną leku jest zuklopentyksol (w postaci dichlorowodorku).
Każda tabletka powlekana zawiera 10 mg lub 25 mg zuklopentyksolu.

Inne składniki leku to skrobia ziemniaczana, laktoza jednowodna, celuloza mikrokrystaliczna, kopowidon, glicerol 85%, talk, olej rycynowy uwodorniony, magnezu stearynian.
Otoczka: hypromeloza 5, makrogol 6000, barwniki: tytanu dwutlenek (E 171), żelaza tlenek czerwony
(E 172), magnezu stearynian.

Dawkowanie

Lek stosuje się w różnych dawkach, których wielkość zależy od nasilenia choroby. Na ogół, na początku leczenia lekarz przepisze małe dawki, a następnie zwiększy je do optymalnego skutecznego poziomu, w zależności od odpowiedzi na terapię. W leczeniu podtrzymującym Clopixol należy przyjmować w pojedynczej dawce wieczorem, przed snem.

Dorośli

Ostra schizofrenia i inne ostre psychozy. Ciężkie ostre stany pobudzenia. Mania.
Zazwyczaj stosuje się 10-50 mg na dobę.
W przypadkach o umiarkowanym i ciężkim nasileniu początkowo dawka wynosi 20 mg na dobę, zwiększana, w razie potrzeby, o 10-20 mg co 2 do 3 dni do 75 mg lub więcej na dobę. Maksymalna dawka pojedyncza wynosi 40 mg, całkowita dawka wynosi 150 mg na dobę.

Przewlekła schizofrenia i inne przewlekłe psychozy
Dawka podtrzymująca wynosi zazwyczaj 20-40 mg na dobę.

Stosowanie u dzieci
Nie zaleca się stosowania leku Clopixol u dzieci.

Pacjenci w podeszłym wieku
Pacjenci w podeszłym wieku powinni przyjmować dawki w dolnej granicy zakresu dawkowania.

Sposób podawania
Clopixol można przyjmować z posiłkiem lub niezależnie od posiłków.
Tabletki należy połykać popijając wodą. Nie rozgryzać.

Przedawkowanie

W razie podejrzenia, że doszło do spożycia zbyt dużej liczby tabletek leku Clopixol należy natychmiast się zgłosić do lekarza lub izby przyjęć najbliższego szpitala, nawet jeśli nie ma żadnych dolegliwości ani objawów zatrucia. Należy zabrać ze sobą opakowanie leku Clopixol.

Mogą wystąpić następujące objawy przedawkowania:
– senność;
– utrata świadomości;
– mimowolne ruchy lub sztywność mięśni;
– drgawki;
– obniżenie ciśnienia tętniczego, słabe tętno, przyspieszenie akcji serca, bladość, niepokój;
– podwyższenie lub obniżenie temperatury;
– zmiany akcji serca, w tym nieregularność lub zwolnienie akcji, gdy Clopixol podawano w zbyt dużej dawce w skojarzeniu z lekami o znanym działaniu na serce.

Jedzenie i picie (alkohol)

Clopixol można przyjmować z posiłkiem lub niezależnie od posiłków.

Clopixol może nasilać uspokajające działanie alkoholu, powodując senność. Nie zaleca się picia napojów zawierających alkohol podczas stosowania leku Clopixol.

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub myśli, że może być w ciąży, powinna poinformować o tym lekarza prowadzącego. Clopixol nie powinien być stosowany u kobiet w ciąży, chyba że jest to zdecydowanie konieczne.

Stan ogólny noworodka może ulec zmianie powodowanej przez ten lek.
U noworodków matek, które stosowały lek Clopixol w trzecim trymestrze ciąży (ostatnie trzy miesiące ciąży) wystąpić mogą następujące objawy: drżenia, sztywność i (lub) osłabienie mięśni, senność, pobudzenie, problemy z oddychaniem, trudności w karmieniu. Jeśli u noworodka wystąpią takie objawy należy skontaktować się z lekarzem.3/7

Przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty. Jeśli pacjentka karmi piersią, powinna skonsultować się z lekarzem prowadzącym. Clopixol nie powinien być stosowany przez kobiety karmiące piersią, ponieważ niewielkie ilości leku mogą przenikać do mleka kobiecego.

Ulotka Clopixol

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)


Opinie o Clopixol (forum)

Stosujesz Clopixol? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na naszym forum.

4 komentarze do “Clopixol”

  1. Moja córka zażywa Clopixol w tabletkach i w zastrzykach jest przej….. cały czas śpi jest przymulona orbituje jak mozna tak to nazwać lekarze nie potrafia dostosować leków aby było w miare normalnie … Albo nasi psychiatrzy sa do DUPY i też powinni swojego psychiatre zmienić …Albo leki sa do bani.. Nasi bliscy chorzy to nie króliki doświadczalne … NIE POLECAM CLOPIXOLU!!!!!!!

    Odpowiedz
  2. Witam nie bierze tego gówna jeżeli ktoś ma naprawdę schizofrenię czy Chad w natezonym nasileniu.ja lezalem w psychiatrycznym szpitalu zamkniętym boo o to była ostatnia deska ratunku..
    .Lezalem 3 miesiące i mi podawali co 2 tyg największą dawkę 200mg bo to było mi potrzebne bo naprawdę było ze mną źle miałem omamy urojenia wrogość do otoczenia agresywny wobec wszystkich ludzi a co najlepsze nie brałem narkotyków tylko piłem i to bardzo dużo przeważnie wódkę .Nie przyjmuje tego zastrzyku już od 2 lat i żadnych innych leków psychoaktywnych i netoleptykow bo to tak ryje czache że jprdole a wszczegolnosc wątrobę nerki boo triszczeczke wiem coś o tych lekach jak bym nie wiedział to bym się nie wypowiadał……nie polecam wiem sam po sobie po tych zastrzyk ach nie da się normalnie funkcjonować zależy jeszcze kto jaki mi przypadek akurat i mnie mnie przybial jak gwoździe w deski NIE POLECAM TEGO GÓWNA WIEM PO SAMYM SOBIE

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Clopixol. Podziel się doświadczeniami na forum.