Koszyczek rumianku

Koszyczek rumianku to preparat roślinny dostępny bez recepty, który jest stosowany tradycyjnie jako środek przeciwskurczowy i łagodnie przeciwzapalny. Może być używany zarówno wewnętrznie, na przykład w przypadku dolegliwości przewodu pokarmowego, jak i zewnętrznie, na przykład do przemywania skóry czy okładów. Właściwości te wynikają z zawartości w koszyczku rumianku substancji biologicznie czynnych, takich jak olejki eteryczne czy pochodne flawonowe.

Lactovaginal

Lactovaginal to lek dostępny bez recepty, który jest stosowany w celu przywrócenia lub uzupełnienia prawidłowej flory bakteryjnej pochwy. Jest to szczególnie ważne w stanach zapalnych narządów rodnych, po leczeniu lekami przeciwbakteryjnymi, przeciwrzęsistkowymi lub przeciwgrzybiczymi, a także w przypadku upławów. Lek występuje w postaci kapsułek dopochwowych i jest zalecany do stosowania profilaktycznie. Substancją czynną leku są żywe pałeczki bakterii kwasu mlekowego szczepu Lactobacillus rhamnosus 573.

Rumianek fix

Rumianek Fix to zioło stosowane jako środek przeciwskurczowy i wiatropędny. Wspomaga trawienie oraz prawidłowe działanie układu pokarmowego. Wpływa korzystnie na pracę żołądka, przynosi ulgę w podrażnieniach gardła i jamy ustnej. Jest dostępny bez recepty.

Tantum Rosa

Tantum Rosa to niesteroidowy lek przeciwzapalny, który zawiera substancję czynną o nazwie benzydamina. Lek stosuje się miejscowo w leczeniu stanów zapalnych dróg rodnych u kobiet, takich jak zapalenie pochwy i sromu oraz ból miesiączkowy. Tantum Rosa jest dostępny bez recepty.

Infekcje intymne – jak sobie poradzić?

Infekcje intymne w ciąży to częsta przypadłość kobiet. Wiąże się to ze zmianami w gospodarce hormonalnej organizmu, a także wydzielinami, które mogą występować w poszczególnych fazach ciąży. Nawet szczególna dbałość o higienę może nie wystarczyć, by uniknąć wystąpienia infekcji. Żadna z nich nie jest pożądana, a niektóre mogą być szczególnie groźne dla rozwoju dziecka. Jakie są typy infekcji intymnych w ciąży i w jaki sposób można je leczyć w tym szczególnym czasie?
Infekcja bakteryjna, grzybicza i mieszana
Zasadniczo wśród infekcji intymnych wprowadza się ich podział ze względu na przyczynę występowania. Mogą być to infekcje o podłożu:

  • bakteryjnym,
  • grzybiczym,
  • bakteryjno-grzybiczym, czyli mieszanym.

Ich objawy to najczęściej upławy o nieprzyjemnym zapachu, swędzenie czy pieczenie. Bakteryjne infekcje mogą być szczególnie groźne dla ciąży, dlatego ważna jest ich odpowiednia diagnostyka i leczenie.

Leczenie infekcji intymnych w ciąży

W trakcie ciąży należy zwracać szczególną uwagę na stosowane preparaty lecznicze. Warto korzystać w tym zakresie z zaleceń lekarskich. Przyjmowanie dojelitowo lub dopochwowo środków zawierających kwas mlekowy i probiotyki może pomóc w przeciwdziałaniu infekcjom oraz ich profilaktyce. Antybiotykoterapia dopochwowa wskazana jest w silnie uzasadnionych przypadkach infekcji bakteryjnych, ma również określony przebieg. Leczenie zakażenia GBS wymaga natomiast stosowania antybiotyków doustnych. Grzybice pochwy leczy się podając środki przecigrzybicze. Leczenie powinno być poprzedzone wykonaniem posiewu.