Berinert

Ostatnia aktualizacja:

Podmiot odpowiedzialnyCSL Behring GmbH
Kod ATCB06AC01
ProceduraMRP
SubstancjaInhibitor C1-esterazy pochodzenia ludzkiego

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Berinert?

Berinert jest lekiem zawierającym ludzki inhibitor C1-esterazy, dostępnym w różnych mocach (500, 1500, 2000 i 3000 j.m.). Jest to preparat wytwarzany z ludzkiego osocza (płynnej części krwi). Wskazaniem do stosowania jest leczenie i zapobieganie wystąpieniu wrodzonego obrzęku naczynioruchowego typu I i II (HAE). Choroba ta charakteryzuje się nagłym pojawianiem się obrzęków różnych części ciała, spowodowana jest niedoborem lub zaburzeniem syntezy ważnego białka – inhibitora C1-esterazy. Do najczęstszych objawów należą obrzęki dłoni i stóp, twarzy z uczuciem napinania, powiek, warg, krtani (powodujący trudności w oddychaniu), języka oraz kolkowe bóle brzucha. Jest podawany w formie wstrzyknięcia podskórnego lub dożylnego, w zależności od postaci leku.

Reklama

Jaki jest skład Berinert, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest ludzki inhibitor C1-esterazy w następujących dawkach:

  • 500 j.m./fiolkę (po rozpuszczeniu 50 j.m./ml)
  • 1500 j.m./fiolkę (po rekonstytucji w 3 ml wody do wstrzykiwań: 500 j.m./ml)
  • 2000 j.m./fiolkę (po rekonstytucji w 4 ml wody do wstrzykiwań: 500 j.m./ml)
  • 3000 j.m./fiolkę (po rekonstytucji w 5,6 ml wody do wstrzykiwań: 500 j.m./ml)

Substancje pomocnicze to: glicyna, sodu chlorek, sodu cytrynian oraz woda do wstrzykiwań jako rozpuszczalnik.

Dawkowanie preparatu Berinert – jak stosować ten lek?

Dawkowanie zależy od wskazania i postaci leku:

  • W leczeniu ostrego napadu obrzęku naczynioruchowego: 20 j.m. na kilogram masy ciała (20 j.m./kg m.c.)
  • W zapobieganiu wystąpieniu obrzęku przed zabiegiem: 1000 j.m. na mniej niż 6 godzin przed zabiegiem medycznym, stomatologicznym lub chirurgicznym
  • U dzieci i młodzieży w zapobieganiu: 15 do 30 j.m. na kilogram masy ciała (15-30 j.m./kg m.c.) na mniej niż 6 godzin przed zabiegiem
  • W leczeniu profilaktycznym: 60 j.m./kg masy ciała (dotyczy form podskórnych)
Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Nie odnotowano przypadków przedawkowania leku Berinert. W przypadku podania większej niż zalecana dawki leku, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Berinert – czy mogę spożywać alkohol?

Nie ma specjalnych ograniczeń dotyczących diety podczas stosowania leku Berinert. Lek nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Brak danych dotyczących interakcji z alkoholem, jednak ze względów bezpieczeństwa zaleca się unikanie spożywania alkoholu podczas terapii.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Berinert w okresie ciąży i karmienia piersią?

W czasie ciąży i karmienia piersią Berinert powinien być stosowany tylko w przypadku wyraźnie określonych wskazań. Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Skutki uboczne Berinert, jakie są działania niepożądane?

Podczas stosowania leku Berinert mogą wystąpić następujące działania niepożądane:

  • Bardzo często (mogą wystąpić u więcej niż 1 na 10 pacjentów):
    • Reakcje w miejscu podania (zasinienie, odczucie zimna, wyciek, rumień, krwiak, krwotok, stwardnienie, obrzęk, ból, świąd, wysypka, blizna, opuchnięcie, pokrzywka, ciepło)
    • Zapalenie nosogardzieli (wyciek lub gęsta wydzielina z nosa, katar, łzawienie oczu)
  • Często (mogą wystąpić u nie więcej niż 1 na 10 pacjentów):
    • Nadwrażliwość lub objawy alergiczne (rumień, świąd i pokrzywka)
    • Zawroty głowy

Zgłaszanie działań niepożądanych / skutków ubocznych

Jeśli w trakcie stosowania pojawią się jakiekolwiek skutki uboczne leku, w tym te niewymienione w ulotce, należy poinformować o tym lekarza lub farmaceutę. Można również zgłaszać działania niepożądane bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych przy Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, Al. Jerozolimskie 181C, 02-222 Warszawa, Tel.: +48 22 49 21 301, Faks: +48 22 49 21 309, e-mail: ndl@urpl.gov.pl.

Działania niepożądane można alternatywnie zgłaszać podmiotowi odpowiedzialnemu CSL Behring GmbH. Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można uzyskać więcej informacji na temat bezpieczeństwa stosowania leku.

Interakcje leku Berinert z innymi lekami

Berinert nie może być mieszany w strzykawce z innymi produktami leczniczymi ani z innymi rozpuszczalnikami. Należy poinformować lekarza lub farmaceutę o wszystkich przyjmowanych lekach, w tym także o lekach dostępnych bez recepty. Szczególną uwagę należy zwrócić na leki mogące zwiększać ryzyko zakrzepów krwi, takie jak pigułki antykoncepcyjne czy niektóre androgeny.

Ulotka Berinert – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Berinert 500 - 500 j.m./ml, Proszek i rozpuszczalnik do sporządzania roztworu do wstrzykiwań lub do infuzji (Inhibitor C1-esterazy, ludzki)
Berinert 1500 - 1500 j.m./ml, Proszek i rozpuszczalnik do sporządzania roztworu do wstrzykiwań (Inhibitor C1-esterazy, ludzki)
Berinert 2000 - 2000 j.m., Proszek i rozpuszczalnik do sporządzania roztworu do wstrzykiwań (Inhibitor C1-esterazy, ludzki)
Berinert 3000 - 3000 j.m., Proszek i rozpuszczalnik do sporządzania roztworu do wstrzykiwań (Inhibitor C1-esterazy, ludzki)
Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Berinert 500 - 500 j.m./ml, Proszek i rozpuszczalnik do sporządzania roztworu do wstrzykiwań lub do infuzji (Inhibitor C1-esterazy, ludzki)
Berinert 1500 - 1500 j.m./ml, Proszek i rozpuszczalnik do sporządzania roztworu do wstrzykiwań (Inhibitor C1-esterazy, ludzki)
Berinert 2000 - 2000 j.m., Proszek i rozpuszczalnik do sporządzania roztworu do wstrzykiwań (Inhibitor C1-esterazy, ludzki)
Berinert 3000 - 3000 j.m., Proszek i rozpuszczalnik do sporządzania roztworu do wstrzykiwań (Inhibitor C1-esterazy, ludzki)

Bibliografia

  • Ulotka i charakterystyka produktu leczniczego - RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)

Opinie pacjentów - forum, efekty terapii, realne skutki uboczne

Uwaga: Nie można mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

Subskrypcja powiadomień

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych opiniach dotyczących tego leku?

3.0 na 5 gwiazdek (na podstawie 1 opinii)

Znakomity
0%
Bardzo dobry
0%
Neutralny
100%
Słaby
0%
Fatalny
0%

1 komentarz do “Berinert”

  1. ★★★☆☆

    Reklama tego preparatu jest bardzo nieodpowiedzialna i wprowadzająca w błąd. Przedstawiane informacje są nieprecyzyjne i nie odpowiadają rzeczywistym właściwościom leku. Uważam, że tak poważny preparat medyczny powinien być promowany w sposób rzetelny i zgodny z faktami medycznymi. Zachęcam do dokładnego zapoznania się z ulotką i konsultacji z lekarzem przed zastosowaniem tego środka.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz