Lek wycofany z obrotu lub zmieniono nazwę handlową

Abapter

Ostatnia aktualizacja:

Podmiot odpowiedzialny
Kod ATC
Procedura
Substancja

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Abapter?

Substancja czynna leku Abapter, peryndopryl, jest inhibitorem enzymu konwertującego angiotensynę (ACE).

Peryndopryl rozkurcza naczynia krwionośne, co ułatwia przepływ krwi przez naczynia krwionośne i serce.

W jakim celu stosuje się Abapter
• leczenie nadciśnienia tętniczego,
• leczenie niewydolności serca (tylko Abapter 2 mg i Abapter 4 mg),
• zmniejszenie ryzyka występowania incydentów kardiologicznych, takich jak zawał serca lub choroba niedokrwienna serca u pacjentów ze stabilną chorobą wieńcową, u pacjentów po przebytym zawale i/lub po zabiegu operacyjnym mającym na celu poprawę dopływu krwi do serca.

Reklama

Jaki jest skład Abapter, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest sól tert-butyloaminowa peryndoprylu. Każda tabletka zawiera 2 mg, 4 mg lub 8 mg soli tert-butyloaminowej peryndoprylu, co odpowiada 1,669, 3,338 lub 6,676 mg peryndoprylu.

Ponadto lek zawiera:
Laktoza jednowodna, celuloza mikrokrystaliczna, magnezu węglan, krzemionka koloidalna bezwodna, magnezu stearynian.

Dawkowanie preparatu Abapter – jak stosować ten lek?

Należy połknąć tabletkę popijając szklanką wody. Zaleca się przyjmowanie leku o tej samej porze każdego dnia, rano, przed jedzeniem. Lekarz określa dawkowanie leku.

Zazwyczaj stosowana dawka:

Wysokie ciśnienie: zazwyczaj dawką początkową i podtrzymującą są 4 mg raz na dobę. Po miesiącu, jeśli istnieje potrzeba lekarz może zadecydować o zwiększeniu dawki do 8 mg raz na dobę. 8 mg raz na dobę jest maksymalną zalecaną dawką stosowaną przy leczeniu wysokiego ciśnienia.

U pacjentów powyżej 65 roku życia, zazwyczaj dawką początkową są 2 mg przyjmowane raz na dobę. Po miesiącu lekarz może zdecydować o zwiększeniu dawki do 4 mg przyjmowanych raz na dobę, a jeśli istnieje potrzeba do 8 mg raz na dobę.

Niewydolność serca (tylko Abapter 2 mg i Abapter 4 mg): zazwyczaj dawką początkową są 2 mg raz na dobę. Po dwóch tygodniach lekarz może zdecydować o zwiększeniu dawki do 4 mg raz na dobę. Jest to maksymalna dawka zalecana w leczeniu niewydolności serca.

Pacjenci ze stabilną chorobą wieńcową: zazwyczaj dawką początkową są 4 mg raz na dobę. Po dwóch tygodniach lekarz może zadecydować o zwiększeniu dawki do 8 mg raz na dobę. Jest to maksymalna dawka zalecana w tym wskazaniu.

U pacjentów powyżej 65 roku życia zazwyczaj dawką początkową są 2 mg raz na dobę. Po tygodniu lekarz może zdecydować o zwiększeniu dawki do 4 mg raz na dobę, a następnie po kolejnym tygodniu do 8 mg raz na dobę.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W przypadku przyjęcia większej niż zalecana dawki leku należy natychmiast skontaktować się z najbliższym oddziałem doraźnej pomocy medycznej lub skontaktować się z lekarzem. Najczęstszym objawem przedawkowania leku jest spadek ciśnienia krwi, który może prowadzić do wystąpienia zawrotów głowy i utraty przytomności. W przypadku wystąpienia wymienionych objawów zaleca się ułożenie pacjenta z uniesionymi kończynami dolnymi.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Abapter – czy mogę spożywać alkohol?

Zaleca się przyjmowanie leku Abapter przed jedzeniem.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Abapter w okresie ciąży i karmienia piersią?

Pacjentki będące w ciąży lub przypuszczające, że są w ciąży powinny o tym fakcie poinformować lekarza.
Lekarz poradzi przerwanie przyjmowania leku Abapter przed zajściem w ciążę lub jak najszybciej po otrzymaniu informacji o zajściu pacjentki w ciążę i zaleci przyjmowanie innych leków niż Abapter.

Nie zleca się przyjmowania leku Abapter we wczesnym etapie ciąży i nie może być stosowany od trzeciego miesiąca ciąży, ponieważ może mieć negatywny wpływ na rozwój dziecka i powodować poważne uszkodzenia.

Należy poinformować lekarza, jeśli jest się w trakcie karmienia piersią lub o zamiarze rozpoczęcia karmienia piersią. Nie zaleca się stosowania leku Abapter u matek karmiących piersią, a lekarz może podjąć decyzję o zmianie leczenia, jeśli pacjentka zamierza dalej karmić piersią, zwłaszcza w przypadku karmienia noworodków lub wcześniaków.

Ulotka Abapter – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Bibliografia

  • Ulotka i charakterystyka produktu leczniczego - RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)

Opinie pacjentów - forum, efekty terapii, realne skutki uboczne

Uwaga: Nie można mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

Brak jeszcze komentarzy pacjentów o tym leku. Podziel się swoimi spostrzeżeniami! :)

Subskrypcja powiadomień

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych opiniach dotyczących tego leku?

Dodaj komentarz