Zafrilla

Podmiot odpowiedzialnyGedeon Richter Polska Sp. z o.o.
Kod ATCG03DB08
ProceduraDCP
SubstancjaDienogest

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Zafrilla?

Lek Zafrilla jest stosowany w leczeniu endometriozy (objawów bólowych wywołanych nieprawidłowym umiejscowieniem błony śluzowej macicy). Lek Zafrilla zawiera hormon, progestagen o nazwie dienogest.

Jaki jest skład Zafrilla, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną jest dienogest. Każda tabletka zawiera 2 mg dienogestu.

Inne składniki leku to: laktoza jednowodna, skrobia żelowana kukurydziana, celuloza
mikrokrystaliczna, powidon K-25, krospowidon (typ A), talk, magnezu stearynian.

Dawkowanie preparatu Zafrilla – jak stosować ten lek?

Zazwyczaj stosowana dawka u osób dorosłych to 1 tabletka na dobę. Poniższe informacje dotyczą sposobu stosowania leku Zafrilla wtedy, gdy lekarz nie zalecił inaczej. Należy przestrzegać poniższych instrukcji, ponieważ w przeciwnym razie pacjentka nie odniesie pełnych korzyści ze stosowania leku Zafrilla. 

Leczenie lekiem Zafrilla można rozpocząć w każdym dniu naturalnego cyklu.

Dorośli: Należy zażywać jedną tabletkę codziennie, najlepiej o stałej porze, w razie konieczności popijając małą ilością płynu. Po skończeniu opakowania należy rozpocząć następne bez robienia przerwy. Należy kontynuować zażywanie tabletek również w dniach krwawienia miesiączkowego. Nie ma doświadczenia w leczeniu lekiem Zafrilla pacjentek z endometriozą przez okres powyżej 15 miesięcy.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Brak jest zgłoszeń dotyczących poważnego szkodliwego działania po jednokrotnym zażyciu zbyt dużej liczby tabletek leku Zafrilla. W razie wątpliwości należy jednak skontaktować się z lekarzem.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Zafrilla – czy mogę spożywać alkohol?

Podczas stosowania leku Zafrilla, pacjentka powinna unikać picia soku grejpfrutowego, ponieważ może to zwiększyć stężenie leku Zafrilla we krwi. Wskutek tego może się nasilić ryzyko wystąpienia działań niepożądanych.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Zafrilla w okresie ciąży i karmienia piersią?

Nie wolno stosować leku Zafrilla w czasie ciąży lub karmienia piersią.

Ulotka Zafrilla – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Zafrilla przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Zafrilla - 2 mg, Tabletki (Dienogestum)

Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Zafrilla m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Zafrilla - 2 mg, Tabletki (Dienogestum)

Źródła / bibliografia:

  • RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)

Dostępność Zafrilla w najbliższej aptece

Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.

Opinie o Zafrilla - forum pacjentów, porady i wymiana doświadczeń

Stosujesz Zafrilla? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia związane z przyjmowaniem preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Co ważne, użytkownicy często opisują rzeczywiste skutki uboczne, z którymi się zmagają. Dzięki temu nie mamy do czynienia wyłącznie z suchymi informacjami pochodzącymi z ulotki informacyjnej leku, ale z rzeczywistym działaniem niepożądanym leku.

Uwaga: Informacje od użytkowników dotyczące produktów nie są weryfikowane. Nie można więc mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

11 komentarzy do “Zafrilla”

  1. Hej, biorę Zafrilla już ponad rok. Podobno tylko ona hamuje endometriozę. Przechodzę tzw. sztuczną menopauzę, więc większość objawów takich jak ciągłe zmęczenie, uderzenia gorąca, no i chyba najgorsze to jest tycie. Już obniżone libido to chyba norma biorąc ten lek. Masakra.

    Odpowiedz
  2. Stosuję drugi miesiąc i zero skutków ubocznych. Nie mam miesiączki, nie przytyłam, nie ma bólów głowy ani brzucha. Wcześniej brałam Visanne i dolegliwości były, głównie bóle głowy.

    Odpowiedz
  3. Biorę 10 miesiąc. Ból kości stopy, lędźwie i dłonie to główny skutek uboczny, ale lekarz twierdzi, że to nie przez Zafrillę. Inne to uderzenia gorąca i nudności.

    Odpowiedz
    • Biorę lek ponad 2 miesiące i tydzień temu dopadły mnie takie bóle stawów, kości, lędźwi, pocenie, okropne zmęczenie, skurcze mięśni nie do wytrzymania. Mój lekarz też powiedział, że to nie przez lek, ale jak czytam opinie innych pacjentek, to nie wydaje mi się, że sobie wymyślam…

      Odpowiedz
  4. Stosuję ten lek czwarty miesiąc. Przytyłam 3 kg, jestem bardziej drażliwa i czuję ciężkość nóg. Okres u mnie występuje, ale mimo tego torbiele na jajnikach zmniejszyły się.

    Odpowiedz
  5. Hej. 7 na 10 skutków ubocznych u mnie występuje. 3 miesiące = 10 kg więcej, libido zerowe, depresja, płaczliwość, wzdęcia, bezsenność. Właśnie odstawiam po 3 miesiącach koszmaru. Pozdrawiam!

    Odpowiedz

Dodaj komentarz