Podmiot odpowiedzialny | A. Menarini Industrie Farmaceutiche Riunite S.r.l. |
Kod ATC | C05BA03 |
Procedura | NAR |
Substancja | Heparyna sodowa |
Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Lioton 1000?
Lioton 1000 to żel do stosowania na skórę, zawierający heparynę, który działa miejscowo przeciwzakrzepowo, przeciwobrzękowo i przeciwzapalnie. Wskazania do stosowania:
- wspomagająco w leczeniu chorób żył powierzchownych, takich jak zapalenie żył, zakrzepowe zapalenie żył, żylaki kończyn dolnych;
- w przypadku krwiaków podskórnych, stłuczeń i obrzęków.
Jaki jest skład Lioton 1000, jakie substancje zawiera?
Co zawiera Lioton 1000?
Substancją czynną leku jest heparyna sodowa (Heparinum natricum). 1 g żelu zawiera 8,5 mg (1000 IU) heparyny sodowej.
Inne składniki leku to: woda oczyszczona, etanol 96%, karbomer, trolamina, aromat pomarańczowy (zawiera linalol, d-limonen, geraniol, cytral, cytronellol i farnezol), olejek lawendowy (zawiera linalol, d-limonen, geraniol i kumarynę), substancje konserwujące: metylu 4-hydroksybenzoesan (E 218), propylu 4-hydroksybenzoesan (E 216).
Jak wygląda Lioton 1000 i co zawiera opakowanie?
Lioton 1000 jest dostępny w aluminiowych tubach z nakrętką z polipropylenu lub polietylenu, zawierających 20 g, 30 g, 50 g lub 100 g żelu.
Dawkowanie preparatu Lioton 1000 – jak stosować ten lek?
Lioton 1000 przeznaczony jest do stosowania na skórę. Lek należy stosować 1 do 3 razy na dobę nakładając pasek żelu o długości 3-10 cm na powierzchnię skóry i delikatnie masując aż do wchłonięcia żelu.
W przypadku obrzęków po urazach zaleca się stosowanie leku przez okres do 10 dni, a w przypadku leczenia chorób żył powierzchownych przez 1 do 2 tygodni.
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
Heparyna sodowa w postaci żelu jest zazwyczaj dobrze tolerowana, ale długotrwałe stosowanie leku może wywołać u niektórych osób skórne reakcje nadwrażliwości. W wypadku wystąpienia zaczerwienienia, wysypki lub świądu natychmiast należy przerwać stosowanie leku i zastosować odpowiednie leczenie.
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Lioton 1000 – czy mogę spożywać alkohol?
Brak informacji na temat związku stosowania leku Lioton 1000 z jedzeniem i piciem.
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Lioton 1000 w okresie ciąży i karmienia piersią?
Brak jest wystarczających badań dotyczących stosowania leku podczas ciąży lub w okresie karmienia piersią. Przed zastosowaniem leku należy poradzić się lekarza.
Skutki uboczne Lioton 1000, jakie są działania niepożądane?
W rzadkich przypadkach mogą pojawić się objawy reakcji alergicznych, takie jak zaczerwienienie i świąd skóry, lub reakcje pseudoalergiczne. W takich sytuacjach należy przerwać stosowanie leku. U niektórych pacjentów z pierwotną czerwienicą prawdziwą mogą wystąpić zmiany skórne po miejscowym zastosowaniu heparyny w żelu.
Jeśli którykolwiek z objawów niepożądanych się nasili lub pojawią się nowe, niewymienione w ulotce, należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.
Zgłaszanie działań niepożądanych / skutków ubocznych
Jeśli w trakcie stosowania pojawią się jakiekolwiek skutki uboczne leku Lioton 1000, w tym te niewymienione w ulotce, należy poinformować o tym lekarza lub farmaceutę. Można również zgłaszać działania niepożądane bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych przy Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, Al. Jerozolimskie 181C, 02-222 Warszawa, Tel.: +48 22 49 21 301, Faks: +48 22 49 21 309, e-mail: mailto:ndl@urpl.gov.pl.
Istnieje także możliwość skorzystania ze specjalnego formularza dla pacjenta na stronach Systemu Monitorowania Zagrożeń - przejdź do formularza i zgłoś niepożądane działanie produktu leczniczniczego.
Działania niepożądane można alternatywnie zgłaszać podmiotowi odpowiedzialnemu A. Menarini Industrie Farmaceutiche Riunite S.r.l.. Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można uzyskać więcej informacji na temat bezpieczeństwa stosowania leku.
Interakcje leku Lioton 1000 z innymi lekami
Należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, w tym tych dostępnych bez recepty.
Stosowanie heparyny na dużych powierzchniach skóry lub jednoczesne leczenie przeciwzakrzepowe, np. przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych lub kwasu acetylosalicylowego, zwiększa ryzyko krwawienia.
Ulotka Lioton 1000 – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Lioton 1000 przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:
Lioton 1000 - 8,5 mg/g, Żel (Heparinum natricum) |
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Lioton 1000 m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:
Lioton 1000 - 8,5 mg/g, Żel (Heparinum natricum) |
Źródła / bibliografia:
- RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)
Dostępność Lioton 1000 w najbliższej aptece
Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.
Opinie o Lioton 1000 - forum pacjentów, porady i wymiana doświadczeń
Stosujesz Lioton 1000? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.
Opisując swoje doświadczenia związane z przyjmowaniem preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Co ważne, użytkownicy często opisują rzeczywiste skutki uboczne, z którymi się zmagają. Dzięki temu nie mamy do czynienia wyłącznie z suchymi informacjami pochodzącymi z ulotki informacyjnej leku, ale z rzeczywistym działaniem niepożądanym leku.
Uwaga: Informacje od użytkowników dotyczące produktów nie są weryfikowane. Nie można więc mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.