Qutenza

Podmiot odpowiedzialnyGrünenthal GmbH
Kod ATCN01BX04
ProceduraCEN
SubstancjaKapsaicyna

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Qutenza?

Lek Qutenza zawiera kapsaicynę i należy do grupy leków znieczulających.

Lek Qutenza jest wskazany w leczeniu obwodowego bólu neuropatycznego u dorosłych pacjentów w monoterapii lub w skojarzeniu z innymi lekami przeciwbólowymi.

Plaster jest stosowany w celu złagodzenia bólu u pacjentów, u których występują nerwobóle z powodu uszkodzenia nerwów skórnych. Uszkodzenie nerwów skórnych może nastąpić w wyniku różnych chorób, takich jak półpasiec,zakażenie wirusem HIV, cukrzyca, stosowania pewnych leków i innych schorzeń. Qutenza zmniejsza ból po upływie jednego do trzech tygodni po zastosowaniu.

Jaki jest skład Qutenza, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną jest kapsaicyna. Każdy plaster o powierzchni 280 cm2 zawiera całkowitą dawkę 179 mg kapsaicyny, to jest 640 mikrogramów kapsaicyny na cm2 plastra (8% w/w).

Pozostałe składniki leku:

Matryca:
silikonowa warstwa przylegająca
eter monoetylowy glikolu dietylenowego
olej silikonowy
etyloceluloza N50 (E462)

Warstwa podkładowa:
poliestrowa folia podkładowa
farba drukarska zawierający biały pigment 6

Usuwalna warstwa ochronna:
poliestrowa warstwa ochronna

Plaster Qutenza jest dostarczany wraz z tubą żelu oczyszczającego, który nie zawiera substancji czynnej.

Składniki żelu oczyszczającego to:

makrogol 300
karbomer
woda oczyszczona
wodorotlenek sodu (E524)
disodu edetynian
butylohydroksyanizol (E320)

Dawkowanie preparatu Qutenza – jak stosować ten lek?

Plaster może być nałożony wyłącznie przez lekarza lub pielęgniarkę pod nadzorem lekarza.

Plaster służy wyłącznie do stosowania na skórę.

Lekarz zaznaczy najbardziej bolesne miejsca na skórze za pomocą długopisu lub flamastra.

Przed nałożeniem plastra na skórę miejsce leczenia zostanie umyte wodą i mydłem, i wysuszone. Obecne w miejscach leczenia włosy zostaną obcięte.

Przed nałożeniem plastra na skórę lekarz lub pielęgniarka może nałożyć żel lub krem znieczulający albo podać doustny lek przeciwbólowy, aby zmniejszyć możliwe uczucie kłucia. Przed nałożeniem plastra żel lub krem należy usunąć, a skórę należy dokładnie umyć i wysuszyć.

Lekarz lub pielęgniarka może przygotowywać plaster w rękawiczkach ochronnych a czasami w masce i okularach ochronnych. Nie należy wąchać plastra ani wdychać powietrza w jego pobliżu, ponieważ może to wywołać kaszel lub kichanie.

Plaster można pociąć na mniejsze kawałki, aby dopasować je do miejsca bólu. Lekarz lub pielęgniarka usunie plastry po 30 minutach w przypadku leczenia bólu nerwu na stopach lub po 60 minutach w przypadkach leczenia bólu nerwu na innych częściach ciała. Nie należy dotykać plastra ręką, ponieważ może to spowodować pieczenie i kłucie.

Złagodzenie bólu w wyniku zastosowania plastra może wystąpić po upływie 1 do 3 tygodni od nałożenia plastra. Jeśli po tym okresie nadal utrzymuje się ból, należy powiadomić lekarza.

Jeśli to konieczne, leczenie plastrem można powtórzyć po 90 dniach.

Z powodu bólu związanego z leczeniem plastrem mogą być stosowane leki przeciwbólowe.

Po zastosowaniu plastra zazwyczaj występuje uczucie kłucia i pieczenia oraz zaczerwienienie skóry.

W przypadkach leczenia stóp na plaster można założyć jednorazowe skarpety.

Czasami lekarz lub pielęgniarka, w celu utrzymania plastra ściśle przy skórze, może założyć bandaż.

Na zakończenie leczenia plastrem lekarz lub pielęgniarka oczyści skórę w miejscu leczenia żelem oczyszczającym z tuby załączonej do zestawu. Na skórze przez jedną minutę będzie pozostawiony żel oczyszczający, a następnie wytarty w celu usunięcia ze skóry jakichkolwiek pozostałości leku. Po wytarciu żelu oczyszczającego, leczone miejsce zostanie delikatnie przemyte mydłem i wodą.

Nie należy dotykać oczu, ust lub innych wrażliwych miejsc. W razie przypadkowego dotknięcia plastra Qutenza lub leczonej skóry przed nałożeniem żelu oczyszczającego może wystąpić uczucie pieczenia i kłucia. Należy niezwłocznie powiadomić lekarza.

Nie należy samemu usuwać plastrów. Plastry zostaną usunięte przez lekarza lub pielęgniarkę.

Nie należy zabierać plastrów Qutenza do domu.

Nie należy stosować plastrów Qutenza w domu.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Przedawkowanie Qutenza jest mało prawdopodobne jednak, jeżeli plaster zostanie zastosowany przez dłuższy czas niż zalecany, u pacjenta mogą wystąpić ciężkie reakcje w miejscu nałożenia plastra, takie jak ból, zaczerwienienie i swędzenie.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Qutenza – czy mogę spożywać alkohol?

Nie przewiduje się wpływu jedzenia i picia na lek Qutenza, gdyż działa on miejscowo na skórę.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Qutenza w okresie ciąży i karmienia piersią?

Należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Qutenza w ciąży i (lub) w okresie karmienia piersią. Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza przed zastosowaniem tego leku.

Ulotka Qutenza – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Qutenza przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Lek Qutenza dopuszczony został do obrotu na podstawie tzw. procedury scentralizowanej (UE).
Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Qutenza m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Lek Qutenza dopuszczony został do obrotu na podstawie tzw. procedury scentralizowanej (UE).

Źródła / bibliografia:

  • EMA Europejska Agencja Leków - Medicines | European Medicines Agency (EMA) (europa.eu)

Dostępność Qutenza w najbliższej aptece

Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.

Opinie o Qutenza - forum pacjentów, porady i wymiana doświadczeń

Stosujesz Qutenza? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia związane z przyjmowaniem preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Co ważne, użytkownicy często opisują rzeczywiste skutki uboczne, z którymi się zmagają. Dzięki temu nie mamy do czynienia wyłącznie z suchymi informacjami pochodzącymi z ulotki informacyjnej leku, ale z rzeczywistym działaniem niepożądanym leku.

Uwaga: Informacje od użytkowników dotyczące produktów nie są weryfikowane. Nie można więc mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

Dodaj komentarz