Konsultacja merytoryczna:

Qutenza

Lek Qutenza zawiera kapsaicynę i należy do grupy leków znieczulających.

Lek Qutenza jest wskazany w leczeniu obwodowego bólu neuropatycznego u dorosłych pacjentów w monoterapii lub w skojarzeniu z innymi lekami przeciwbólowymi.

Plaster jest stosowany w celu złagodzenia bólu u pacjentów, u których występują nerwobóle z powodu uszkodzenia nerwów skórnych. Uszkodzenie nerwów skórnych może nastąpić w wyniku różnych chorób, takich jak półpasiec,zakażenie wirusem HIV, cukrzyca, stosowania pewnych leków i innych schorzeń. Qutenza zmniejsza ból po upływie jednego do trzech tygodni po zastosowaniu.

Jaki jest skład Qutenza, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną jest kapsaicyna. Każdy plaster o powierzchni 280 cm2 zawiera całkowitą dawkę 179 mg kapsaicyny, to jest 640 mikrogramów kapsaicyny na cm2 plastra (8% w/w).

Pozostałe składniki leku:

Matryca:
silikonowa warstwa przylegająca
eter monoetylowy glikolu dietylenowego
olej silikonowy
etyloceluloza N50 (E462)

Warstwa podkładowa:
poliestrowa folia podkładowa
farba drukarska zawierający biały pigment 6

Usuwalna warstwa ochronna:
poliestrowa warstwa ochronna

Plaster Qutenza jest dostarczany wraz z tubą żelu oczyszczającego, który nie zawiera substancji czynnej.

Składniki żelu oczyszczającego to:

makrogol 300
karbomer
woda oczyszczona
wodorotlenek sodu (E524)
disodu edetynian
butylohydroksyanizol (E320)

Zobacz listę produktów zawierających substancje: .

Dawkowanie preparatu Qutenza – jak stosować ten lek?

Plaster może być nałożony wyłącznie przez lekarza lub pielęgniarkę pod nadzorem lekarza.

Plaster służy wyłącznie do stosowania na skórę.

Lekarz zaznaczy najbardziej bolesne miejsca na skórze za pomocą długopisu lub flamastra.

Przed nałożeniem plastra na skórę miejsce leczenia zostanie umyte wodą i mydłem, i wysuszone. Obecne w miejscach leczenia włosy zostaną obcięte.

Przed nałożeniem plastra na skórę lekarz lub pielęgniarka może nałożyć żel lub krem znieczulający albo podać doustny lek przeciwbólowy, aby zmniejszyć możliwe uczucie kłucia. Przed nałożeniem plastra żel lub krem należy usunąć, a skórę należy dokładnie umyć i wysuszyć.

Lekarz lub pielęgniarka może przygotowywać plaster w rękawiczkach ochronnych a czasami w masce i okularach ochronnych. Nie należy wąchać plastra ani wdychać powietrza w jego pobliżu, ponieważ może to wywołać kaszel lub kichanie.

Plaster można pociąć na mniejsze kawałki, aby dopasować je do miejsca bólu. Lekarz lub pielęgniarka usunie plastry po 30 minutach w przypadku leczenia bólu nerwu na stopach lub po 60 minutach w przypadkach leczenia bólu nerwu na innych częściach ciała. Nie należy dotykać plastra ręką, ponieważ może to spowodować pieczenie i kłucie.

Złagodzenie bólu w wyniku zastosowania plastra może wystąpić po upływie 1 do 3 tygodni od nałożenia plastra. Jeśli po tym okresie nadal utrzymuje się ból, należy powiadomić lekarza.

Jeśli to konieczne, leczenie plastrem można powtórzyć po 90 dniach.

Z powodu bólu związanego z leczeniem plastrem mogą być stosowane leki przeciwbólowe.

Po zastosowaniu plastra zazwyczaj występuje uczucie kłucia i pieczenia oraz zaczerwienienie skóry.

W przypadkach leczenia stóp na plaster można założyć jednorazowe skarpety.

Czasami lekarz lub pielęgniarka, w celu utrzymania plastra ściśle przy skórze, może założyć bandaż.

Na zakończenie leczenia plastrem lekarz lub pielęgniarka oczyści skórę w miejscu leczenia żelem oczyszczającym z tuby załączonej do zestawu. Na skórze przez jedną minutę będzie pozostawiony żel oczyszczający, a następnie wytarty w celu usunięcia ze skóry jakichkolwiek pozostałości leku. Po wytarciu żelu oczyszczającego, leczone miejsce zostanie delikatnie przemyte mydłem i wodą.

Nie należy dotykać oczu, ust lub innych wrażliwych miejsc. W razie przypadkowego dotknięcia plastra Qutenza lub leczonej skóry przed nałożeniem żelu oczyszczającego może wystąpić uczucie pieczenia i kłucia. Należy niezwłocznie powiadomić lekarza.

Nie należy samemu usuwać plastrów. Plastry zostaną usunięte przez lekarza lub pielęgniarkę.

Nie należy zabierać plastrów Qutenza do domu.

Nie należy stosować plastrów Qutenza w domu.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Przedawkowanie Qutenza jest mało prawdopodobne jednak, jeżeli plaster zostanie zastosowany przez dłuższy czas niż zalecany, u pacjenta mogą wystąpić ciężkie reakcje w miejscu nałożenia plastra, takie jak ból, zaczerwienienie i swędzenie.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Qutenza – czy mogę spożywać alkohol?

Nie przewiduje się wpływu jedzenia i picia na lek Qutenza, gdyż działa on miejscowo na skórę.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Qutenza w okresie ciąży i karmienia piersią?

Należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Qutenza w ciąży i (lub) w okresie karmienia piersią. Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza przed zastosowaniem tego leku.

Ulotka Qutenza – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Qutenza 179 mg plastry lecznicze (kapsaicyna)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 22 razy

Rozmiar plku 503.39 KB

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Qutenza m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Qutenza 179 mg plastry lecznicze (kapsaicyna)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 19 razy

Rozmiar plku 503.39 KB

Cena - ile kosztuje Qutenza?

Cena Qutenza i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Qutenza.

Opinie, forum - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Qutenza? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

Dodaj komentarz

Przykładowe produkty na BL Market

Kupuj leki i inne produkty w sprawdzonej aptece za pośrednictwem BL Market

Filters Sort results
Reset Apply

Preparat Magnefar B6 zalecany jest głównie w profilaktyce niedoboru oraz niedoborze magnezu i witaminy B6.

ABRA Paski testowe to produkt, który służy do pomiaru stężenia glukozy we krwi za pomocą glukometru ABRA. Wyrób może być wykorzystywany samodzielnie, nieprofesjonalnie, ale tylko przez jedną osobę.

Cholinex bez cukru znajduje zastosowanie w stanach zapalnych błony śluzowej jamy ustnej i gardła. Pomaga zniwelować obrzęk i przekrwienie.

Suplement diety Witamina C Pure Liquid 500mg to preparat w postaci ampułek z płynem. Każda ampułka zawiera aż 500mg kwasu L-askorbinowego. Witamina C to składnik, który wspomaga ochronę komórek przed stresem oksydacyjnym.

Czarnuszka wyglądem przypomina ziarenka kminu, stąd często nazywana jest czarnym kminkiem. Najczęściej można spotkać ją w formie posypki na pieczywie. Warto stosować czarnuszkę nie tylko dla jej smaku, ale także dla właściwoś…

HARTMANN TENSOVAL COMFORT Ciśnieniomierz automatyczny to nowoczesny wyrób, który doskonale nadaje się do stosowania w warunkach domowych. Umożliwia regularną kontrolę ciśnienia.

Paramax Rapid to preparat doustny, który dzięki zawartości paracetamolu przyczynia się do skutecznego złagodzenia bólu (o niewielkim albo przeciętnym nasileniu) oraz obniżenia temperatury ciała.

Jeśli odczuwasz zwiększone zapotrzebowanie na kwas l-askorbinowy, skorzystaj z oferty marki Singularis – wybierz suplement diety Witamina C 100mg + Bioperine. Każda kapsułka zawiera aż 1000mg wysokiej jakości kwasu l-askorbinowego.

UROintima ŻurawinActive Max, to innowacyjny preparat i pierwszy ratunek w przypadku zapalenia układu moczowego charakteryzującego się bólem lub pieczeniem podczas oddawania moczu, częstomoczem lub
koniecznością częstego oddawania moczu w nocy.

Jedna z najważniejszych witamin, które odpowiedzialne są w organizmie człowieka za bardzo istotną funkcję, jaką jest utrzymanie zdrowych kości. Suplement diety neoVit K2 w postaci kapsułek pomoże uzupełnić codzienną dietę w tę substancję.

Zestaw irygator + saszetki Zatoxin Rinse to wyrób medyczny przeznaczony do oczyszczania, nawilżania, a także udrażniania nosa i zatok. Dzięki zestawowi końcówek irygator może być używany zarówno u dorosłych, jak…

Firma Dr Michaels stworzyła całą linię produktów przeznaczonych do pielęgnacji skóry ze zmianami łuszczycowymi. Należy do nich specjalistyczny żel do mycia skóry ciała i skóry głowy. Żel nie zawiera sterydów.

MaxOn Active to lek zawierający w składzie sildenafil (sildenafil citrate) - substancję stosowaną w leczeniu zaburzeń erekcji u mężczyzn. MaxOn Active to jedyny lek na polskim rynku z sildenafilem (dawka 25mg) dostępny bez recepty!

Chcesz porzucić nudne czarne lub cieliste rajstopy, a jednocześnie zadbać o nogi w czasie wielogodzinnego stania? Najprostszym rozwiązaniem są melanżowe Rajstopy przeciwżylakowe 70 DEN Veera, które delikatnie modelują sylwetkę.

Nieustannie cierpisz z powodu bólu i obrzęku nóg, a Twoje nogi szpecą już pierwsze zmiany żylne? Czas sięgnąć po unikalne kompresyjne Podkolanówki Mikrofibra Premium 140 DEN Veera z I klasą ucisku! Gwarantowana ulga dla Twoich nó…

Chcesz przyjemnie spędzić czas na świeżym powietrzu, ale nie jest to możliwe, gdyż zewsząd atakują Cię robaki! Spryskaj skórę preparatem Moskilex, który gwarantuje pełną ochronę przed komarami, kleszczami i meszkami przez 3 godziny od…

Preparat zawiera składniki, które są naturalnym źródłem jodu. Każda kapsułka suplementu diety Kelp to aż 325mcg jodu, czyli pierwiastka odgrywającego ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu tarczycy. Preparat w postaci kapsułek…

PANGROL to preparat, który zawiera enzymy trzustkowe wspomagające proces trawienia. Amylaza odpowiada za rozkład skrobi, lipaza – lipidów, a proteaza – białek. Łagodzi zaburzenia jelitowo-żołądkowe.

OLIMP BCAA Xplode Powder to preparat, który przyśpiesza czas regeneracji tkanki mięśniowej i zapobiega objawom przetrenowania. Ogranicza katabolizm mięśniowy w czasie wysiłku fizycznego.

Afrin łagodzi obrzęk błony śluzowej nosa występujący w przebiegu przeziębienia, zapalenia zatok, alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa.