Kapsiplast

Podmiot odpowiedzialny
Kod ATC
Procedura
SubstancjaPokrzyk (liść / korzeń / wyciąg), Wyciąg gęsty z owoców pieprzowca

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Kapsiplast?

Lek Kapsiplast to plaster leczniczy na skórę stosowany w leczeniu miejscowym nerwo- i mięśniobóli różnego pochodzenia np. okolicy lędźwiowo – krzyżowej kręgosłupa. Kapsaicyna zawarta w plastrze wywołuje miejscowe podrażnienie skóry, z widocznym zaczerwienieniem skóry i uczuciem ciepła.

Ta reakcja jest wynikiem mechanizmu działania leku i powinna ustąpić w krótkim czasie po zerwaniu plastra.

Lek przeznaczony jest dla osób dorosłych

Jaki jest skład Kapsiplast, jakie substancje zawiera?

Substancjami czynnymi leku są: wyciąg gęsty z owoców pieprzowca i wyciąg gęsty z korzeni pokrzyku wilcza jagoda

Jeden plaster o powierzchni 142,1 cm 2 (10×15 cm) zawiera 0.0399±0.0033 g wyciągu gęstego z owoców pieprzowca Capsicum Annuum L. (Capsici fructus extractum spissum),8:1,ekstrahent – mieszanina acetonu i heksanu (30:70), co odpowiada zawartości kapsaicynoidów 6.0-8.0 µg/cm² plastra oraz 0.0245±0.0020 g wyciągu gęstego z korzenia pokrzyku Atropa belladonna L. (Belladonnae radicis extractum spissum) 4:1, ekstrahent – etanol 70% (v/v), co odpowiada – zawartości alkaloidów tropinowych w przeliczeniu na atropinę 2.2-3.0 µg/cm² plastra

Pozostałe składniki (substancje pomocnicze) to:
Tkanina podłożowa
Kauczuk naturalny
Cynku tlenek
Żywica węglowodorowa
Żywica politerpenowa
Lanolina
Polibuten
Difenyloamina Oktylowana
Żelaza tlenek (II) bezwodny E 172 (barwnik czerwony)
Żelaza tlenek (III) uwodniony E 172 (barwnik żółty)
Żelaza tlenek (II, III) E 172 (barwnik czarny)
Benzyna ekstrakcyjna

Dawkowanie preparatu Kapsiplast – jak stosować ten lek?

Dorośli: Do stosowania wyłącznie na zdrową skórę.

Plaster przykłada się na skórę w okolicy miejsca bolącego np. okolicy lędźwiowo-krzyżowej kręgosłupa. Przed zastosowaniem skórę w miejscu aplikacji należy dokładnie umyć i osuszyć. Nie należy używać mydeł, alkoholi, olejków i innych płynów przed zastosowaniem plastra. Odkleić warstwę ochronną z plastra i przylepić do skóry. Nie należy dzielić plastra na części. Plaster może pozostać na skórze maksymalnie 2 dni. Przy zrywaniu plastra należy pociągnąć energicznie ( wolne odrywanie jest bolesne).

Ponownie zastosowanie plastra w tym samym miejscu jest możliwe po 14-dniowej przerwie od pierwszej aplikacji

Stosowanie u dzieci i młodzieży
Nie zaleca się stosowania produktu leczniczego u dzieci i młodzieży poniżej 18 lat ze względu na brak danych klinicznych dotyczących bezpieczeństwa i skuteczności.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Brak danych.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Kapsiplast – czy mogę spożywać alkohol?

Brak odrębnych zaleceń.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Kapsiplast w okresie ciąży i karmienia piersią?

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Ulotka Kapsiplast – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Kapsiplast przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Kapsiplast m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Źródła / bibliografia:

  • RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)

Dostępność Kapsiplast w najbliższej aptece

Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.

Opinie o Kapsiplast - forum pacjentów, porady i wymiana doświadczeń

Stosujesz Kapsiplast? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia związane z przyjmowaniem preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Co ważne, użytkownicy często opisują rzeczywiste skutki uboczne, z którymi się zmagają. Dzięki temu nie mamy do czynienia wyłącznie z suchymi informacjami pochodzącymi z ulotki informacyjnej leku, ale z rzeczywistym działaniem niepożądanym leku.

Uwaga: Informacje od użytkowników dotyczące produktów nie są weryfikowane. Nie można więc mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

Dodaj komentarz