Imnovid

Imnovid to lek przeciwnowotworowy, który zawiera substancję czynną o nazwie pomalidomid. Działa poprzez hamowanie wzrostu nieprawidłowych komórek, co jest szczególnie ważne w przypadku chorób nowotworowych. Jest zalecany dla dorosłych pacjentów ze szpiczakiem mnogim, u których stosowano uprzednio co najmniej jeden schemat leczenia zawierający lenalidomid. Lek ten jest dostępny na receptę.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Lek Imnovid zawiera substancję czynną ,,pomalidomid”. Lek ten jest podobny do talidomidu i należy do grupy leków, które wpływają na działanie układu immunologicznego (naturalnej odporności organizmu).

Lek Imnovid stosuje jednocześnie z innym lekiem, zwanym ,,deksametazonem” (lek przeciwzapalny) w leczeniu dorosłych pacjentów, u których rozpoznano nowotwór nazwany szpiczakiem mnogim (multiple myeloma). Lek ten jest stosowany u pacjentów ze szpiczakiem, których stan uległ pogorszeniu, mimo że w przeszłości otrzymali już co najmniej dwa inne rodzaje leczenia, w tym leki takie jak lenalidomid i bortezomib.

Co to jest szpiczak mnogi
Szpiczak mnogi jest nowotworem, który atakuje pewien rodzaj komórek krwi (nazywanych komórkami plazmatycznymi). Komórki te ulegają niekontrolowanemu wzrostowi i gromadzą się w szpiku kostnym, co powoduje uszkodzenie kości i nerek.

W zasadzie szpiczak mnogi jest nieuleczalny. Leczenie może jednak złagodzić objawy przedmiotowe i podmiotowe choroby lub spowodować, że ustąpią na pewien czas – nazywane jest to ,,odpowiedzią” na leczenie.

W jaki sposób działa lek Imnovid

Lek Imnovid, gdy jest stosowany z deksametazonem działa na wiele różnych sposobów:
– przez zahamowanie rozwoju komórek szpiczakowych,
– przez pobudzanie układu immunologicznego tak, aby atakował komórki nowotworowe,
– hamując powstawanie naczyń krwionośnych, zasilających komórki nowotworowe.

Lek Imnovid, gdy jest stosowany z deksametazonem może zahamować rozwój szpiczaka mnogiego.
– Lek Imnovid stosowany z deksametazonem zwykle opóźniał nawrót szpiczaka mnogiego maksymalnie przez 16 tygodni, w porównaniu do 8 tygodni u pacjentów, którzy przyjmowali jedynie deksametazon.

Skład

Substancją czynną leku jest pomalidomid

Pozostałe składniki to mannitol, skrobia żelowana oraz sodu stearylofumaran.

Imnovid 1 mg kapsułka, twarda:
– Każda kapsułka zawiera 1 mg pomalidomidu.-
– Otoczka kapsułki zawiera: żelatynę, tytanu dwutlenek (E171), indygotynę (E132), żelaza tlenek żółty (E172) oraz biały i czarny tusz.
– Tusz nadruku zawiera: szelak, tytanu dwutlenek (E171), symetykon, glikol propylenowy (E1520) i amonu wodorotlenek (E527) (biały tusz) oraz szelak, żelaza dwutlenek czarny (E172), glikol propylenowy (E1520) i amonu wodorotlenek (E527) (czarny tusz).

Imnovid 2 mg kapsułka, twarda:
– Każda kapsułka zawiera 2 mg pomalidomidu.
– Otoczka kapsułki zawiera: żelatynę, tytanu dwutlenek (E171), indygotynę (E132), żelaza tlenek żółty (E172), erytrozynę (E127) oraz biały tusz.
– Tusz nadruku zawiera: biały tusz – szelak, tytanu dwutlenek (E171), symetykon, glikol propylenowy (E1520) i amonu wodorotlenek (E527).

Imnovid 3 mg kapsułka, twarda:
– Każda kapsułka zawiera 3 mg pomalidomidu.
– Otoczka kapsułki zawiera: żelatynę, tytanu dwutlenek (E171), indygotynę (E132), żelaza tlenek żółty (E172) oraz biały tusz.
– Tusz nadruku zawiera: biały tusz – szelak, tytanu dwutlenek (E171), symetykon, glikol propylenowy (E1520) i amonu wodorotlenek (E527).

Imnovid 4 mg kapsułka, twarda:
– Każda kapsułka zawiera 4 mg pomalidomidu.
– Otoczka kapsułki zawiera: żelatynę, tytanu dwutlenek (E171), indygotynę (E132), błękit brylantowy FCF (E133) oraz biały tusz.
– Tusz nadruku zawiera: biały tusz – szelak, tytanu dwutlenek (E171), symetykon, glikol propylenowy (E1520) i amonu wodorotlenek (E527).

Dawkowanie

Lek Imnovid musi być podawany przez lekarza mającego doświadczenie w leczeniu szpiczaka mnogiego. Lek Imnovid stosuje się w skojarzeniu z innym lekiem o nazwie deksametazon. Należy zapoznać się z ulotką dołączoną do leku deksametazon w celu uzyskania dalszych informacji na temat jego zastosowania i działania.

Ten lek należy zawsze przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza, farmaceuty lub pielęgniarki.

Lek Imnovid i deksametazon stosuje się w cyklach leczenia.
– Każdy cykl trwa 28 dni (4 tygodnie).

Jaką ilość leku należy przyjąć Imnovid
Zalecana dawka leku Imnovid to 4 mg na dobę. W każdym 4-tygodniowym cyklu lek Imnovid należy przyjmować raz na dobę przez 3 tygodnie i następnie przez 1 tydzień nie przyjmować leku. Oznacza to:
– w dniach 1 do 21: przyjmować lek Imnovid raz na dobę.
– w dniach 22 to 28: nie przyjmować leku Imnovid.

Deksametazon
Zwykle stosowana dawka początkowa deksametazonu wynosi 40 mg na dobę. W każdym 4- tygodniowym cyklu dawkę deksametazonu należy jedynie przyjmować w pierwszym dniu każdego tygodnia. Oznacza to:
– w dniach 1, 8, 15 i 22 każdego cyklu: przyjmować dawkę deksametazonu.
– w dniach 2 do 7, 9 do 14, 16 do 21 i 23 do 28: nie przyjmować deksametazonu.

Pacjenci w podeszłym wieku
U pacjentów w wieku powyżej 75 lat zwykle stosowana dawka początkowa deksametazonu jest zmniejszona do 20 mg dobę.

Po zakończeniu każdego cyklu, należy rozpocząć nowy cykl.

Lekarz może zmniejszyć dawkę leku Imnovid lub deksametazonu, lub zaprzestać leczenia w zależności od wyników badań krwi pacjenta, jego ogólnego stanu zdrowia, stosowania innych leków (np. cyprofloksacyny, enoksacyny i fluwoksaminy) oraz jeśli u pacjenta wystąpią wynikające z leczenia działania niepożądane (szczególnie wysypka oraz obrzęk). Jeśli pacjent ma chorobę wątroby lub nerek, lekarz prowadzący będzie bardzo dokładnie sprawdzał stan zdrowia pacjenta w trakcie przyjmowania tego leku.

Jak i kiedy przyjmować lek Imnovid
– Nie łamać, nie otwierać, ani nie rozgryzać kapsułek. Jeśli proszek z uszkodzonej kapsułki leku Imnovid miał kontakt ze skórą, należy natychmiast dokładnie umyć skórę wodą z mydłem.
– Kapsułki należy połykać w całości – najlepiej popijając wodą.
– Kapsułki można przyjmować z posiłkiem lub bez posiłku.
– Lek Imnovid należy przyjmować, w przybliżeniu o tej samej porze każdego dnia.

W celu wyjęcia kapsułki z blistra, kapsułkę należy nacisnąć wyłącznie z jednej strony i wypchnąć ją przez folię. Nie należy naciskać środka kapsułki, ponieważ może to spowodować jej uszkodzenie.
Jeśli u pacjenta występują problemy z nerkami i pacjent jest dializowany, lekarz prowadzący doradzi, jak i kiedy przyjmować lek Imnovid.

Długość leczenia lekiem Imnovid
Należy kontynuować cykle leczenia do czasu podjęcia przez lekarza decyzji o zaprzestaniu leczenia.

Przedawkowanie

W przypadku przyjęcia większej niż zalecana dawki leku pacjent powinien natychmiast powiadomić o tym lekarza lub udać się do szpitala. Pacjent powinien wziąć ze sobą opakowanie leku.

Jedzenie i picie (alkohol)

Kapsułki można przyjmować z posiłkiem lub bez posiłku.

Ciąża i karmienie piersią

Jak wskazano poniżej, podczas stosowania pomalidomidu muszą być przestrzegane warunki programu zapobiegania ciąży.

Kobietom przyjmującym lek Imnovid nie wolno zajść w ciążę, nie wolno też, żeby partnerka mężczyzny leczonego pomalidomidem zaszła w ciążę, ponieważ należy spodziewać się, że lek ten uszkodzi płód.

Pacjent i jego partner powinni stosować skuteczne metody antykoncepcji podczas przyjmowania tego leku.

Ulotka Imnovid

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Imnovid (forum)

Stosujesz Imnovid? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

1 komentarz do “Imnovid”

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Imnovid. Podziel się doświadczeniami na forum.