Doloxib

Doloxib to lek w postaci tabletek powlekanych, który należy do niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Substancją czynną jest etorykoksyb. Lek działa przeciwzapalnie, przeciwbólowo i przeciwreumatyczne. Stosowany jest w celu złagodzenia bólu oraz stanu zapalnego stawów i mięśni, które występują w przebiegu takich chorób jak reumatoidalne zapalenie stawów (RZS), choroba zwyrodnieniowa stawów (ChZS), zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa oraz w przypadku dny moczanowej i bólu występującego po stomatologicznym zabiegu chirurgicznym. Doloxib jest dostępny na receptę.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Doloxib zawiera substancję czynną etorykoksyb. Doloxib jest lekiem należącym do grupy wybiórczych inhibitorów cyklooksygenazy 2 (COX-2). Należą one do grupy leków zwanych niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi (NLPZ).

Doloxib pomaga zmniejszyć dolegliwości bólowe oraz obrzęki (stan zapalny) stawów i mięśni u osób w wieku 16 lat i starszych z chorobą zwyrodnieniową stawów (ChZS), reumatoidalnym zapaleniem stawów (RZS), zesztywniającym zapaleniem stawów kręgosłupa oraz z dną moczanową.

Doloxib jest również lekiem stosowanym do krótkotrwałego leczenia bólu o nasileniu umiarkowanym związanego ze stomatologicznym zabiegiem chirurgicznym u osób w wieku 16 lat i starszych.

Skład

Substancją czynną leku jest etorykoksyb.

Każda tabletka powlekana zawiera 30 mg, 60mg, 90 mg lub 120 mg etorykoksybu.

Pozostałe składniki to:
Rdzeń tabletki: wapnia wodorofosforan bezwodny, celuloza mikrokrystaliczna, kroskarmeloza sodowa, krzemionka koloidalna bezwodna, talk, magnezu stearynian.

Otoczka tabletki: hypromeloza, hydroksypropyloceluloza, makrogol 6000, talk, tytanu dwutlenek (E 171).
Tabletki w dawce 60 mg zawierają także żelaza tlenek czarny (E 172); tabletki w dawce 90 mg zawierają także żelaza tlenek żółty (E 172); tabletki w dawce 120 mg zawierają także żelaza tlenek czerwony (E 172)

Dawkowanie

Nie przyjmować większych dawek niż zalecane dla poszczególnych schorzeń. Co pewien czas należy skonsultować się z lekarzem w celu kontroli leczenia. Ważne jest, aby stosować możliwie najmniejszą skuteczną dawkę działającą przeciwbólowo i nie należy stosować leku Doloxib dłużej niż jest to konieczne. Istnieje zwiększone ryzyko wystąpienia zawału serca i udaru po przedłużającym się stosowaniu leku, szczególnie w dużych dawkach.

Dostępne są różne moce tego produktu leczniczego i w zależności od występującej choroby lekarz przepisze tabletki o mocy właściwej dla pacjenta.

Zalecana dawka:

Choroba zwyrodnieniowa stawów
Zalecana dawka wynosi 30 mg jeden raz na dobę, zwiększona maksymalnie do 60 mg jeden raz na dobę, w razie potrzeby.

Reumatoidalne zapalenie stawów
Zalecana dawka wynosi 90 mg jeden raz na dobę.

Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa.
Zalecana dawka wynosi 90 mg jeden raz na dobę.

Ostre zespoły bólowe
Etorykoksyb należy stosować wyłącznie w okresie występowania ostrych objawów bólowych.

Dna moczanowa
Zalecana dawka wynosi 120 mg jeden raz na dobę; należy ją stosować jedynie w okresie występowania ostrego bólu, maksymalnie przez 8 dni.

Ból po stomatologicznym zabiegu chirurgicznym
Zalecana dawka wynosi 90 mg jeden raz na dobę, a leczenie z zastosowaniem takiej dawki może trwać maksymalnie 3 dni.

Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby
U pacjentów z łagodną chorobą wątroby nie należy stosować dawki większej niż 60 mg jeden raz na dobę. U pacjentów z umiarkowaną chorobą wątroby nie należy stosować dawki większej niż 30 mg na dobę.

Stosowaniu u dzieci i młodzieży
Leku Doloxib nie należy stosować u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 16 lat.

Pacjenci w podeszłym wieku
Nie jest konieczne dostosowanie dawki u pacjentów w podeszłym wieku. U pacjentów w podeszłym wieku należy zachować ostrożność.

Sposób podawania
Lek Doloxib jest przeznaczony do stosowania doustnego. Tabletki należy przyjmować raz na dobę. Lek Doloxib można przyjmować z posiłkami lub niezależnie od posiłków.

Przedawkowanie

Nigdy nie należy przyjmować więcej tabletek, niż zalecił lekarz. W razie przyjęcia zbyt dużej ilości tabletek leku Doloxib, należy niezwłocznie zwrócić się o pomocmedyczną

Jedzenie i picie (alkohol)

Działanie leku może rozpocząć się szybciej, jeśli lek Doloxib zostanie przyjęty na czczo.

Ciąża i karmienie piersią

Ciąża
Leku Doloxib nie wolno stosować u kobiet w okresie ciąży. Kobieta w ciąży lub kobieta, któramoże być w ciąży lub planująca ciążę nie może stosować tego leku. W przypadku zajścia w ciążę należy odstawić lek i skontaktować się z lekarzem. W przypadku wątpliwości lub potrzeby uzyskania dodatkowych informacji należy skontaktować się z lekarzem.

Karmienie piersią
Nie wiadomo, czy lek Doloxib wydzielany jest z mlekiem kobiet karmiących piersią. W przypadku karmienia piersią lub planowania karmienia piersią należy skonsultować się z lekarzem przed zastosowaniem leku Doloxib. W przypadku przyjmowania leku Doloxib nie wolno karmić piersią.

Wpływ na płodność
Nie zaleca się stosowania leku Doloxib u kobiet planujących ciążę.

Ulotka Doloxib

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Doloxib (forum)

Stosujesz Doloxib? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

13 komentarzy do “Doloxib”

  1. Możliwe działania niepożądane:
    • duszność, ból w klatce piersiowej lub pojawienie się obrzęków wokół kostek lub zwiększenie się już istniejących;
    • zażółcenie skóry i oczu (żółtaczka) – są to objawy zaburzeń czynności wątroby;
    • ciężki lub nieprzerwany ból żołądka lub pojawienie się czarnego zabarwienia stolca;
    • reakcja nadwrażliwości, która może objawić się jako zmiany skórne takie jak owrzodzenia, pęcherze lub obrzęk twarzy, warg, języka lub gardła, który może powodować trudności w oddychaniu.

    Bardzo często (mogą wystąpić u więcej niż 1 na 10 pacjentów)
    • ból żołądka.

    Często (mogą wystąpić u mniej niż 1 na 10 pacjentów)
    • suchy zębodół (zapalenie i ból po wyrwaniu zęba),
    • obrzmienie nóg i (lub) stóp z powodu zatrzymania płynów (obrzęk),
    • zawroty głowy, ból głowy,
    • kołatanie serca (szybkie lub nieregularne bicie serca), nieregularny rytm serca (arytmia),
    • zwiększone ciśnienie krwi,
    • świszczący oddech lub duszność (skurcz oskrzeli),
    • zaparcia, gazy (nadmiar gazów jelitowych), nieżyt żołądka (zapalenie błony śluzowej żołądka), zgaga,

    Odpowiedz
  2. Dlaczego na ulotce ne ma skótków ubocznych tylko ja go musze kupić aby stwierdzić że nie mogę go przyjmować .Najprawdopodobnie chodzi o jak największa sprzedaż zwrócić nie można.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Doloxib. Podziel się doświadczeniami na forum.