Podmiot odpowiedzialny | |
Kod ATC | |
Procedura | |
Substancja | Rytonawir |
Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Ritonavir Sandoz?
Ritonavir Sandoz zawiera substancję czynną rytonawir, inhibitor proteazy stosowany w celu ograniczenia rozwoju zakażenia ludzkim wirusem upośledzenia odporności (HIV). Rytonawir stosuje się razem z innymi lekami przeciw HIV (lekami przeciwretrowirusowymi) w celu ograniczenia rozwoju zakażenia HIV.
Ritonavir Sandoz stosuje się u dzieci w wieku 2 lat lub starszych, młodzieży oraz dorosłych zakażonych HIV, który wywołuje AIDS. Leku Ritonavir Sandoz nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 2 lat, jeśli wyraźnie nie zaleci tego lekarz.
Ritonavir Sandoz można stosować w monoterapii (bez innych leków) w pełnej dawce lub w mniejszych dawkach (nazywanych dawkami wzmacniającymi) razem z innymi lekami. Lekarz omówi z pacjentem najlepszy sposób leczenia.
Jaki jest skład Ritonavir Sandoz, jakie substancje zawiera?
– Substancją czynną jest rytonawir. Każda tabletka powlekana zawiera 100 mg rytonawiru.
– Pozostałe składniki to: kopowidon, sorbitanu laurynian, krzemionka koloidalna bezwodna, wapnia wodorofosforan, bezwodny, sodu stearylofumaran.
Otoczka: hypromeloza, tytanu dwutlenek (E 171), makrogol, hydroksypropyloceluloza, talk, krzemionka koloidalna bezwodna, polisorbat 80.
Dawkowanie preparatu Ritonavir Sandoz – jak stosować ten lek?
Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty. Lek przyjmuje się doustnie zazwyczaj dwa razy na dobę. Tabletki Ritonavir Sandoz należy przyjmować podczas posiłku, gdyż ma to wpływ na wchłanianie leku.
Ważne, aby tabletki leku Ritonavir Sandoz połykać w całości, bez żucia, łamania lub rozkruszania.
Zalecane dawki leku Ritonavir Sandoz to:
– jeśli Ritonavir Sandoz jest stosowany w celu wzmocnienia działania niektórych innych leków przeciw HIV, typowa dawka dla dorosłych to 1 do 2 tabletek raz lub dwa razy na dobę. Bardziej szczegółowe zalecenia dotyczące dawkowania, w tym dawkowanie u dzieci, znajduje się w ulotce dla pacjenta dołączonej do opakowania leku przeciw HIV podawanego razem z lekiem Ritonavir Sandoz.
– jeśli lekarz przepisze pełną dawkę, dorośli mogą rozpocząć leczenie od przyjmowania 3 tabletek rano i 3 tabletek po 12 godzinach, stopniowo zwiększając dawkę w ciągu 14 dni do pełnej dawki 6 tabletek dwa razy na dobę (łącznie 1200 mg na dobę). U dzieci (w wieku od 2 do 12 lat) leczenie rozpoczyna się od mniejszej dawki i stopniowo ją zwiększa aż do uzyskania dawki maksymalnej dozwolonej dla określonej wielkości dziecka.
Lekarz prowadzący poinformuje, jaką dawkę stosować.
Tak jak wszystkie leki przeciw HIV, w celu zahamowania rozwoju zakażenia Ritonavir Sandoz należy przyjmować codziennie, bez względu na to, jak bardzo poprawiło się samopoczucie pacjenta. Jeśli jakieś działanie niepożądane powstrzymuje pacjenta od stosowania leku Ritonavir Sandoz zgodnie z zaleceniami, należy o tym natychmiast powiadomić lekarza. W okresie występowania biegunki lekarz może podjąć decyzję o poddaniu pacjenta dodatkowej kontroli.
Należy zawsze mieć odpowiednią ilość leku Ritonavir Sandoz, aby go nie zabrakło. Jeśli pacjent planuje podróż lub pobyt w szpitalu, należy się upewnić, że ma wystarczajacą ilość leku Ritonavir Sandoz, aby wystarczyło go do następnej dostawy.
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
Przyjęcie za dużej dawki leku Ritonavir Sandoz może spowodować uczucie drętwienia, łaskotania lub mrowienia. Jeśli okaże się, że pacjent przyjął więcej leku niż zalecono, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem prowadzącym lub zgłosić się do izby przyjęć najbliższego szpitala.
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Ritonavir Sandoz – czy mogę spożywać alkohol?
Ritonavir Sandoz należy przyjmować podczas posiłku.
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Ritonavir Sandoz w okresie ciąży i karmienia piersią?
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza przed zastosowaniem tego leku.
Jest bardzo mało informacji na temat stosowania rytonawiru (substancji czynnej leku Ritonavir Sandoz) w okresie ciąży. Na ogół rytonawir stosowano u kobiet po pierwszych trzech miesiącach ciąży w mniejszej dawce (dawka wzmacniająca działanie innych leków) razem z innymi inhibitorami proteazy. Nie wydaje się, aby Ritonavir Sandoz zwiększał w porównaniu z ogólną populacją prawdopodobieństwo wystąpienia wad wrodzonych.
Nie wiadomo, czy Ritonavir Sandoz przenika do mleka kobiecego. W celu uniknięcia przeniesienia zakażenia na dziecko, kobiety z zakażeniem HIV nie powinny karmić piersią.
Ulotka Ritonavir Sandoz – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Ritonavir Sandoz przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Ritonavir Sandoz m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:
Źródła / bibliografia:
- RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)
Dostępność Ritonavir Sandoz w najbliższej aptece
Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.
Opinie o Ritonavir Sandoz - forum pacjentów, porady i wymiana doświadczeń
Stosujesz Ritonavir Sandoz? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.
Opisując swoje doświadczenia związane z przyjmowaniem preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Co ważne, użytkownicy często opisują rzeczywiste skutki uboczne, z którymi się zmagają. Dzięki temu nie mamy do czynienia wyłącznie z suchymi informacjami pochodzącymi z ulotki informacyjnej leku, ale z rzeczywistym działaniem niepożądanym leku.
Uwaga: Informacje od użytkowników dotyczące produktów nie są weryfikowane. Nie można więc mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.