Alcaine

Lek Alcaine to krople do oczu, które zawierają substancję czynną chlorowodorek proksymetakainy. Są one stosowane w okulistyce do znieczulenia powierzchniowego przed różnymi zabiegami, które wymagają szybkiego i krótkotrwałego znieczulenia, takimi jak pomiar tonometryczny ciśnienia śródgałkowego, usuwanie ciał obcych lub szwów spojówkowych i rogówkowych, czy przygotowanie do usunięcia zmętniałej soczewki. Lek Alcaine jest dostępny na receptę.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Lek Alcaine zawiera substancję czynną chlorowodorek proksymetakainy, który działa miejscowo znieczulająco.

Lek Alcaine stosuje się do znieczulenia powierzchniowego przed zabiegami okulistycznymi, wymagającymi szybkiego i krótkotrwałego znieczulenia, takimi jak: przygotowanie do usunięcia zmętniałej soczewki, usunięcie szwów z rogówki, pomiar tonometryczny ciśnienia śródgałkowego, badanie gonioskopowe, usuwanie ciał obcych, pobieranie wyskrobin ze spojówki do celów diagnostycznych oraz inne zabiegi, jeśli konieczne jest znieczulenie powierzchniowe.

Skład

Substancją czynną leku jest chlorowodorek proksymetakainy.
1 ml roztworu zawiera 5 mg chlorowodorku proksymetakainy.

Pozostałe składniki (substancje pomocnicze) to: glicerol, kwas solny i (lub) sodu wodorotlenek, benzalkoniowy chlorek, woda oczyszczona.

Dawkowanie

Zalecana dawka
Przygotowując pacjenta do prostego badania, np. do badania tonometrycznego lub innych zabiegów krótkotrwających, zwykle zakrapla się jedną do dwóch kropli bezpośrednio przed zabiegiem.

Przed małymi zabiegami chirurgicznymi, takimi jak usuwanie ciała obcego lub szwów, należy zakroplić jedną do dwóch kropli, co pięć do dziesięciu minut – jeden raz do trzech razy.

W celu uzyskania długotrwałego znieczulenia, na przykład w przypadku zabiegu usuwania soczewki z powodu zaćmy, należy wkraplać jedną do dwóch kropli leku do oka (oczu), co pięć do dziesięciu minut, trzy do pięciu razy.

Należy pamiętać o tym, że działanie znieczulające miejscowo pojawia się w ciągu 30 sekund i może trwać do 15 minut.

Sposób podawania
Aby zapobiec zakażeniu końcówki zakraplacza lub roztworu, należy zachować ostrożność i nie dotykać powiek ani otaczających tkanek końcówką zakraplacza. Wchłanianie leku do krążenia ogólnego można zmniejszyć, stosując po podaniu kropli do oczu poniższe metody:
– zamknąć powieki na 2 minuty;
– zamknąć palcem przewód nosowo-łzowy na 2 minuty.

Nie należy używać roztworu, który jest mętny lub zmienił barwę.

Uwaga: Ponieważ po zastosowaniu leku przemijająco nie występuje odruch mrugania, zaleca się wykonanie opatrunku oka po wykonaniu zabiegu.

Przedawkowanie

W przypadku zastosowania większej dawki niż zalecana, lek Alcaine należy wypłukać z oka letnią wodą. W przypadku przedawkowania lub przypadkowego połknięcia należy natychmiast skontaktować się z lekarzem, farmaceutą lub ośrodkiem zatruć, ponieważ mogą wystąpić ciężkie reakcje ze strony układu nerwowego lub oddechowego.

Jedzenie i picie (alkohol)

Nie dotyczy.

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza przed zastosowaniem tego leku. Stosowanie leku Alcaine w ciąży oraz w okresie karmienia piersią nie jest zalecane.

Ulotka Alcaine

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Alcaine (forum)

Stosujesz Alcaine? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

1 komentarz do “Alcaine”

  1. Ten lek pozwolil mi przezyc oparzenie oka plynem hamulcowym
    Bol byl nie do wytrzymania
    Po jego użyciu az człowiek spływa z ugli ze juz nie boli
    Polecam

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Alcaine. Podziel się doświadczeniami na forum.