Podmiot odpowiedzialny | |
Kod ATC | |
Procedura | |
Substancja | Pyrantel |
Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Pyrantelum Polpharma?
Pyrantelum Polpharma jest lekiem przeciwpasożytniczym, działającym na robaki obłe w obrębie przewodu pokarmowego.
Jest stosowany w:
– Glistnicy wywołanej przez Ascaris lumbricoides
– Owsicy wywołanej przez Enterobius vermicularis
– Inwazji tęgoryjcami dwunastnicy Ancylostoma duodenale i Necator americanus.
Jaki jest skład Pyrantelum Polpharma, jakie substancje zawiera?
– Substancją czynną leku jest pyrantel. 1 tabletka zawiera 250 mg pyrantelu, w postaci embonianu pyrantelu.
– Pozostałe składniki leku to skrobia ziemniaczana, powidon, krzemionka koloidalna bezwodna, etyloceluloza, magnezu stearynian, aromat pomarańczowy.
Dawkowanie preparatu Pyrantelum Polpharma – jak stosować ten lek?
Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Lek stosuje się doustnie popijając wodą. Przed połknięciem tabletkę należy bardzo dokładnie rozgryźć lub rozkruszyć.
W zakażeniach wywołanych Ascaris lumbricoides, Enterobius vermicularis, Ancylostoma duodenale i Necator americanus, w zależności od wieku i masy ciała pacjenta zaleca się następujące dawkowanie:
2 do 6 lat – 250 mg
6 do 12 lat – 500 mg
powyżej 12 lat oraz dorośli o masie ciała nie przekraczającej 75 kg – 750 mg
dorośli o masie ciała powyżej 75 kg – 100 mg
W glistnicy i owsicy (także w inwazjach mieszanych tymi pasożytami) dawkę przeznaczoną na całą kurację (10 mg/kg mc.) stosuje się jednorazowo.
W zakażeniu tęgoryjcem dawkę dobową (10 mg/kg mc.) stosuje się przez 3 kolejne dni. W masywnych inwazjach tęgoryjcem Necator americanus zaleca się 20 mg/kg masy ciała przez 2 dni.
Uwaga
1. W leczeniu owsicy kurację powinna jednocześnie prowadzić cała rodzina.
2. Konieczne jest szczególne zachowanie zasad higieny.
3. Po kuracji lekiem Pyrantelum Polpharma lekarz zleci przeprowadzenie kontrolnych badań parazytologicznych, po 14 dniach po podaniu leku.
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
W razie zatrucia należy natychmiast skonsultować się z lekarzem.
Po przedawkowaniu leku mogą wystąpić następujące objawy: zaburzenia widzenia, dezorientacja, zawroty głowy, omdlenie lub uczucie zawrotu głowy przy wstawaniu z pozycji leżącej lub siedzącej, pocenie się, nie występujące wcześniej uczucie zmęczenia lub osłabienia, nieregularne tętno; skurcz, drżenie i osłabienie mięśni; uczucie wyczerpania, trudności w oddychaniu, utrata przytomności.
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Pyrantelum Polpharma – czy mogę spożywać alkohol?
Lek przyjmuje się w czasie lub po posiłku.
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Pyrantelum Polpharma w okresie ciąży i karmienia piersią?
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Lek może być stosowany w okresie ciąży i karmienia piersią tylko wtedy, gdy zdaniem lekarza jest to bezwzględnie konieczne.
Ulotka Pyrantelum Polpharma – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Pyrantelum Polpharma przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Pyrantelum Polpharma m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:
Źródła / bibliografia:
- RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)
Dostępność Pyrantelum Polpharma w najbliższej aptece
Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.
Opinie o Pyrantelum Polpharma - forum pacjentów, porady i wymiana doświadczeń
Stosujesz Pyrantelum Polpharma? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.
Opisując swoje doświadczenia związane z przyjmowaniem preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Co ważne, użytkownicy często opisują rzeczywiste skutki uboczne, z którymi się zmagają. Dzięki temu nie mamy do czynienia wyłącznie z suchymi informacjami pochodzącymi z ulotki informacyjnej leku, ale z rzeczywistym działaniem niepożądanym leku.
Uwaga: Informacje od użytkowników dotyczące produktów nie są weryfikowane. Nie można więc mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.
Czy można pić alkohol?
Ciężko się oddycha po 3-4godzinach od spożycia leku.
A mozna pic alkohol?
A czy można pić alkohol?
Po godzinie od zażycia, parcie na wymioty utrzymujące się 3 godziny, złe samopoczucie. Tabletki okropne w smaku, a każą je rozgryzać.