Refastin

Ketoprofen należy do grupy niesteroidowych leków o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Mechanizm działania polega na hamowaniu syntezy prostaglandyn.

Wskazania do stosowania leku Refastin
• Objawowe leczenie:
– chorób reumatycznych, w tym reumatoidalnego zapalenia stawów oraz zapalenia kości i stawów;
– zmian zwyrodnieniowych stawów, przebiegających z dużym nasileniem bólu i znacznie upośledzających sprawność chorego.
• Bóle różnego pochodzenia o nasileniu słabym do umiarkowanego.
• Bolesne miesiączkowanie.

Skład
Substancją czynną leku jest ketoprofen. Każda tabletka powlekana zawiera 100 mg ketoprofenu.

Pozostałe składniki to:
rdzeń tabletki: celuloza mikrokrystaliczna, krospowidon, koloidalna krzemionka bezwodna, magnezu stearynian.
otoczka tabletki: hypromeloza, laktoza jednowodna, triacetyna, tytanu dwutlenek (E 171), makrogol 3000, żółcień chinolinowa (E 104), żelaza tlenek żółty (E 172), żelaza tlenek czerwony (E 172).

Dowiedz się więcej o substancji:

Reklama

Jak stosować Refastin?

Dawkowanie i sposób przyjmowania

Lek stosuje się doustnie. Tabletki należy przyjmować podczas posiłku, popijając szklanką wody.
Tabletkę należy połknąć w całości, nie rozgryzać.

Zalecana dawka

W długotrwałym leczeniu objawowym: 1 lub 2 tabletki na dobę, tj. 100 mg lub 200 mg na dobę w jednej lub w dwóch dawkach podzielonych.

W krótkotrwałym leczeniu objawowym ostrych stanów: 3 tabletki na dobę, tj. 300 mg na dobę w trzech dawkach podzielonych.

Przyjmowanie leku w najmniejszej dawce skutecznej przez najkrótszy okres konieczny do łagodzenia objawów zmniejsza ryzyko działań niepożądanych.

Dzieci i młodzież
Nie ustalono bezpieczeństwa stosowania ketoprofenu u dzieci i młodzieży. Nie zaleca się stosowania ketoprofenu u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 15 lat.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku, należy niezwłocznie zwrócić się do lekarza lub farmaceuty. Objawy obserwowane po przedawkowaniu ketoprofenu to ból głowy, senność, nudności, wymioty, biegunka, ból brzucha. W razie przedawkowania dużymi dawkami ketoprofenu może wystąpić niedociśnienie tętnicze lub nadciśnienie tętnicze, trudności w oddychaniu, zatrzymanie oddechu, krwawienie z przewodu pokarmowego; rzadko śpiączka, drgawki, ostra niewydolność nerek.

W przypadku przedawkowania należy natychmiast odstawić lek i skontaktować się z lekarzem. Nie ma specyficznej odtrutki. Lekarz podejmie leczenie objawowe. Jeżeli od przedawkowania leku nie upłynęła godzina lekarz rozważy płukanie żołądka i podanie węgla aktywowanego w ilości od 60 g do 100 g u dorosłych, od 1 g/kg mc. do 2 g/kg mc. u dzieci. Wskazane może być zwiększenie diurezy.

Co mogę jeść i pić – czy mogę spożywać alkohol?

Lek stosuje się podczas posiłku lub bezpośrednio po nim, popijając dużą ilością płynu.

Czy można stosować ten lek w okresie ciąży i karmienia piersią?

Ciąża
W I i II trymestrze ciąży lek może być stosowany jedynie w przypadkach, gdy w opinii lekarza korzyść dla matki przeważa nad potencjalnym zagrożeniem dla płodu. Stosowanie ketoprofenu w III trymestrze ciąży jest przeciwwskazane.

Karmienie piersią
Nie zaleca się stosowania leku w okresie karmienia piersią.

Wpływ na płodność
Stosowanie ketoprofenu może niekorzystnie wpływać na płodność u kobiet i nie jest zalecane u kobiet, które planują zajść w ciążę. W przypadku kobiet, które mają trudności z zajściem w ciążę, lub które są poddawane badaniom w związku z niepłodnością, należy rozważyć odstawienie ketoprofenu.

Reklama

Ulotka Refastin

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Refastin - forum

Stosujesz Refastin? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Refastin. Podziel się doświadczeniami na forum.