Podtlenek azotu

Podtlenek azotu to bezbarwny, niepalny gaz o charakterystycznym, delikatnie słodkim zapachu. Jest stosowany jako środek wspomagający do znieczulenia pacjenta w czasie bolesnych zabiegów stomatologicznych, porodów, na oddziałach ratunkowych, czy w trakcie zmiany opatrunków. Jest również nośnikiem środków anestetycznych stosowanych w znieczuleniu ogólnym. Lek jest dostępny na receptę.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Podtlenek azotu (wzór chemiczny: N2O) jest bezbarwnym i bezwonnym gazem. Wykorzystywany jest do wprowadzenia i podtrzymania znieczulenia ogólnego.

Podtlenek azotu podaje się zawsze w mieszaninie z tlenem lub z innymi wziewnymi lub dożylnymi środkami znieczulającymi (anestetykami).

Mieszanina leku Podtlenek azotu z tlenem, zwana potocznie „gazem rozweselającym” stosowana jest do osiągnięcia efektu przeciwbólowego wywołanego płytkim znieczuleniem bez utraty świadomości (np. analgezja okołoporodowa).

Skład

– Substancją czynną jest podtlenek azotu.
Zawartość podtlenku azotu wynosi nie mniej niż 98,0% (V/V).

– Lek nie zawiera innych składników.

Dawkowanie

Podtlenek azotu jest zawsze podawany przez przeszkolony personel, który jest zaznajomiony z tą postacią leku. W czasie podawania leku Podtlenek azotu zarówno pacjent, jak i podawanie leku powinno być monitorowane, aby zapewnić bezpieczeństwo jego stosowania. Po zakończeniu podawania pacjent powinien znajdować się pod nadzorem kompetentnego personelu, aż do czasu odzyskania pełnej świadomości.

Lekarz powinien wyjaśnić pacjentowi, na czym polega stosowanie leku Podtlenek azotu, jak on działa i jakie są efekty jego działania.

Podtlenek azotu stosuje się wziewnie – pacjent przyjmuje lek wdychając go za pomocą maski twarzowej lub rurki intubacyjnej.

Stosowanie leku Podtlenek azotu:
– wprowadzenie do znieczulenia ogólnego – wdychanie (inhalacja) mieszaniny oddechowej, której 70% stanowi podtlenek azotu a 30% tlen;
– podtrzymanie znieczulenia ogólnego – wdychanie (inhalacja) mieszaniny oddechowej, której od 30% do 70% stanowi podtlenek azotu a pozostałą część tlen;
– w położnictwie (jako środek przeciwbólowy) – wdychanie (inhalacja) mieszaniny oddechowej, której od 25% do 50% stanowi podtlenek azotu a pozostałą część tlen.

Ograniczenia w sposobie dawkowania wynikają z działań niepożądanych wywołanych przez Podtlenek azotu oraz chorób współistniejących (ciężka niewydolność serca, zaburzenia czynności płuc, podwyższone ciśnienie śródczaszkowe).

Przedawkowanie

Przedawkowanie jest możliwe w przypadku niewłaściwego monitorowania czynności życiowych.

Objawia się sinicą, bradykardią (zwolnieniem czynności serca), spadkiem ciśnienia tętniczego i zmniejszeniem nasycenia krwi tętniczej. Postępowanie w przypadku przedawkowania polega na podawaniu czystego tlenu. Brak jest swoistego antidotum.

Jedzenie i picie (alkohol)

Brak danych na temat stosowania Podtleneku azotu z jedzeniem i piciem.

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży, karmi piersią lub przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko powinna poradzić się lekarza przed zastosowaniem leku Podtlenek azotu.

O zastosowaniu leku Podtlenek azotu w ciąży oraz podczas karmienia piersią zdecyduje lekarz.

Nie należy stosować leku Podtlenek azotu w pierwszym i drugim trymestrze ciąży. Podtlenek azotu przenika przez łożysko, a głębokość znieczulenia płodu odpowiada znieczuleniu matki.

Ulotka Podtlenek azotu

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Podtlenek azotu (forum)

Stosujesz Podtlenek azotu? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Podtlenek azotu. Podziel się doświadczeniami na forum.