Gliclagamma MR

Podmiot odpowiedzialny
Kod ATC
Procedura
SubstancjaGliklazyd

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Gliclagamma MR?

Gliclagamma MR jest lekiem zmniejszającym stężenie cukru (glukozy) we krwi (doustny lek przeciwcukrzycowy). Stosowany jest w leczeniu niektórych rodzajów cukrzycy (cukrzyca typu 2) u pacjentów dorosłych, jeśli leczenie tylko dietą, wysiłkiem fizycznym i zmniejszeniem masy ciała nie jest wystarczające do kontroli stężenia cukru we krwi.

Jaki jest skład Gliclagamma MR, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną jest gliklazyd.
Każda tabletka o zmodyfikowanym uwalnianiu zawiera 30 mg gliklazydu.

Substancje pomocnicze:
– Wapnia wodorofosforan dwuwodny (E341)
– Hypromeloza (E464)
– Magnezu stearynian (E470B)
– Krzemionka koloidalna bezwodna (E551)

Dawkowanie preparatu Gliclagamma MR – jak stosować ten lek?

Dawkowanie
Lek Gliclagamma MR należy przyjmować zawsze zgodnie z zaleceniami lekarza. W przypadku wątpliwości
należy zapytać lekarza lub farmaceutę.

Dawka określona jest przez lekarza w zależności od stężenia cukru we krwi i moczu. Zmiany w uwarunkowaniach zewnętrznych (np. zmniejszenie masy ciała, zmiana stylu życia, sytuacje stresowe) lub poprawa stężenia cukru we krwi mogą spowodować zmianę dawki gliklazydu.

Zalecana dawka początkowa to jedna tabletka na dobę. Zazwyczaj dawka dobowa wynosi od jednej do maksymalnie czterech tabletek na dobę. Zależy to od odpowiedzi na leczenie. Jeśli zalecona dawka nie powoduje kontroli stężenia cukru we krwi, lekarz może stopniowo zwiększać dawkę. Zazwyczaj odstępy między zwiększeniem dawki wynoszą co najmniej jeden miesiąc.

Lek Gliclagamma MR może być stosowany zamiast innych doustnych leków redukujących stężenie cukru
we krwi. Zawsze należy dokładnie stosować się do zaleceń lekarza. Jeśli stosowane jest leczenie skojarzone lekiem Gliclagamma MR z metforminą, inhibitorem alfaglukozydazy lub insuliną, lekarz określi odpowiednią dawkę każdego leku indywidualnie dla pacjenta.

Należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą, jeśli wystąpi odczucie, że lek Gliclagamma MR działa zbyt mocno lub zbyt słabo.

Sposób i droga podania
Należy przyjmować tabletkę(i) w całości podczas śniadania ze szklanką wody, najlepiej zawsze o tej samej porze dnia. Ważne jest, aby w czasie leczenia lekiem Gliclagamma MR, nie pomijać posiłków.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Jeśli przypadkowo zażyje się większą niż zalecana dawkę gliklazydu lub przyjmie się dodatkową dawkę, mogą wystąpić objawy niskiego stężenia cukru we krwi (patrz punkt 2 – objawy hipoglikemii). Należy w takim przypadku od razu spożyć odpowiednią ilość cukru (np. małą tabliczkę glukozy, kostkę cukru, słodki sok lub posłodzoną herbatę). Należy również natychmiast skontaktować się z lekarzem. Tak samo należy postąpić jeśli ktoś inny, np. dziecko przyjmie lek niechcący. Nie należy podawać pokarmów, ani napojów osobom nieprzytomnym. Ponieważ hipoglikemia może utrzymać się przez pewien czas, ważne jest uważne monitorowanie pacjenta, aż do ustąpienia zagrożenia.

Hospitalizacja może być konieczna jako środek ostrożności. Ciężkie przypadki hipoglikemii w tym utrata świadomości i ciężka niewydolność neurologiczna są nagłymi przypadkami, które wymagają natychmiastowej hospitalizacji. Pacjent powinien mieć stale zapewnioną opiekę osoby, która jest dobrze poinformowana o jego chorobie i która może zawiadomić lekarza w razie nagłych wypadków.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Gliclagamma MR – czy mogę spożywać alkohol?

Lek Gliclagamma MR może być przyjmowany z pożywieniem i napojami bezalkoholowymi. Spożywanie alkoholu nie jest zalecane ponieważ może on zaburzyć w nieprzewidzianym stopniu kontrolę stężenia cukru we krwi prowadząc nawet do śpiączki.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Gliclagamma MR w okresie ciąży i karmienia piersią?

Ciąża
Lek Gliclagamma MR nie jest zalecany do stosowania w okresie ciąży. W przypadku podejrzenia ciąży lub planowania zajścia w ciążę należy skonsultować się z lekarzem. Należy skonsultować się z lekarzem przed przyjęciem jakiegokolwiek leku.

Karmienie piersią
Nie należy przyjmować leku Gliclagamma MR w okresie karmienia piersią.

Ulotka Gliclagamma MR – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Gliclagamma MR przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Gliclagamma MR m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Źródła / bibliografia:

  • RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)

Dostępność Gliclagamma MR w najbliższej aptece

Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.

Opinie o Gliclagamma MR - forum pacjentów, porady i wymiana doświadczeń

Stosujesz Gliclagamma MR? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia związane z przyjmowaniem preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Co ważne, użytkownicy często opisują rzeczywiste skutki uboczne, z którymi się zmagają. Dzięki temu nie mamy do czynienia wyłącznie z suchymi informacjami pochodzącymi z ulotki informacyjnej leku, ale z rzeczywistym działaniem niepożądanym leku.

Uwaga: Informacje od użytkowników dotyczące produktów nie są weryfikowane. Nie można więc mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

Dodaj komentarz