Gestodene/Ethinylestradiol Actavis

Podmiot odpowiedzialny
Kod ATC
Procedura
Substancja

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Gestodene/Ethinylestradiol Actavis?

Progestageny i estrogeny w połączeniu skojarzonym.
Lek Gestodene/Ethinylestradiol Actavis jest doustnym hormonalnym lekiem antykoncepcyjnym.

Lek zapobiega owulacji i jest zalecany w celu zapobiegania ciąży.

Lek zawiera dwie substancje czynne (etynyloestradiol i gestoden). Tabletki antykoncepcyjne stosowane doustnie zawierające dwie substancje o aktywności hormonalnej nazwane są złożonymi doustnymi tabletkami antykoncepcyjnymi.

Jaki jest skład Gestodene/Ethinylestradiol Actavis, jakie substancje zawiera?

Substancjami czynnymi leku są: gestoden i etynyloestradiol.
Każda tabletka powlekana zawiera 75 mikrogramów (µg) gestodenu oraz 20 mikrogramów (µg) lub 30 mikrogramów (µg) etynyloestradiolu.

Inne składniki leku to: laktoza jednowodna, skrobia kukurydziana, powidon, magnezu stearynian i sodu wapnia edetynian.

Składniki otoczki tabletki to: sacharoza, wapnia weglan, talk, makrogol 6000, powidon, wosk montanoglikolowy.

Dawkowanie preparatu Gestodene/Ethinylestradiol Actavis – jak stosować ten lek?

Należy przyjmować regularnie jedną tabletkę leku raz na dobę o tej samej porze bez pominięcia jakiejkolwiek tabletki przez 21 dni, a następnie po siedmiodniowej przerwie rozpocząć przyjmowanie tabletek z kolejnego opakowania.

Menstruacja nazywana „krwawieniem z odstawienia” zwykle rozpocznie się 2 do 3 dni po przyjęciu ostatniej tabletki z opakowania.

Po 7 dniach przerwy, należy rozpocząć kolejne opakowanie, nawet jeśli „krwawienie z odstawienia” nie zakończy się. Zawsze należy rozpoczynać nowe opakowanie tego samego dnia tygodnia i menstruacja wystąpi około tego samego dnia każdego miesiąca.

Lek Gestodene/Ethinylestradiol Actavis należy zawsze przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza.

Sposób podania
Podanie doustne.

Kiedy należy rozpocząć pierwszy blister?
– Jeżeli nie stosowano produktu antykoncepcyjnego zawierającego hormony w poprzednim miesiącu: należy przyjąć pierwszą tabletkę pierwszego dnia cyklu.
– Jeżeli pacjentka przyjmowała poprzednio inny doustny lek antykoncepcyjny złożony z estrogenuprogestagenu lub stosowała antykoncepcyjny system terapeutyczny dopochwowy lub system transdermalny: zaleca się przyjęcie pierwszej tabletki leku Gestodene/Ethinylestradiol Actavis następnego dnia po przyjęciu ostatniej tabletki poprzedniego leku antykoncepcyjnego, ale nie później niż następnego dnia po zakończeniu okresu bez tabletek poprzedniego leku antykoncepcyjnego. W przypadku zamiany ze złożonego antykoncepcyjnego systemu terapeutycznego dopochwowego lub systemu transdermalnego, należy przyjąć pierwszą tabletkę leku Gestodene/Ethinylestradiol Actavis w dniu usunięcia lub najpóźniej w dniu planowanego założenia nowego systemu dopochwowego lub transdermalnego.
– Zmiana z metody wyłącznie progestagenowej (progestagen w postaci tabletki, wstrzyknięcia, implantu lub domacicznego systemu terapeutycznego uwalniającego progestagen):
o Zmiana z tabletki zawierającej progestagen: można rozpocząć stosowanie leku Gestodene/Ethinylestradiol Actavis w dowolnym momencie cyklu, w dniu po przerwaniu przyjmowania tabletki;
o Zmiana z implantu lub domacicznego systemu terapeutycznego: należy rozpocząć przyjmowanie leku Gestodene/Ethinylestradiol Actavis w dniu ich usunięcia;
o Zmiana z postaci we wstrzyknięciach: należy rozpocząć przyjmowanie leku Gestodene/Ethinylestradiol Actavis w dniu planowanego kolejnego zastrzyku. We wszystkich przypadkach, bez względu na poprzednią metodę, trzeba stosować dodatkowe środki ochronne (np. prezerwatywy) przez pierwsze 7 dni przyjmowania tabletek leku Gestodene/Ethinylestradiol Actavis.
– Jeśli pacjentka zamierza stosować lek Gestodene/Ethinylestradiol Actavis po poronieniu w pierwszym trymestrze ciąży, może niezwłocznie przyjąć pierwszą tabletkę z opakowania. Nie jest konieczne stosowanie dodatkowych metod antykoncepcji.
– Jeśli pacjentka zamierza stosować lek Gestodene/Ethinylestradiol Actavis po porodzie lub poronieniu w drugim trymestrze ciąży, może rozpocząć przyjmowanie leku Gestodene/Ethinylestradiol Actavis od 21 do 28 dnia po porodzie. Jeśli pacjentka przyjmie lek po dniu 28,, musi jednocześnie stosować dodatkową mechaniczną metodę antykoncepcji (np. prezerwatywę) przez pierwsze 7 dni stosowania leku Gestodene/Ethinylestradiol Actavis.
– Jeżeli po urodzeniu dziecka lub poronieniu pacjentka odbyła stosunek przed rozpoczęciem przyjmowania leku Gestodene/Ethinylestradiol Actavis musi najpierw upewnić się, że nie jest w ciąży lub poczekać do wystąpienia krwawienia przed rozpoczęciem przyjmowania leku Gestodene/Ethinylestradiol Actavis.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Nie zgłaszano ciężkich następstw przedawkowania leku Gestodene/Ethinylestradiol Actavis.

W przypadku przedawkowania, mogą wystąpić objawy z przewodu pokarmowego (nudności lub wymiotów) i u młodych dziewcząt mogą wystąpić nieznaczne krwawienia z pochwy.

W przypadku przyjęcia większej dawki leku Gestodene/Ethinylestradiol Actavis niż zalecana, należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Gestodene/Ethinylestradiol Actavis – czy mogę spożywać alkohol?

Lek Gestodene/Ethinylestradiol Actavis może być stosowany z posiłkiem lub niezależnie od posiłków.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Gestodene/Ethinylestradiol Actavis w okresie ciąży i karmienia piersią?

Ciąża
Jeśli pacjentka jest w ciąży, ten lek nie jest dla niej przeznaczony. Jeśli pacjentka zajdzie w ciążę podczas stosowania doustnego leku antykoncepcyjnego, nie wymaga to przerwania ciąży. W takim przypadku pacjentka powinna natychmiast przerwać stosowanie leku, poinformować i skonsulować się z lekarzem oraz postępować zgodnie z jego zaleceniami.

Karmienie piersią
Nie zaleca się stosowania leku Gestodene/Ethinylestradiol Actavis, jeśli pacjentka karmi piersią. Należy poinformować lekarza, jeżeli pacjentka chce przyjmować doustną antykoncepcję w okresie karmienia piersią

Ulotka Gestodene/Ethinylestradiol Actavis – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Gestodene/Ethinylestradiol Actavis przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Gestodene/Ethinylestradiol Actavis m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Źródła / bibliografia:

  • RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)

Dostępność Gestodene/Ethinylestradiol Actavis w najbliższej aptece

Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.

Opinie o Gestodene/Ethinylestradiol Actavis - forum pacjentów, porady i wymiana doświadczeń

Stosujesz Gestodene/Ethinylestradiol Actavis? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia związane z przyjmowaniem preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Co ważne, użytkownicy często opisują rzeczywiste skutki uboczne, z którymi się zmagają. Dzięki temu nie mamy do czynienia wyłącznie z suchymi informacjami pochodzącymi z ulotki informacyjnej leku, ale z rzeczywistym działaniem niepożądanym leku.

Uwaga: Informacje od użytkowników dotyczące produktów nie są weryfikowane. Nie można więc mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

Dodaj komentarz