Awiqli

Podmiot odpowiedzialnyNovo Nordisk A/S
Kod ATCA10AE
ProceduraCEN
SubstancjaInsulina icodec

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Awiqli?

Lek Awiqli zawiera insulinę icodec, stosowaną w leczeniu cukrzycy u dorosłych. Jest to rodzaj insuliny określanej jako „długo działająca insulina bazowa”.

Cukrzyca to choroba, w której organizm nie produkuje wystarczającej ilości insuliny, hormonu regulującego poziom cukru we krwi. Substancja czynna leku Awiqli, insulina icodec, działa jak naturalna insulina, ale jej działanie jest dłuższe. Dzięki temu zapewnia długotrwałe i stabilne obniżenie poziomu cukru we krwi, co pozwala na jej podawanie tylko raz w tygodniu.

Jaki jest skład Awiqli, jakie substancje zawiera?

  • Substancją czynną leku jest insulina icodec. Jeden ml roztworu zawiera 700 jednostek insuliny icodec. Każdy fabrycznie napełniony wstrzykiwacz zawiera odpowiednio 700, 1050 lub 2100 jednostek insuliny icodec w 1, 1,5 lub 3 ml roztworu.
  • Pozostałe składniki to: glicerol, metakrezol, fenol, octan cynku, chlorek sodu, kwas solny i wodorotlenek sodu (do regulacji pH) oraz woda do wstrzykiwań.

Dawkowanie preparatu Awiqli – jak stosować ten lek?

Lek Awiqli podaje się raz w tygodniu. Należy zawsze stosować go zgodnie z zaleceniami lekarza, a w razie wątpliwości skonsultować się z lekarzem, farmaceutą lub pielęgniarką.

Awiqli to insulina długo działająca, która może być stosowana z krótko lub szybko działającymi insulinami.

U pacjentów z cukrzycą typu 2:

  • Awiqli może być stosowany z tabletkami lub lekami we wstrzyknięciach stosowanymi w leczeniu cukrzycy, w tym z krótko lub szybko działającymi insulinami.

U pacjentów z cukrzycą typu 1:

  • Awiqli musi być zawsze stosowany z krótko lub szybko działającymi insulinami.
  • Awiqli nie jest zalecany u pacjentów z niedawno rozpoznaną cukrzycą typu 1, którzy nie są jeszcze leczeni insuliną.

Osoby niewidome lub niedowidzące, które nie mogą odczytać licznika dawki na wstrzykiwaczu, powinny korzystać z pomocy osoby dobrze widzącej, przeszkolonej w używaniu wstrzykiwacza.

Co zawierają wstrzykiwacze: Fabrycznie napełniony wstrzykiwacz umożliwia ustawienie dawki od 10 do 700 jednostek na jedno wstrzyknięcie, w odstępach co 10 jednostek.

  • Awiqli 700 jednostek/ml (1 ml) zawiera 700 jednostek.
  • Awiqli 700 jednostek/ml (1,5 ml) zawiera 1050 jednostek.
  • Awiqli 700 jednostek/ml (3 ml) zawiera 2100 jednostek.

Licznik dawki na wstrzykiwaczu wskazuje liczbę jednostek insuliny do wstrzyknięcia, więc nie ma potrzeby ponownego przeliczania dawki.

Kiedy stosować lek Awiqli: Awiqli jest insuliną bazową stosowaną raz w tygodniu.

  • Wstrzyknięcie należy wykonywać w tym samym dniu każdego tygodnia.
  • Lek można podawać o dowolnej porze dnia.

Ilość wstrzykiwanego leku: Lekarz i pacjent ustalą:

  • ile leku Awiqli będzie potrzebne w każdym tygodniu;
  • kiedy należy sprawdzać poziom cukru we krwi;
  • kiedy konieczne jest zwiększenie lub zmniejszenie dawki, na podstawie poziomu cukru we krwi;
  • czy istnieje potrzeba dostosowania leczenia przy równoczesnym stosowaniu innych leków.

Dawka przy zmianie z insuliny bazowej podawanej raz lub dwa razy na dobę: Dawka leku Awiqli podawana raz w tygodniu zależy od aktualnej dawki insuliny bazowej. Lekarz zaleci dawkę pokrywającą tygodniowe zapotrzebowanie na insulinę bazową.

  • Wyłącznie przy pierwszym wstrzyknięciu może być konieczne zastosowanie zwiększonej dawki leku Awiqli. Ta dawka jest przeznaczona tylko do pierwszego wstrzyknięcia. Nie należy jej stosować przy kolejnych wstrzyknięciach. Należy skonsultować się z lekarzem w sprawie dawki do pierwszego wstrzyknięcia.
  • Dawkę leku należy ustalić na podstawie pomiarów poziomu cukru we krwi. Lekarz i pacjent wspólnie zdecydują o tygodniowej dawce leku Awiqli.
  • Podczas zmiany rodzaju insuliny i kilka tygodni po zmianie zaleca się dokładne monitorowanie poziomu cukru we krwi.

Stosowanie u osób w podeszłym wieku (65 lat i starszych): Awiqli może być stosowany u osób starszych.

W przypadku zaburzeń czynności nerek lub wątroby: W przypadku chorób nerek lub wątroby może być konieczne częstsze sprawdzanie poziomu cukru we krwi.

Przed wstrzyknięciem leku Awiqli: Przed pierwszym zastosowaniem leku Awiqli należy przeczytać instrukcję użycia dołączoną do opakowania. Należy sprawdzić nazwę na etykiecie wstrzykiwacza, aby upewnić się, że zawiera lek Awiqli 700 jednostek/ml.

Sposób podania

  • Lek Awiqli należy wstrzykiwać podskórnie. Unikać wstrzyknięć dożylnych i domięśniowych.
  • Najlepsze miejsca do wstrzyknięcia to uda, ramiona lub brzuch.
  • Zmieniaj miejsce wstrzyknięcia przy każdej aplikacji, aby zminimalizować ryzyko powstawania grudek i wgłębień pod skórą (patrz punkt 2).
  • Używaj nowej igły do każdego wstrzyknięcia, aby zmniejszyć ryzyko zanieczyszczenia, zakażenia i zablokowania igły, co może prowadzić do nieprawidłowego dawkowania. Igły należy bezpiecznie wyrzucać po każdym użyciu.
  • Aby uniknąć błędów w dawkowaniu i przedawkowania, nie pobieraj leku ze wstrzykiwacza za pomocą strzykawki.

Szczegółowa instrukcja użycia znajduje się na odwrocie tej ulotki.

Kiedy nie stosować leku Awiqli:

  • Nie używaj w pompach insulinowych.
  • Nie stosuj, jeśli wstrzykiwacz jest uszkodzony lub nie był prawidłowo przechowywany (patrz punkt 5).
  • Nie używaj, jeśli roztwór zawiera widoczne cząstki stałe – powinien być przezroczysty i bezbarwny.

Mam nadzieję, że to pomoże! Czy potrzebujesz jeszcze czegoś?

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Przyjęcie nadmiernej dawki tego leku może prowadzić do obniżenia poziomu cukru we krwi (hipoglikemia).

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Awiqli – czy mogę spożywać alkohol?

Podczas spożywania alkoholu dawka leku Awiqli może wymagać dostosowania. Poziom cukru we krwi może się wahać, dlatego ważne jest, aby częściej monitorować jego stężenie.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Awiqli w okresie ciąży i karmienia piersią?

Nie jest znane, czy i jak lek Awiqli wpływa na płód. Dlatego, jeśli pacjentka jest w wieku rozrodczym i planuje ciążę, powinna przerwać stosowanie tego leku. W przypadku zajścia w ciążę podczas terapii, należy skonsultować się z lekarzem. Nie wiadomo również, czy lek ten przenika do mleka matki, co oznacza, że nie można wykluczyć ryzyka dla dziecka. W związku z tym, nie zaleca się stosowania leku Awiqli w okresie karmienia piersią. Pacjentka powinna zdecydować, czy przerwać leczenie, czy zrezygnować z karmienia piersią.

Skutki uboczne Awiqli, jakie są działania niepożądane?

Hipoglikemia (niskie stężenie cukru we krwi) – bardzo często (może dotyczyć co najmniej 1 na 10 pacjentów)

  • Może być bardzo poważna.
  • Jeśli poziom cukru we krwi jest zbyt niski, może dojść do utraty przytomności.
  • Ciężka hipoglikemia może prowadzić do uszkodzenia mózgu i stanowić zagrożenie życia. W przypadku wystąpienia objawów hipoglikemii, należy natychmiast podjąć działania w celu podniesienia poziomu cukru we krwi. Patrz wskazówki w punkcie „Niskie stężenie cukru we krwi (hipoglikemia)”.

Reakcje nadwrażliwości – niezbyt często (mogą dotyczyć mniej niż 1 na 100 pacjentów) Objawy ciężkiej reakcji alergicznej to:

  • złe samopoczucie (uczucie dezorientacji)
  • trudności w oddychaniu
  • szybkie bicie serca lub zawroty głowy
  • nudności i wymioty
  • miejscowe reakcje, takie jak wysypka, obrzęk lub swędzenie rozprzestrzeniające się na inne części ciała
  • pocenie się i utrata przytomności. W przypadku wystąpienia ciężkiej reakcji alergicznej na lek Awiqli, należy natychmiast przerwać jego stosowanie i skontaktować się z lekarzem. Ciężka reakcja alergiczna może zagrażać życiu, jeśli obrzęk gardła zablokuje drogi oddechowe.

Zmiany skórne w miejscu wstrzyknięcia – rzadko (mogą dotyczyć mniej niż 1 na 1000 pacjentów)

  • Jeśli lek jest wstrzykiwany zbyt często w to samo miejsce, skóra może ulec obkurczeniu (lipoatrofia) lub pogrubieniu (lipohipertrofia).
  • Grudki pod skórą mogą być spowodowane nagromadzeniem białka amyloidu (amyloidoza skórna), jeśli insulina jest wstrzykiwana zbyt często w to samo miejsce. Częstość występowania amyloidozy skórnej jest nieznana.
  • Lek wstrzyknięty w obszar z grudkami, pogrubieniem lub obkurczeniem skóry może nie działać prawidłowo.
  • Zmieniaj miejsce wstrzyknięcia za każdym razem, aby zapobiec tym zmianom skórnym.

Inne działania niepożądane: Często (mogą dotyczyć mniej niż 1 na 10 pacjentów)

  • Reakcje skórne w miejscu wstrzyknięcia, takie jak zasinienie, krwawienie, ból lub dyskomfort, zaczerwienienie, obrzęk, swędzenie.
  • Obrzęk obwodowy (obrzęk, zwłaszcza kostek i stóp, spowodowany zatrzymaniem płynów).

Zgłaszanie działań niepożądanych / skutków ubocznych

Jeśli w trakcie stosowania pojawią się jakiekolwiek skutki uboczne leku Awiqli, w tym te niewymienione w ulotce, należy poinformować o tym lekarza lub farmaceutę. Można również zgłaszać działania niepożądane bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych przy Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, Al. Jerozolimskie 181C, 02-222 Warszawa, Tel.: +48 22 49 21 301, Faks: +48 22 49 21 309, e-mail: mailto:ndl@urpl.gov.pl.

Istnieje także możliwość skorzystania ze specjalnego formularza dla pacjenta na stronach Systemu Monitorowania Zagrożeń - przejdź do formularza i zgłoś niepożądane działanie produktu leczniczniczego.

Działania niepożądane można alternatywnie zgłaszać podmiotowi odpowiedzialnemu Novo Nordisk A/S. Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można uzyskać więcej informacji na temat bezpieczeństwa stosowania leku.

Interakcje leku Awiqli z innymi lekami

Należy poinformować lekarza, farmaceutę lub pielęgniarkę o wszystkich aktualnie przyjmowanych lekach, a także o tych, które były stosowane ostatnio lub planowane są do przyjmowania. Niektóre leki mogą wpływać na poziom cukru we krwi, co może wymagać dostosowania dawki leku Awiqli. Poniżej wymieniono najważniejsze leki wpływające na leczenie lekiem Awiqli.

Pacjent może potrzebować mniejszej dawki insuliny lub może wystąpić hipoglikemia (niskie stężenie cukru we krwi), jeśli stosowane są:

  • inne leki przeciwcukrzycowe (doustne lub wstrzykiwane);
  • sulfonamidy, stosowane w leczeniu zakażeń;
  • steroidy anaboliczne, takie jak testosteron;
  • beta-blokery, stosowane w leczeniu nadciśnienia tętniczego, które mogą maskować objawy hipoglikemii (patrz punkt „Objawy hipoglikemii”);
  • kwas acetylosalicylowy (i inne salicylany), stosowane w leczeniu bólu i gorączki;
  • inhibitory monoaminooksydazy (IMAO), stosowane w leczeniu depresji;
  • inhibitory konwertazy angiotensyny (ACEI), stosowane w leczeniu chorób serca lub nadciśnienia tętniczego.

Pacjent może potrzebować większej dawki insuliny lub może wystąpić hiperglikemia (wysokie stężenie cukru we krwi), jeśli stosowane są:

  • danazol, stosowany w leczeniu endometriozy;
  • doustne środki antykoncepcyjne;
  • hormony tarczycy, stosowane w leczeniu chorób tarczycy;
  • hormon wzrostu, stosowany w leczeniu niedoboru hormonu wzrostu;
  • glikokortykosteroidy, takie jak kortyzon, stosowane w leczeniu stanów zapalnych;
  • leki sympatykomimetyczne, takie jak epinefryna (adrenalina), salbutamol lub terbutalina, stosowane w leczeniu astmy;
  • tiazydy, stosowane w leczeniu nadciśnienia tętniczego lub nadmiernego zatrzymania płynów w organizmie.

Oktreotyd i lanreotyd (stosowane w leczeniu akromegalii) mogą zwiększać lub zmniejszać stężenie cukru we krwi. Pioglitazon (lek przeciwcukrzycowy stosowany doustnie w cukrzycy typu 2) może powodować niewydolność serca u pacjentów z długotrwałą cukrzycą typu 2 i chorobą serca lub po udarze mózgu, leczonych w skojarzeniu z insuliną. W przypadku wystąpienia objawów niewydolności serca, takich jak duszność, zmęczenie, zatrzymanie płynów, przyrost masy ciała i obrzęk wokół kostek, należy natychmiast poinformować lekarza.

Jeśli którykolwiek z powyższych punktów dotyczy pacjenta lub jeśli pacjent nie jest pewny, przed zastosowaniem leku Awiqli należy skonsultować się z lekarzem, farmaceutą lub pielęgniarką, ponieważ dostosowanie dawki insuliny może być różne w zależności od interakcji z innymi lekami.

Ulotka Awiqli – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Awiqli przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Lek Awiqli dopuszczony został do obrotu na podstawie tzw. procedury scentralizowanej (UE).
Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Awiqli m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Lek Awiqli dopuszczony został do obrotu na podstawie tzw. procedury scentralizowanej (UE).

Źródła / bibliografia:

  • EMA Europejska Agencja Leków - Medicines | European Medicines Agency (EMA) (europa.eu)

Dostępność Awiqli w najbliższej aptece

Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.

Opinie o Awiqli - forum pacjentów, porady i wymiana doświadczeń

Stosujesz Awiqli? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia związane z przyjmowaniem preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Co ważne, użytkownicy często opisują rzeczywiste skutki uboczne, z którymi się zmagają. Dzięki temu nie mamy do czynienia wyłącznie z suchymi informacjami pochodzącymi z ulotki informacyjnej leku, ale z rzeczywistym działaniem niepożądanym leku.

Uwaga: Informacje od użytkowników dotyczące produktów nie są weryfikowane. Nie można więc mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

Dodaj komentarz