Podmiot odpowiedzialny | Swedish Orphan Biovitrum AB (publ) |
Kod ATC | L01FX22 |
Procedura | CEN |
Substancja | Lonkastuksymab tezyryny |
Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Zynlonta?
Co to jest lek Zynlonta i w jakim celu się go stosuje
Zynlonta to lek przeciwnowotworowy zawierający substancję czynną lonkastuksymabu tezyryna. Jest stosowany w leczeniu dorosłych pacjentów z chłoniakiem rozlanym z dużych komórek B (DLBCL), u których choroba nawróciła po dwóch lub więcej terapiach lub którzy nie zareagowali na wcześniejsze leczenie. Chłoniak rozlany z dużych komórek B to nowotwór rozwijający się z białych krwinek zwanych limfocytami B.
Jak działa lek Zynlonta
Lonkastuksymabu tezyryna składa się z dwóch części: przeciwciała, które rozpoznaje i przyłącza się do konkretnego celu, oraz leku cytotoksycznego, który zabija komórki, w tym nowotworowe. Przeciwciało w leku Zynlonta jest zaprojektowane do przyłączania się do białka CD19 na powierzchni komórek B. Po związaniu się z komórkami, lek dostaje się do wnętrza i je niszczy.
Jaki jest skład Zynlonta, jakie substancje zawiera?
Substancją czynną w tym leku jest lonkastuksymabu tezyryna. Każda fiolka zawiera 10 mg lonkastuksymabu tezyryny. Po rekonstytucji, każdy mililitr roztworu zawiera 5 mg lonkastuksymabu tezyryny.
Pozostałe składniki to: L-histydyna, L-histydyny monochlorowodorek, polisorbat 20 oraz sacharoza.
Dawkowanie preparatu Zynlonta – jak stosować ten lek?
Lek Zynlonta jest podawany pod nadzorem lekarza specjalizującego się w tego typu terapiach. Lek jest podawany dożylnie w formie infuzji, która trwa 30 minut.
Dawka leku zależy od masy ciała pacjenta, a standardowa dawka początkowa wynosi 0,15 mg na kilogram masy ciała. Poniżej przedstawiono zalecane dawki dla poszczególnych cykli leczenia:
- Cykl 1: 0,15 mg na kg co 21 dni
- Cykl 2: 0,15 mg na kg co 21 dni
- Cykl 3 i kolejne: 0,075 mg na kg co 21 dni
W przypadku wystąpienia poważnych działań niepożądanych, lekarz może zmniejszyć dawkę.
Stosowanie deksametazonu z lekiem Zynlonta Podczas leczenia lekiem Zynlonta pacjent otrzyma również deksametazon, który pomaga zmniejszyć działania niepożądane. Pacjent przyjmuje 4 mg deksametazonu doustnie lub dożylnie dwa razy dziennie przez trzy dni, zaczynając od dnia poprzedzającego leczenie lekiem Zynlonta. Jeśli deksametazon nie zostanie podany dzień wcześniej, musi być podany co najmniej 2 godziny przed infuzją leku Zynlonta.
Częstotliwość podawania leku Zynlonta Lek Zynlonta jest zazwyczaj podawany co 3 tygodnie (w dniu 1. 21-dniowego cyklu). Przed każdą infuzją lekarz poda pacjentowi leki zmniejszające ryzyko działań niepożądanych. W przypadku wystąpienia poważnych działań niepożądanych, lekarz może przerwać, opóźnić leczenie lub zmienić dawkę leku Zynlonta. Lekarz będzie regularnie wykonywał badania krwi, aby monitorować działania niepożądane i zdecyduje, ile cykli leczenia pacjent potrzebuje.
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
Ponieważ infuzja jest podawana przez lekarza lub inny wykwalifikowany personel medyczny, ryzyko przedawkowania jest niewielkie. W przypadku przypadkowego podania zbyt dużej dawki, lekarz będzie monitorował stan pacjenta i, jeśli to konieczne, zastosuje odpowiednie leczenie.
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Zynlonta – czy mogę spożywać alkohol?
–
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Zynlonta w okresie ciąży i karmienia piersią?
Ciąża Podczas przyjmowania tego leku należy unikać zajścia w ciążę. Jeśli pacjentka zajdzie w ciążę lub podejrzewa, że jest w ciąży podczas leczenia lekiem Zynlonta, powinna natychmiast poinformować o tym lekarza. Lekarz może zlecić wykonanie testu ciążowego przed rozpoczęciem terapii.
Karmienie piersią Nie należy karmić piersią w trakcie leczenia oraz przez 3 miesiące po ostatniej dawce, ponieważ nie wiadomo, czy lek Zynlonta przenika do mleka matki.
Płodność Lek Zynlonta może wpływać na płodność u mężczyzn, co może utrudniać spłodzenie potomstwa. Pacjenci mogą skonsultować się z lekarzem w sprawie możliwości przechowania nasienia przed rozpoczęciem leczenia. Warto porozmawiać z lekarzem, aby uzyskać więcej informacji na ten temat.
Skutki uboczne Zynlonta, jakie są działania niepożądane?
Zgłaszane działania niepożądane dla tego leku:
Poważne działania niepożądane
Zakażenia U pacjentów leczonych lekiem Zynlonta wystąpiły poważne zakażenia, które mogą być śmiertelne. Należy natychmiast poinformować lekarza lub pielęgniarkę, jeśli pojawią się następujące objawy:
- gorączka,
- dreszcze,
- objawy grypopodobne (kaszel, zmęczenie, bóle ciała),
- silny ból głowy,
- zaczerwienione, ciepłe, spuchnięte lub bolesne skaleczenia lub zadrapania.
Zatrzymanie płynów Podczas leczenia lekiem Zynlonta może dojść do zatrzymania nadmiaru płynów w organizmie, co może być poważne. Obrzęki mogą wystąpić w różnych częściach ciała, takich jak dłonie, stopy (bardzo często), brzuch (często), serce (często) i płuca (bardzo często). Należy natychmiast poinformować lekarza lub pielęgniarkę, jeśli wystąpią:
- ból w klatce piersiowej (często),
- trudności z oddychaniem (bardzo często),
- obrzęk w jakiejkolwiek części ciała (bardzo często).
Mała liczba krwinek Zmniejszona liczba krwinek (bardzo często) może być poważna. Lekarz lub pielęgniarka będą monitorować morfologię krwi. Należy natychmiast poinformować lekarza lub pielęgniarkę, jeśli pojawią się siniaki, krwawienia lub objawy zakażeń.
Reakcje skórne U pacjentów leczonych lekiem Zynlonta występowały reakcje skórne (często), które mogą być poważne. Należy natychmiast poinformować lekarza lub pielęgniarkę, jeśli wystąpią nowe lub nasilone reakcje skórne, takie jak:
- wrażliwość na światło słoneczne, przypominająca oparzenia słoneczne,
- swędząca wysypka,
- pęcherze na skórze,
- ciemniejsze plamy na skórze,
- podrażnienie, obrzęk, ból lub uszkodzenie skóry w miejscu wstrzyknięcia.
Inne działania niepożądane
Bardzo często (mogą wystąpić u więcej niż 1 na 10 osób):
- zmęczenie i bladość skóry,
- nieprawidłowe wyniki badań krwi, takie jak mała liczba neutrofilów (rodzaj białych krwinek), mała liczba płytek krwi, choroby wątroby,
- utrata apetytu,
- nudności lub wymioty,
- biegunka,
- ból brzucha,
- zaparcia,
- zaczerwienienie skóry,
- wysypka,
- świąd.
Często (mogą wystąpić u maksymalnie 1 na 10 osób):
- zakażenie płuc, w tym zapalenie oskrzeli lub zapalenie płuc,
- zakażenie nosa i gardła,
- wysypka z płaskimi, czerwonymi obszarami na skórze pokrytymi małymi guzkami,
- ból mięśni,
- ból stawów,
- ból pleców i karku,
- ból rąk i nóg,
- brak energii.
Niezbyt często (mogą wystąpić u mniej niż 1 na 100 osób):
- wypełnione ropą guzki na skórze,
- dyskomfort w kończynie,
- dyskomfort mięśni i kości,
- zapalenie błony otaczającej serce.
Częstość nieznana (nie można określić na podstawie dostępnych danych):
- wysypka z drobnymi pęcherzami wypełnionymi płynem.
- pajączki (pęknięte naczynia krwionośne przy powierzchni skóry),
- pęcherze,
- wysypka z drobnymi pęcherzami wypełnionymi płynem.
Zgłaszanie działań niepożądanych / skutków ubocznych
Jeśli w trakcie stosowania pojawią się jakiekolwiek skutki uboczne leku Zynlonta, w tym te niewymienione w ulotce, należy poinformować o tym lekarza lub farmaceutę. Można również zgłaszać działania niepożądane bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych przy Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, Al. Jerozolimskie 181C, 02-222 Warszawa, Tel.: +48 22 49 21 301, Faks: +48 22 49 21 309, e-mail: mailto:ndl@urpl.gov.pl.
Istnieje także możliwość skorzystania ze specjalnego formularza dla pacjenta na stronach Systemu Monitorowania Zagrożeń - przejdź do formularza i zgłoś niepożądane działanie produktu leczniczniczego.
Działania niepożądane można alternatywnie zgłaszać podmiotowi odpowiedzialnemu Swedish Orphan Biovitrum AB (publ). Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można uzyskać więcej informacji na temat bezpieczeństwa stosowania leku.
Interakcje leku Zynlonta z innymi lekam
Poinformuj lekarza o wszystkich lekach, które aktualnie przyjmujesz, przyjmowałeś niedawno, oraz o tych, które planujesz przyjmować w przyszłości.
Ulotka Zynlonta – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Zynlonta przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:
Lek Zynlonta dopuszczony został do obrotu na podstawie tzw. procedury scentralizowanej (UE). |
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Zynlonta m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:
Lek Zynlonta dopuszczony został do obrotu na podstawie tzw. procedury scentralizowanej (UE). |
Źródła / bibliografia:
- EMA Europejska Agencja Leków - Medicines | European Medicines Agency (EMA) (europa.eu)
Dostępność Zynlonta w najbliższej aptece
Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.
Opinie o Zynlonta - forum pacjentów, porady i wymiana doświadczeń
Stosujesz Zynlonta? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.
Opisując swoje doświadczenia związane z przyjmowaniem preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Co ważne, użytkownicy często opisują rzeczywiste skutki uboczne, z którymi się zmagają. Dzięki temu nie mamy do czynienia wyłącznie z suchymi informacjami pochodzącymi z ulotki informacyjnej leku, ale z rzeczywistym działaniem niepożądanym leku.
Uwaga: Informacje od użytkowników dotyczące produktów nie są weryfikowane. Nie można więc mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.