Polivy

Ostatnia aktualizacja:

Podmiot odpowiedzialnyRoche Registration GmbH
Kod ATCL01FX14
ProceduraCEN
SubstancjaPolatuzumab wedotyny

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Polivy?

Polivy (polatuzumab wedotyny) to lek przeciwnowotworowy stosowany w leczeniu chłoniaka rozlanego z dużych komórek B. Jest to nowotwór wywodzący się z komórek krwi zwanych limfocytami B. Lek zawiera przeciwciało monoklonalne, które przyłącza się do komórek B oraz substancję MMAE, która powoduje śmierć komórek nowotworowych. Polivy stosuje się w dwóch głównych przypadkach: u pacjentów z wcześniej nieleczonym chłoniakiem rozlanym z dużych komórek B oraz u pacjentów, u których choroba nawróciła lub nie nastąpiła poprawa po co najmniej jednej wcześniejszej terapii, gdy nie mogą oni otrzymać przeszczepu komórek macierzystych. Lek ten jest zawsze podawany w połączeniu z innymi lekami przeciwnowotworowymi – w przypadku pierwszej linii leczenia w skojarzeniu z rytuksymabem, cyklofosfamidem, doksorubicyną i prednizonem, natomiast w przypadku nawrotu choroby w połączeniu z rytuksymabem i bendamustyną.

Reklama

Jaki jest skład Polivy, jakie substancje zawiera?

Lek Polivy dostępny jest w dwóch wariantach mocy:

  • Polivy 30 mg – każda fiolka zawiera 30 miligramów polatuzumabu wedotyny
  • Polivy 140 mg – każda fiolka zawiera 140 miligramów polatuzumabu wedotyny

Po przygotowaniu roztworu, każdy mililitr zawiera 20 mg substancji czynnej – polatuzumabu wedotyny. Pozostałe składniki pomocnicze to: kwas bursztynowy, sodu wodorotlenek, sacharoza oraz polisorbat 20.

Dawkowanie preparatu Polivy – jak stosować ten lek?

Polivy podawany jest przez personel medyczny w warunkach szpitalnych lub ambulatoryjnych w formie wlewu dożylnego (kroplówki) trwającego 90 minut. Dawkowanie ustala lekarz na podstawie masy ciała pacjenta:

  • Standardowa dawka początkowa wynosi 1,8 mg na kilogram masy ciała
  • W przypadku wystąpienia neuropatii obwodowej lekarz może zdecydować o zmniejszeniu dawki
  • Każdy cykl leczenia trwa 21 dni
  • Standardowo pacjent otrzymuje 6 cykli leczenia w połączeniu z innymi lekami przeciwnowotworowymi
Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Ponieważ lek Polivy podawany jest w warunkach kontrolowanych przez wykwalifikowany personel medyczny, ryzyko przedawkowania jest minimalne. Jednak w przypadku podania zbyt dużej dawki, pacjent będzie uważnie monitorowany pod kątem wystąpienia działań niepożądanych, a wszelkie objawy będą odpowiednio leczone. Szczególną uwagę zwraca się na możliwość wystąpienia mielosupresji (zmniejszenie wytwarzania komórek krwi) oraz neuropatii obwodowej.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Polivy – czy mogę spożywać alkohol?

Nie ma szczególnych ograniczeń dotyczących diety podczas stosowania leku Polivy. Jednak ze względu na możliwe działania niepożądane oraz fakt, że lek jest stosowany w ramach intensywnej terapii przeciwnowotworowej, zaleca się stosowanie zbilansowanej, zdrowej diety. Należy unikać spożywania alkoholu, ponieważ może on wpływać na czynność wątroby, która jest już obciążona przez przyjmowane leki.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Polivy w okresie ciąży i karmienia piersią?

Stosowanie leku Polivy w okresie ciąży i karmienia piersią podlega ścisłym ograniczeniom:

  • Kobiety w wieku rozrodczym muszą stosować skuteczną antykoncepcję podczas leczenia i przez 9 miesięcy po przyjęciu ostatniej dawki leku
  • Mężczyźni muszą stosować antykoncepcję podczas leczenia i przez 6 miesięcy po przyjęciu ostatniej dawki
  • Nie należy stosować leku w czasie ciąży, chyba że lekarz uzna, że korzyści dla matki przewyższają potencjalne ryzyko dla płodu
  • Karmienie piersią jest przeciwwskazane podczas leczenia i przez co najmniej 3 miesiące po przyjęciu ostatniej dawki

Skutki uboczne Polivy, jakie są działania niepożądane?

Podczas stosowania leku Polivy mogą wystąpić różne działania niepożądane. Do najczęstszych (występujących u więcej niż 1 na 10 osób) należą:

  • Zaburzenia krwi: zmniejszenie liczby białych krwinek, płytek krwi i czerwonych krwinek
  • Neuropatia obwodowa (drętwienie, mrowienie, pieczenie, ból lub osłabienie, szczególnie w kończynach)
  • Objawy związane z układem pokarmowym: nudności, wymioty, biegunka, zaparcia, zapalenie błony śluzowej jamy ustnej
  • Zakażenia: zapalenie płuc, infekcje górnych dróg oddechowych
  • Ogólne dolegliwości: zmęczenie, gorączka, utrata apetytu, zmniejszenie masy ciała
  • Reakcje związane z wlewem
  • Wypadanie włosów

Zgłaszanie działań niepożądanych / skutków ubocznych

Jeśli w trakcie stosowania pojawią się jakiekolwiek skutki uboczne leku, w tym te niewymienione w ulotce, należy poinformować o tym lekarza lub farmaceutę. Można również zgłaszać działania niepożądane bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych przy Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, Al. Jerozolimskie 181C, 02-222 Warszawa, Tel.: +48 22 49 21 301, Faks: +48 22 49 21 309, e-mail: ndl@urpl.gov.pl.

Działania niepożądane można alternatywnie zgłaszać podmiotowi odpowiedzialnemu Roche Registration GmbH. Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można uzyskać więcej informacji na temat bezpieczeństwa stosowania leku.

Interakcje leku Polivy z innymi lekami

Należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach, włączając leki dostępne bez recepty i preparaty ziołowe. Szczególnie ważne jest poinformowanie o planowanych szczepieniach. Polivy jest podawany w schemacie leczenia wraz z innymi lekami przeciwnowotworowymi, a ich dobór i dawkowanie są starannie zaplanowane przez lekarza prowadzącego, aby uzyskać optymalne wyniki leczenia przy zachowaniu akceptowalnego profilu bezpieczeństwa.

Ulotka Polivy – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Polivy, 30 mg; 140 mg, proszek do sporządzania koncentratu roztworu do infuzji (Polatuzumab wedotyny)
Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Polivy, 30 mg; 140 mg, proszek do sporządzania koncentratu roztworu do infuzji (Polatuzumab wedotyny)

Bibliografia

  • Ulotka i charakterystyka produktu leczniczego - EMA Europejska Agencja Leków - Medicines | European Medicines Agency (EMA) (europa.eu)

Opinie pacjentów - forum, efekty terapii, realne skutki uboczne

Uwaga: Nie można mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

Brak jeszcze komentarzy pacjentów o tym leku. Podziel się swoimi spostrzeżeniami! :)

Subskrypcja powiadomień

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych opiniach dotyczących tego leku?

Dodaj komentarz