Podmiot odpowiedzialny | Przedsiębiorstwo Farmaceutyczne Farmapol Sp. z o.o. |
Kod ATC | A12CB |
Procedura | NAR |
Substancja | Wodoroasparaginian cynku dwuwodny |
Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Zincas?
Lek Zincas zawiera cynk.
Cynk jest mikroelementem. Reguluje wytwarzanie hormonu wzrostu oraz hormonów płciowych (jest niezbędny do wytwarzania plemników i komórek jajowych). Zmniejsza podatność organizmu na zakażenia i alergie. Wpływa na prawidłowe wydzielanie insuliny przez trzustkę.
Niedobór cynku powoduje: zaburzenia w funkcjonowaniu skóry, układu pokarmowego, układu nerwowego, układu odpornościowego i układu kostnego. Znaczny niedobór cynku może powodować karłowatość i niedorozwój narządów płciowych.
Wskazania do stosowania Zincas:
– uzupełnianie niedoboru cynku w organizmie.
Jaki jest skład Zincas, jakie substancje zawiera?
Substancją czynną leku jest: cynku wodoroasparaginian dwuwodny (Zinci hydroaspartas).
Jedna tabletka zawiera: 31 mg cynku wodoroasparaginianu dwuwodnego, co odpowiada 5,5 mg jonów cynku.
Ponadto lek zawiera: sacharozę, skrobię ziemniaczaną, dekstrynę, celulozę, karboksymetyloskrobię sodową, magnezu stearynian, talk, żółcień chinolinową (E104).
Dawkowanie preparatu Zincas – jak stosować ten lek?
Dzieci w wieku do 5 lat:
1 tabletka – 1 raz na dobę
Dzieci w wieku od 5 lat do 15 lat:
1 tabletka – 2 razy na dobę
Dorośli i młodzież w wieku powyżej 15 lat:
1 tabletka – 3 razy na dobę
Lek należy przyjmować doustnie, po posiłku, popijając wodą. Małym dzieciom nie wolno podawać tabletek w całości. Tabletkę można rozkruszyć, rozpuścić w niewielkiej ilości wody i podać dziecku do połknięcia. Jeśli dolegliwości nie ustąpią po 30 dniach stosowania leku, należy skontaktować się z lekarzem.
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Mogą wystąpić objawy zatrucia lekiem Zincas (patrz punkt 4: Możliwe działania niepożądane). Jeżeli wystąpią objawy zatrucia, pacjenta należy jak najszybciej przewieźć do szpitala.
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Zincas – czy mogę spożywać alkohol?
Nie należy przyjmować leku Zincas jednocześnie z produktami mlecznymi (mleko i jego przetwory). Produkty te zmniejszają wchłanianie cynku. Lek należy przyjmować po posiłku, popijając wodą.
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Zincas w okresie ciąży i karmienia piersią?
Przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty. Leku Zincas nie należy stosować w okresie ciąży i karmienia piersią.
Ulotka Zincas – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Zincas przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:
Zincas - 5,5 mg Zn2+, Tabletki (Zinci hydroaspartas) |
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Zincas m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:
Zincas - 5,5 mg Zn2+, Tabletki (Zinci hydroaspartas) |
Źródła / bibliografia:
- RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)
Dostępność Zincas w najbliższej aptece
Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.
Opinie o Zincas - forum pacjentów, porady i wymiana doświadczeń
Stosujesz Zincas? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.
Opisując swoje doświadczenia związane z przyjmowaniem preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Co ważne, użytkownicy często opisują rzeczywiste skutki uboczne, z którymi się zmagają. Dzięki temu nie mamy do czynienia wyłącznie z suchymi informacjami pochodzącymi z ulotki informacyjnej leku, ale z rzeczywistym działaniem niepożądanym leku.
Uwaga: Informacje od użytkowników dotyczące produktów nie są weryfikowane. Nie można więc mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.