Vermox

Ostatnia aktualizacja:

Podmiot odpowiedzialnyGedeon Richter Plc.
Kod ATCP02CA01
ProceduraNAR
SubstancjaMebendazol

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Vermox?

Vermox jest lekiem o działaniu przeciwrobaczym, o szerokim zakresie działania, stosowanym w leczeniu dorosłych i dzieci.

Lek Vermox jest wskazany w leczeniu zarażeń pasożytniczych (infestacji), pojedynczych lub mieszanych, spowodowanych następującymi gatunkami pasożytów: owsik ludzki (Enterobius vermicularis), włosogłówka (Trichuris trichiura), glista ludzka (Ascaris lumbricoides), tęgoryjec dwunastniczy (Ancylostoma duodenale), tęgoryjec amerykański (Necator americanus).

Reklama

Jaki jest skład Vermox, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest mebendazol.
Każda tabletka zawiera 100 mg mebendazolu.

Pozostałe składniki to: sodu laurylosiarczan, krzemionka koloidalna bezwodna, magnezu stearynian, sodu sacharynian, talk, skrobia kukurydziana, laktoza jednowodna.

Dawkowanie preparatu Vermox – jak stosować ten lek?

Dawkowanie ustali lekarz w zależności od gatunku pasożyta.

Zalecana dawka jest następująca dla dorosłych i dzieci powyżej 2. roku życia (niezależnie od masy ciała i wieku):

– Owsica
100 mg (1 tabletka) jednorazowo. Ze względu na ryzyko częstych ponownych zakażeń pasożytami, zaleca się powtórzenie leczenia po upływie 2 do 4 tygodni.
– Glistnica, zarażenie włosogłówką, tęgoryjcem i zarażenia mieszane 200 mg na dobę (1 tabletka rano i 1 tabletka wieczorem) przez 3 kolejne dni.

Stosowanie u dzieci
W przypadku owsicy, glistnicy, zakażenia włosogłówką i tęgoryjcem lub zakażeń mieszanych dawkowanie jest takie samo jak u pacjentów dorosłych.

Dzieci w wieku poniżej 2 lat
Dzieci w wieku poniżej 2 lat, patrz punkt 2 „Informacje ważne przed zastosowaniem leku Vermox”.

Sposób podawania
Lek do stosowania doustnego. Tabletkę należy przyjmować popijając wodą, najlepiej wieczorem. Podczas leczenia nie jest konieczne przestrzeganie specjalnej diety ani stosowanie środków przeczyszczających.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Objawy
Przypadkowe przedawkowanie leku może wywołać skurcze w jamie brzusznej, nudności, wymioty i biegunkę. U pacjentów leczonych przez dłuższy czas dużymi dawkami leku rzadko obserwowano przemijające zaburzenia czynności wątroby (zaburzenia czynności wątroby, zapalenie wątroby), zaburzenia czynności nerek (zapalenie kłębuszkowe nerek) i neutropenię (niedobór granulocytów).

Leczenie przedawkowania
W razie przyjęcia zbyt dużej dawki leku Vermox należy zgłosić się do lekarza lub farmaceuty. Jeżeli to możliwe należy pokazać opakowanie leku.

Brak swoistego antidotum. W ciągu godziny od przyjęcia leku można wykonać płukanie żołądka. W razie konieczności można podać węgiel aktywowany.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Vermox – czy mogę spożywać alkohol?

Tabletki należy przyjmować popijając wodą. Podczas leczenia nie jest konieczne stosowanie środków przeczyszczających lub specjalnej diety

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Vermox w okresie ciąży i karmienia piersią?

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Jako środek ostrożności zaleca się unikanie stosowania leku Vermox, szczególnie w pierwszym trymestrze ciąży. Ponieważ nie wiadomo, czy mebendazol przenika do mleka matki, nie należy stosować go u kobiet karmiących piersią. Jeśli zastosowanie mebendazolu jest konieczne, należy w czasie leczenia przerwać karmienie piersią.

Ulotka Vermox – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Vermox - 100 mg, Tabletki (Mebendazolum)
Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Vermox - 100 mg, Tabletki (Mebendazolum)

Bibliografia

Opinie pacjentów - forum, efekty terapii, realne skutki uboczne

Uwaga: Nie można mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

Subskrypcja powiadomień

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych opiniach dotyczących tego leku?

5.0 na 5 gwiazdek (na podstawie 2 opinii)

Znakomity
100%
Bardzo dobry
0%
Neutralny
0%
Słaby
0%
Fatalny
0%

2 komentarze do “Vermox”

  1. ★★★★★

    Od wielu lat stosuję Vermox w ramach corocznej profilaktyki przeciwpasożytniczej, co jest szczególnie istotne ze względu na stały kontakt ze zwierzętami domowymi. Moje doświadczenia z tym lekiem są bardzo pozytywne. W trakcie stosowania nie zaobserwowałam żadnych niepożądanych efektów, a regularne badania kontrolne potwierdzają, że parametry wątrobowe pozostają w prawidłowym zakresie. Taka systematyczna profilaktyka daje mi poczucie bezpieczeństwa i kontroli nad potencjalnym ryzykiem zarażenia pasożytami, które mogą być przenoszone przez zwierzęta domowe.

    Odpowiedz
  2. ★★★★★

    Chciałabym podzielić się swoim doświadczeniem z lekiem Vermox, który niestety w moim przypadku nie przyniósł oczekiwanych rezultatów. Podczas stosowania preparatu doświadczyłam nieprzyjemnych skutków ubocznych w postaci intensywnych bóli brzucha, które znacząco wpływały na mój codzienny komfort. Ze względu na brak skuteczności i występujące dolegliwości, zdecydowałam się na zmianę leku na Pyrantelum Medana, dostępny bez recepty. Ta decyzja okazała się trafna – preparat skutecznie zadziałał, a co szczególnie istotne, nie wywołał żadnych niepożądanych reakcji organizmu. Terapia przebiegła sprawnie i komfortowo, co pozwoliło mi wrócić do pełni zdrowia. Moje doświadczenie pokazuje, jak ważne jest znalezienie odpowiedniego preparatu, który będzie zarówno skuteczny, jak i dobrze tolerowany przez organizm.

    Odpowiedz

Napisz opinię o Vermox. Podziel się doświadczeniami na forum.

Ważne! Przeczytaj przed opublikowaniem opinii na forum.

Naszym priorytetem jest bezpieczeństwo i rzetelność informacji, dlatego nasi redaktorzy dokonują moderacji opinii pacjentów o lekach z najwyższą starannością. Dokładamy wszelkich starań, aby publikowane treści były przede wszystkim bezpieczne i wiarygodne. Komentarze użytkowników podlegają także stałej moderacji pod kątem stylistycznym. Nasi redaktorzy sprawdzają gramatykę, ortografię i interpunkcję, zachowując pierwotny sens wypowiedzi. Komentarze wulgarne i obraźliwe są niezwłocznie usuwane.

Oferty sprzedaży, kupna lub odstąpienia leków są sukcesywnie usuwane przez redakcję, zgodnie z regulaminem portalu. Zażycie produktu leczniczego pozyskanego poza oficjalnym obrotem może być niebezpieczne dla zdrowia. Szacuje się, że ponad połowa leków oferowanych w internecie to podróbki. W przypadku leków na receptę liczba ta sięga aż 96%.

Dodaj komentarz


Oceniaj lek wyłącznie po własnym doświadczeniu.

Nie znalazłeś/aś potrzebnych informacji? Pomocna może się okazać wyszukiwarka leków.