Tepmetko

Ostatnia aktualizacja:

Podmiot odpowiedzialnyMerck Europe B.V.
Kod ATCL01EX21
ProceduraCEN
SubstancjaTepotynib

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Tepmetko?

TEPMETKO to innowacyjny lek zawierający substancję czynną tepotynib, należący do grupy inhibitorów kinazy białkowej. Jest przeznaczony do leczenia zaawansowanego raka płuca u dorosłych pacjentów, u których choroba rozprzestrzeniła się na różne części ciała lub gdy guza nie można usunąć operacyjnie.

Lek stosuje się w przypadkach, gdy komórki nowotworowe wykazują specyficzną zmianę w genie MET (czynniku przejścia mezenchymalno-nabłonkowego), a wcześniejsze terapie nie przyniosły oczekiwanych rezultatów. Mechanizm działania leku polega na blokowaniu nieprawidłowego białka powstającego w wyniku mutacji genu MET, co przyczynia się do spowolnienia lub zatrzymania wzrostu komórek nowotworowych. W niektórych przypadkach może również prowadzić do zmniejszenia wielkości guza.

Reklama

Jaki jest skład Tepmetko, jakie substancje zawiera?

Każda tabletka powlekana TEPMETKO zawiera 225 mg tepotynibu (w postaci chlorowodorku uwodnionego) jako substancję czynną. Tabletki mają charakterystyczny biało-różowy kolor i owalny kształt, z wytłoczoną literą „M” po jednej stronie.

W skład pomocniczych substancji wchodzą:

  • W rdzeniu tabletki: mannitol, krzemionka koloidalna bezwodna, krospowidon, magnezu stearynian i celuloza mikrokrystaliczna
  • W otoczce tabletki: hypromeloza, laktoza jednowodna, makrogol, triacetyna, żelaza tlenek czerwony (E172) i tytanu dwutlenek (E171)

Dawkowanie preparatu Tepmetko – jak stosować ten lek?

Standardowa dawka leku TEPMETKO to 2 tabletki (łącznie 450 mg) przyjmowane doustnie raz na dobę. Tabletki należy przyjmować podczas posiłku lub krótko po nim, połykając je w całości. Czas trwania terapii zależy od indywidualnej odpowiedzi na leczenie i tolerancji leku.

W przypadku trudności z połykaniem tabletek, możliwe jest ich przyjęcie w formie zawiesiny:

  • Tabletki należy umieścić w szklance z 30 ml (2 łyżki stołowe) niegazowanej wody
  • Mieszać do momentu rozpadu tabletek na bardzo małe cząstki
  • Powstałą zawiesinę należy wypić w ciągu godziny
  • Szklankę należy przepłukać dodatkową porcją 30 ml wody i również wypić

Modyfikacja dawkowania: W przypadku wystąpienia trudnych do zaakceptowania działań niepożądanych, lekarz może zadecydować o zmniejszeniu dawki do 1 tabletki dziennie lub czasowym przerwaniu leczenia.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Doświadczenie związane z przedawkowaniem leku TEPMETKO jest ograniczone. Spodziewane objawy przedawkowania mogą być podobne do znanych działań niepożądanych leku. W przypadku przyjęcia większej niż zalecana dawki należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub zgłosić się do najbliższego szpitala.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Tepmetko – czy mogę spożywać alkohol?

TEPMETKO należy przyjmować z posiłkiem lub krótko po posiłku, co zapewnia właściwe wchłanianie leku. W przypadku przygotowywania zawiesiny należy używać wyłącznie niegazowanej wody – nie stosować innych płynów. W dokumentacji produktu nie zawarto szczegółowych przeciwwskazań dotyczących spożywania konkretnych pokarmów czy napojów, w tym alkoholu. Niemniej jednak, ze względu na charakter leczenia onkologicznego, zaleca się konsultację z lekarzem prowadzącym odnośnie indywidualnych zaleceń dietetycznych i ewentualnych ograniczeń.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Tepmetko w okresie ciąży i karmienia piersią?

Stosowanie leku TEPMETKO w okresie ciąży jest przeciwwskazane, gdyż może zaszkodzić nienarodzonemu dziecku. Przed rozpoczęciem terapii zaleca się wykonanie testu ciążowego.

Wymagania dotyczące antykoncepcji:

  • Kobiety w wieku rozrodczym muszą stosować skuteczną metodę antykoncepcji podczas leczenia i przez co najmniej tydzień po przyjęciu ostatniej dawki
  • W przypadku stosowania antykoncepcji hormonalnej konieczne jest równoczesne stosowanie drugiej metody antykoncepcji
  • Mężczyźni powinni stosować barierową metodę antykoncepcji podczas leczenia i przez minimum tydzień po jego zakończeniu

Karmienie piersią jest przeciwwskazane podczas terapii TEPMETKO i przez co najmniej tydzień po przyjęciu ostatniej dawki, ponieważ nie wiadomo, czy lek przenika do mleka matki.

Skutki uboczne Tepmetko, jakie są działania niepożądane?

Podczas stosowania leku TEPMETKO mogą wystąpić różne działania niepożądane. Szczególnej uwagi wymagają objawy ze strony układu oddechowego, które mogą wskazywać na śródmiąższową chorobę płuc.

Bardzo częste działania niepożądane (występujące u więcej niż 1 na 10 osób):

  • Obrzęki spowodowane zatrzymaniem płynów w organizmie
  • Dolegliwości żołądkowo-jelitowe (nudności, wymioty, biegunka)
  • Zmiany w wynikach badań krwi wskazujące na możliwe zaburzenia czynności nerek (podwyższone stężenie kreatyniny)
  • Nieprawidłowe wyniki testów wątrobowych (podwyższona aktywność aminotransferaz i fosfatazy zasadowej)
  • Zaburzenia wskaźników trzustkowych (podwyższona aktywność amylazy i lipazy)
  • Obniżone stężenie albumin we krwi

Częste działania niepożądane (występujące u nie więcej niż 1 na 10 osób):

  • Zaburzenia czynności elektrycznej serca (wydłużenie odstępu QT w badaniu EKG)
  • Choroba płuc lub zaburzenia oddychania wymagające natychmiastowej pomocy lekarskiej (śródmiąższowa choroba płuc)

Zgłaszanie działań niepożądanych / skutków ubocznych

Jeśli w trakcie stosowania pojawią się jakiekolwiek skutki uboczne leku, w tym te niewymienione w ulotce, należy poinformować o tym lekarza lub farmaceutę. Można również zgłaszać działania niepożądane bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych przy Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, Al. Jerozolimskie 181C, 02-222 Warszawa, Tel.: +48 22 49 21 301, Faks: +48 22 49 21 309, e-mail: ndl@urpl.gov.pl.

Działania niepożądane można alternatywnie zgłaszać podmiotowi odpowiedzialnemu Merck Europe B.V.. Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można uzyskać więcej informacji na temat bezpieczeństwa stosowania leku.

Interakcje leku Tepmetko z innymi lekami

TEPMETKO może wchodzić w interakcje z wieloma lekami, wpływając na ich działanie lub zwiększając ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. Szczególną uwagę należy zwrócić na następujące leki:

  • Dabigatran – lek przeciwzakrzepowy
  • Digoksyna – stosowana w chorobach serca
  • Aliskiren – lek przeciwnadciśnieniowy
  • Ewerolimus i sirolimus – leki immunosupresyjne
  • Rozuwastatyna – lek na wysoki poziom cholesterolu
  • Metotreksat – lek stosowany w chorobach zapalnych i nowotworowych
  • Topotekan – lek przeciwnowotworowy
  • Metformina – lek przeciwcukrzycowy

Ulotka Tepmetko – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Lek Tepmetko dopuszczony został do obrotu na podstawie tzw. procedury scentralizowanej (UE).
Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Lek Tepmetko dopuszczony został do obrotu na podstawie tzw. procedury scentralizowanej (UE).

Bibliografia

  • Ulotka i charakterystyka produktu leczniczego - EMA Europejska Agencja Leków - Medicines | European Medicines Agency (EMA) (europa.eu)

Opinie pacjentów - forum, efekty terapii, realne skutki uboczne

Uwaga: Nie można mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

Brak jeszcze komentarzy pacjentów o tym leku. Podziel się swoimi spostrzeżeniami! :)

Subskrypcja powiadomień

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych opiniach dotyczących tego leku?

Dodaj komentarz