Bromergon
Bromergon to lek hamujący wydzielanie prolaktyny. Jest stosowany w leczeniu: mlekotoku z normoprolaktynemią, braku miesiączkowania lub zaburzeń cyklu menstruacyjnego, hiperprolaktynemii z impotencją u mężczyzn, gruczolaków.
Opracowanie: Aleksandra Rutkowska – technik farmaceutyczny – nr dyplomu T/50033363/10
Bromokryptyna – silnie działający agonista receptora dopaminowego D2. Mechanizm działania bromokryptyny polega na hamowaniu wydzielania prolaktyny z przedniego płata przysadki, bez wpływania fizjologicznego na stężenie innych hormonów przysadki. Wskazaniem do stosowania leku jest m.in. zapobieganie lub hamowanie fizjologicznej laktacji poporodowej ze względów medycznych, hiperprolaktynemia, mlekotok z normoprolaktynemią, gruczolaki przysadki typu prolaktynoma, akromegalia, choroba Parkinsona oraz rozpoczynające się połogowe zapalenie piersi.
Bromokryptyna dostępna jest w postaci tabletek. Dawkowanie ustalane jest indywidualnie dla każdego pacjenta. Leczenie rozpoczyna się od małych dawek i stopniowo zwiększa się do osiągnięcia pożądanej skuteczności.
Możliwe działania niepożądane: bóle głowy, senność, zawroty głowy, przekrwienie błony śluzowej nosa, nudności, zaparcia, wymioty, stan splątania, pobudzenie psychomotoryczne, omamy, dyskineza, niedociśnienie tętnicze, niedociśnienie ortostatyczne, suchość błony śluzowej jamy ustnej, alergiczne zapalenie skóry, utrata włosów, skurcze mięśni, zmęczenie.
Bromergon to lek hamujący wydzielanie prolaktyny. Jest stosowany w leczeniu: mlekotoku z normoprolaktynemią, braku miesiączkowania lub zaburzeń cyklu menstruacyjnego, hiperprolaktynemii z impotencją u mężczyzn, gruczolaków.
Bromocorn to lek z grupy sympatykomimetyków, który zawiera substancję czynną brymonidynę. Lek jest stosowany w leczeniu: Choroby Parkinsona, Akromegalii, Gruczolaków wydzielających prolaktynę (prolaktynoma), Hiperprolaktynemii u mężczyzn.
Parlodel to lek, którego substancją czynną jest bromokryptyna. Jest on stosowany w leczeniu gruczolaków przysadki mózgowej produkujących prolaktynę (prolaktynoma), wybranych przypadków akromegalii, zaburzeń cyklu miesiączkowego, bezpłodności kobiet, zespołu policystycznych jajników, zespołu napięcia przedmiesiączkowego, łagodnej mastopatii torbielowatej lub guzkowej, hiperprolaktynemii u mężczyzn, hamowaniu fizjologicznej laktacji po poronieniach oraz w chorobie Parkinsona. Lek jest na receptę.