Podmiot odpowiedzialny | Recordati Rare Diseases |
Kod ATC | H01CB05 |
Procedura | CEN |
Substancja | Pasyreotyd |
Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Signifor?
Signifor jest lekiem zawierającym substancję czynną pasyreotyd. Jest on stosowany w leczeniu choroby Cushinga u dorosłych pacjentów, u których leczenie chirurgiczne nie jest możliwe lub u których leczenie chirurgiczne zakończyło się niepowodzeniem.
Przyczyną choroby Cushinga jest powiększenie przysadki mózgowej (gruczołu leżącego u podstawy mózgu) nazywane gruczolakiem przysadki. W związku z tym, organizm produkuje nadmiar hormonu adenokortykotropowego (ACTH), co z kolei prowadzi do wytwarzania zbyt dużych ilości innego hormonu o nazwie kortyzol.
Organizm człowieka wytwarza substancję o nazwie somatostatyna, która blokuje wytwarzanie pewnych hormonów, m.in. ACTH. Pasyreotyd działa w sposób podobny do somatostatyny. Lek może tym samym blokować wytwarzanie ACTH, pomagając kontrolować wytwarzanie nadmiaru kortyzolu oraz łagodzić objawy choroby Cushinga.
W przypadku jakichkolwiek pytań dotyczących sposobu działania leku Signifor lub powodu, dla którego lek ten został przepisany, należy skontaktować się z lekarzem.
Jaki jest skład Signifor, jakie substancje zawiera?
Substancją czynną jest pasyreotyd.
0,3 mg: Jedna ampułka z 1 ml roztworu zawiera 0,3 mg pasyreotydu.
0,6 mg: Jedna ampułka z 1 ml roztworu zawiera 0,6 mg pasyreotydu.
0,9 mg: Jedna ampułka z 1 ml roztworu zawiera 0,9 mg pasyreotydu.
Pozostałe składniki to mannitol, kwas winowy, wodorotlenek sodu i woda do wstrzykiwań.
Dawkowanie preparatu Signifor – jak stosować ten lek?
Jaką dawkę leku Signifor stosować
Zalecana dawka to jedna ampułka z lekiem o mocy 0,6 mg dwa razy na dobę. Stosowanie leku Signifor o tej samej porze każdego dnia pomoże zapamiętać porę jego przyjmowania. Po rozpoczęciu leczenia lekarz może również zdecydować o zwiększeniu dawki do jednej ampułki z lekiem Signifor 0,9 mg dwa razy na dobę.
Jeśli wystąpią działania niepożądane, lekarz może czasowo zmniejszyć dawkę o 0,3 mg na wstrzyknięcie.
Jeśli przed rozpoczęciem leczenia,u pacjenta występuje choroba wątroby, lekarz może zdecydować o rozpoczęciu leczenia od dawki wynoszącej jedną ampułkę leku o mocy 0,3 mg dwa razy na dobę.
Lek jest dostępny w ampułkach o różnych dawkach (0,3 mg, 0,6 mg i 0,9 mg), umożliwiających otrzymanie dawki przepisanej przez lekarza.
Lekarz będzie regularnie sprawdzał skuteczność leczenia i określi, jaka dawka jest najlepsza dla pacjenta.
Jak stosować lek Signifor
Lekarz lub pielęgniarka poinformują pacjenta o sposobie samodzielnego wstrzykiwania leku. Należy przeczytać informacje zawarte w ostatniej części ulotki. W razie pytań należy skontaktować
się z lekarzem, pielęgniarką lub farmaceutą.
Signifor jest przeznaczony do stosowania podskórnego. Oznacza to, że jest wstrzykiwany za pomocą krótkiej igły do tkanki tłuszczowej tuż pod skórą. Uda i brzuch to dobre miejsca do wykonywania wstrzyknięć podskórnych. Należy unikać bolesności i podrażnień skóry poprzez wybór różnych miejsc do każdego zastrzyku. Należy również unikać wstrzykiwania w miejsca bolesne lub takie, w których skóra jest podrażniona.
Nie należy stosować leku, jeśli roztwór nie jest przeźroczysty lub zawiera cząstki. Roztwór nie powinien zawierać widocznych cząstek, powinien być przeźroczysty i bezbarwny.
Jak długo stosować lek Signifor
Lek należy stosować tak długo, jak długo lekarz uważa, że pacjent powinien go przyjmować.
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
W przypadku przypadkowego przyjęcia dawki leku większej niż zalecana przez lekarza należy natychmiast skontaktować się z lekarzem, pielęgniarką lub farmaceutą.
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Signifor – czy mogę spożywać alkohol?
Nie dotyczy.
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Signifor w okresie ciąży i karmienia piersią?
Przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.
– Leku nie należy stosować w czasie ciąży, chyba że jest to wyraźnie konieczne. Ważne jest, by pacjentka poinformowała lekarza, jeśli jest w ciąży, podejrzewa, że może być w ciąży lub planuje ciążę. Lekarz omówi z pacjentką możliwość stosowania leku w okresie ciąży.
– W czasie przyjmowania leku nie należy karmić piersią. Nie wiadomo, czy lek przenika do mleka kobiet karmiących piersią.
– Pacjentki aktywne seksualnie powinny podczas leczenia stosować skuteczną metodę antykoncepcji. Przed przyjęciem tego leku należy zapytać lekarza prowadzącego o potrzebę stosowania antykoncepcji.
Ulotka Signifor – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Signifor przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:
Lek Signifor dopuszczony został do obrotu na podstawie tzw. procedury scentralizowanej (UE). |
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Signifor m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:
Lek Signifor dopuszczony został do obrotu na podstawie tzw. procedury scentralizowanej (UE). |
Źródła / bibliografia:
- EMA Europejska Agencja Leków - Medicines | European Medicines Agency (EMA) (europa.eu)
Dostępność Signifor w najbliższej aptece
Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.
Opinie o Signifor - forum pacjentów, porady i wymiana doświadczeń
Stosujesz Signifor? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.
Opisując swoje doświadczenia związane z przyjmowaniem preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Co ważne, użytkownicy często opisują rzeczywiste skutki uboczne, z którymi się zmagają. Dzięki temu nie mamy do czynienia wyłącznie z suchymi informacjami pochodzącymi z ulotki informacyjnej leku, ale z rzeczywistym działaniem niepożądanym leku.
Uwaga: Informacje od użytkowników dotyczące produktów nie są weryfikowane. Nie można więc mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.