Podmiot odpowiedzialny | |
Kod ATC | |
Procedura | |
Substancja |
Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Selenium Jenson?
Lek SELENIUM Jenson zawiera substancję czynną – selenin sodu. Należy on do grupy suplementów mineralnych i jest źródłem selenu. Selen jest pierwiastkiem śladowym niezbędnym do zapewnienia prawidłowego metabolizmu.
Lek SELENIUM Jenson jest stosowany do:
– zapobiegania niedoborom selenu u pacjentów otrzymujących żywienie pozajelitowe (sztuczne odżywianie podawane dożylnie),
– leczenia niedoborów selenu, które nie mogą zostać wyrównane tylko poprzez przyjmowanie go z pokarmem.
Lek SELENIUM Jenson może być stosowany u dorosłych oraz u dzieci.
Selen jest pierwiastkiem śladowym, co oznacza, że organizm potrzebuje tego składnika odżywczego tylko w bardzo małych ilościach. Selen jest niezbędny dla funkcjonowania niektórych narządów (tarczycy, wątroby, mięśni), a także do obrony przeciwko ewentualnym zakażeniom (układ odpornościowy). Selen wzmacnia również ochronę błon komórek organizmu przed potencjalnym atakiem chorób. Wszelkie niedobory selenu w ustroju mogą powodować osłabienie wcześniej wymienionych narządów lub układów, co może prowadzić do uczucia zmęczenia, duszności, dolegliwości mięśniowych lub nieprawidłowości w obrębie paznokci lub włosów.
Jaki jest skład Selenium Jenson, jakie substancje zawiera?
Substancją czynną leku jest sodu selenin. Jedna fiolka 10 ml zawiera 219 mikrogramów seleninu sodu, co odpowiada 100 mikrogramom selenu.
Pozostały składnik leku to: woda do wstrzykiwań.
Dawkowanie preparatu Selenium Jenson – jak stosować ten lek?
Lek ten powinien być podawany pacjentowi przez wykwalifikowany personel medyczny.
Lekarz określi dawkę leku SELENIUM Jenson na podstawie potrzeb danego pacjenta. Podczas leczenia zostaną pobrane do analizy próbki krwi pacjenta. Lekarz będzie kontrolował stężenie selenu we krwi pacjenta, aby mieć pewność, że nie przekroczy ono dozwolonej wartości.
Zalecana dawka leku wynosi:
– Dorośli:
o W celu uzupełnienia całkowitego żywienia pozajelitowego: od 60 do 100 mikrogramów na dobę.
o W innych sytuacjach, przy potwierdzonych niedoborach selenu: od 100 mikrogramów do maksymalnie 400 mikrogramów na dobę. Leczenie będzie kontynuowane do czasu normalizacjistężenia selenu.
– Stosowanie u dzieci i młodzieży
o Niemowlęta: 2 mikrogramy/kg mc./dobę; u niemowląt z niską wagą urodzeniową: od 2 do 3 mikrogramów/kg mc./dobę.
o Dzieci: 2 mikrogramy/kg mc./dobę, maksymalnie do 30 mikrogramów na dobę.
Sposób podawania
Przed podaniem lek SELENIUM Jenson należy rozcieńczyć i podawać w powolnej infuzji dożylnej.
Czas leczenia
Czas leczenia zostanie ustalony przez lekarza.
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
Objawy ostrego (krótkotrwałego) przedawkowania to: wyczuwalny zapach czosnku w oddechu, zmęczenie, wymioty, biegunka i ból brzucha.
Objawy przewlekłego (długotrwałego) przedawkowania to zmiany skórne i zaburzenia wzrostu paznokci i włosów; przedawkowanie może także prowadzić do polineuropatii obwodowej (zaburzenie układu nerwowego, które może powodować drętwienie i uczucie mrowienia).
Leczenie przedawkowania obejmuje płukanie żołądka i wymuszoną diurezę.
W przypadku skrajnego przedawkowania (przekroczenie normy o 1000 do 10 000 razy
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Selenium Jenson – czy mogę spożywać alkohol?
Nie dotyczy.
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Selenium Jenson w okresie ciąży i karmienia piersią?
Ciąża:
Jeśli jest to konieczne, można rozważyć podawanie leku SELENIUM Jenson pacjentkom w ciąży.
Karmienie piersią:
Selen przenika do mleka matki. Dawki leku podawane w celu wyrównania niedoboru selenu u pacjentek karmiących piersią nie powinny niekorzystnie wpływać na niemowlęta karmione piersią.
Płodność:
Dawki leku podawane w celu wyrównania niedoboru selenu nie powinny wywierać wpływu na płodność.
Ulotka Selenium Jenson – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Selenium Jenson przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Selenium Jenson m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:
Źródła / bibliografia:
- RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)
Dostępność Selenium Jenson w najbliższej aptece
Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.
Opinie o Selenium Jenson - forum pacjentów, porady i wymiana doświadczeń
Stosujesz Selenium Jenson? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.
Opisując swoje doświadczenia związane z przyjmowaniem preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Co ważne, użytkownicy często opisują rzeczywiste skutki uboczne, z którymi się zmagają. Dzięki temu nie mamy do czynienia wyłącznie z suchymi informacjami pochodzącymi z ulotki informacyjnej leku, ale z rzeczywistym działaniem niepożądanym leku.
Uwaga: Informacje od użytkowników dotyczące produktów nie są weryfikowane. Nie można więc mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.