Pyreoxing

Podmiot odpowiedzialnyBausch Health Ireland Ltd.
Kod ATCN02BB02
ProceduraMRP
SubstancjaMetamizol

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Pyreoxing?

Pyreoxing to lek o działaniu przeciwbólowym, przeciwgorączkowym i rozkurczowym, który nie powoduje uzależnienia. Jest stosowany w celu łagodzenia silnego, ostrego bólu i gorączki, gdy inne metody leczenia są nieskuteczne. Lek w postaci roztworu do wstrzykiwań jest przeznaczony do stosowania, gdy podanie doustne nie jest możliwe.

Podanie dożylne zapewnia silne działanie przeciwbólowe w różnych sytuacjach, umożliwiając kontrolę bólu, który w innych przypadkach wymagałby opioidów. W przeciwieństwie do opioidów, Pyreoxing nie powoduje uzależnienia ani depresji układu oddechowego, nawet w wysokich dawkach. Nie wpływa również na perystaltykę jelit ani skurcze porodowe.

Lek stosuje się w leczeniu ciężkiego, nagłego lub uporczywego bólu i gorączki, które nie reagują na inne metody leczenia. Substancją czynną Pyreoxingu jest metamizol.

Jaki jest skład Pyreoxing, jakie substancje zawiera?

  • Aktywnym składnikiem leku jest metamizol sodowy. Każdy mililitr roztworu zawiera 500 mg tej substancji.
  • Dodatkowym składnikiem jest woda do wstrzykiwań.

Dawkowanie preparatu Pyreoxing – jak stosować ten lek?

Dawka leku Pyreoxing zależy od nasilenia bólu lub gorączki oraz indywidualnej wrażliwości pacjenta. Lek podaje się w formie wstrzyknięcia dożylnego lub domięśniowego. Działanie leku rozpoczyna się po około 30 minutach i trwa zazwyczaj około 4 godzin. Jeśli pojedyncza dawka nie przynosi wystarczającej ulgi lub jej efekt ustępuje, lekarz może podać kolejną dawkę, nie przekraczając maksymalnej dawki dobowej.

Dorośli i młodzież powyżej 15 lat: Dla dorosłych i młodzieży powyżej 15 lat (o masie ciała powyżej 53 kg) zaleca się dawkę 1–2 ml dożylnie lub domięśniowo; w razie potrzeby można zwiększyć do 5 ml (2500 mg Pyreoxingu). Maksymalna dawka dobowa wynosi 8 ml, a w razie potrzeby można ją zwiększyć do 10 ml (5000 mg Pyreoxingu).

Niemowlęta i dzieci: Dawkowanie dla niemowląt i dzieci jest następujące:

  • Niemowlęta 3-11 miesięcy (5-8 kg): 0,1–0,2 ml, maksymalnie 0,4–0,8 ml na dobę
  • Dzieci 1-3 lata (9-15 kg): 0,2–0,5 ml, maksymalnie 0,8–2,0 ml na dobę
  • Dzieci 4-6 lat (16-23 kg): 0,3–0,8 ml, maksymalnie 1,2–3,2 ml na dobę
  • Dzieci 7-9 lat (24-30 kg): 0,4–1,0 ml, maksymalnie 1,6–4,0 ml na dobę
  • Dzieci 10-12 lat (31-45 kg): 0,5–1,4 ml, maksymalnie 2,0–5,6 ml na dobę
  • Dzieci 13-14 lat (46-53 kg): 0,8–1,8 ml, maksymalnie 3,2–7,2 ml na dobę

Osoby starsze oraz pacjenci z zaburzeniami nerek: Dawkę należy zmniejszyć u osób starszych, osłabionych oraz pacjentów z zaburzeniami czynności nerek, ze względu na wolniejsze wydalanie metabolitów metamizolu. U pacjentów z zaburzeniami czynności nerek lub wątroby należy unikać wielokrotnego podawania dużych dawek. Nie ma potrzeby zmniejszania dawki przy krótkotrwałym stosowaniu. Brak danych dotyczących długoterminowego stosowania leku.

Podczas wstrzyknięcia pacjent powinien być pod nadzorem lekarza, który będzie monitorował jego stan.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Lek jest podawany przez lekarza, co sprawia, że przedawkowanie jest mało prawdopodobne. Objawy ostrego przedawkowania mogą obejmować nudności, wymioty, ból brzucha, zaburzenia czynności nerek lub ich niewydolność, a także problemy z układem nerwowym, takie jak zawroty głowy, senność, śpiączka, napady drgawkowe, niedociśnienie i zaburzenia rytmu serca. Bardzo wysokie dawki mogą prowadzić do nieszkodliwego zabarwienia moczu na czerwono.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Pyreoxing – czy mogę spożywać alkohol?

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Pyreoxing w okresie ciąży i karmienia piersią?

Jeśli pacjentka jest w ciąży, karmi piersią, podejrzewa, że może być w ciąży, lub planuje ciążę, powinna skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą przed zastosowaniem tego leku.

Ciąża: Dane dotyczące stosowania metamizolu w pierwszym trymestrze ciąży są ograniczone, ale nie wskazują na szkodliwy wpływ na płód. W wyjątkowych przypadkach, gdy brak jest alternatywnych metod leczenia, pacjentka może przyjmować pojedyncze dawki metamizolu w pierwszym i drugim trymestrze ciąży po konsultacji z lekarzem, pod warunkiem dokładnego rozważenia korzyści i ryzyka. Generalnie jednak nie zaleca się stosowania metamizolu w pierwszym i drugim trymestrze ciąży. W ostatnich trzech miesiącach ciąży nie wolno stosować leku Pyreoxing ze względu na zwiększone ryzyko powikłań u matki i dziecka, takich jak krwotoki i przedwczesne zamknięcie przewodu tętniczego u dziecka.

Karmienie piersią: Metabolity metamizolu przenikają do mleka matki w znacznych ilościach, co może stanowić ryzyko dla karmionego piersią niemowlęcia. Dlatego należy unikać wielokrotnego stosowania metamizolu w okresie karmienia piersią. W przypadku podania pojedynczej dawki metamizolu zaleca się, aby matki odciągały i usuwały mleko przez 48 godzin po przyjęciu leku.

Skutki uboczne Pyreoxing, jakie są działania niepożądane?

Działania niepożądane zostały sklasyfikowane według częstości występowania zgodnie z następującą konwencją: bardzo często (≥ 1/10), często (≥ 1/100 do < 1/10), niezbyt często (≥ 1/1000 do < 1/100), rzadko (≥ 1/10 000 do < 1/1000), bardzo rzadko (< 1/10 000), częstość nieznana (nie można jej określić na podstawie dostępnych danych).

Należy przerwać stosowanie leku Pyreoxing i natychmiast skontaktować się z lekarzem, jeśli wystąpią takie objawy jak: nudności, wymioty, gorączka, zmęczenie, utrata apetytu, ciemne zabarwienie moczu, jasne stolce, zażółcenie skóry lub białek oczu, świąd, wysypka lub ból w górnej części brzucha. Mogą to być oznaki uszkodzenia wątroby.

Należy natychmiast przerwać stosowanie metamizolu i skontaktować się z lekarzem w przypadku wystąpienia któregokolwiek z następujących działań niepożądanych (częstość nieznana):

  • czerwonawe, płaskie, tarczowate lub okrągłe plamy na tułowiu, często z pęcherzami w środku, łuszczenie się skóry, owrzodzenia w jamie ustnej, gardle, nosie, na narządach płciowych i w obrębie oczu. Te groźne wysypki skórne mogą być poprzedzone gorączką i objawami grypopodobnymi (zespół Stevensa-Johnsona; toksyczne martwicze oddzielanie się naskórka);
  • rozległa wysypka, wysoka gorączka i powiększone węzły chłonne (zespół DRESS lub zespół nadwrażliwości na lek).

Zaburzenia krwi i układu chłonnego: Rzadko: mogą wystąpić zaburzenia układu krwiotwórczego, takie jak zmniejszenie liczby czerwonych krwinek (niedokrwistość aplastyczna), zmniejszenie lub zanik jednego rodzaju białych krwinek (agranulocytoza), zmniejszenie liczby czerwonych krwinek, białych krwinek i płytek krwi (pancytopenia), w tym przypadki śmiertelne, zmniejszenie liczby białych krwinek (leukopenia) i małopłytkowość (zmniejszenie liczby płytek krwi). Bardzo rzadko: objawy małopłytkowości to zwiększona skłonność do krwawień i pojawienie się małych, czerwonawych do brązowych plam (wybroczyn) na skórze i błonach śluzowych. Objawy agranulocytozy obejmują zmiany zapalne błon śluzowych, głównie w jamie ustnej, nosie i gardle, a także zmiany zapalne odbytnicy i narządów płciowych, ból gardła i gorączkę (która nieoczekiwanie nie ustępuje lub pojawia się ponownie). U pacjentów leczonych antybiotykami objawy te mogą być łagodniejsze. Dochodzi do znacznego wzrostu odczynu Biernackiego (powiększenie węzłów chłonnych jest umiarkowane lub nieobecne).

Zaburzenia układu immunologicznego: Rzadko: metamizol może powodować reakcje alergiczne (wstrząs anafilaktyczny, reakcje anafilaktyczne i/lub anafilaktoidalne), które mogą być ciężkie, zagrażające życiu, a czasem prowadzić do zgonu. Mogą wystąpić nawet po wielokrotnym bezproblemowym stosowaniu metamizolu. Reakcje te zwykle rozwijają się w ciągu pierwszej godziny po przyjęciu leku Pyreoxing, ale mogą wystąpić natychmiast lub kilka godzin później. Umiarkowane reakcje anafilaktyczne i/lub anafilaktoidalne objawiają się zmianami skórnymi i błon śluzowych (swędzenie, pieczenie, zaczerwienienie, pokrzywka i obrzęk), problemami z oddychaniem lub rzadko dolegliwościami żołądkowo-jelitowymi. Objawy te mogą przekształcić się w ciężką postać pokrzywki na całym ciele, a ciężkie przypadki charakteryzują się obrzękiem twarzy, języka, gardła lub krtani (obrzęk naczynioruchowy), znaczną dusznością, zaburzeniami rytmu serca (arytmie serca), niskim ciśnieniem krwi (czasem poprzedzonym wzrostem ciśnienia) i wstrząsem. U pacjentów z astmą oskrzelową reakcje te mogą przyjmować postać napadów oskrzelowych.
Częstość nieznana: zespół Kounisa (choroba serca wywołana reakcją alergiczną).

Zaburzenia naczyniowe: Częstość nieznana: przemijający, rzadko krytyczny, izolowany spadek ciśnienia krwi bez innych objawów reakcji nadwrażliwości.

Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej: Rzadko: wysypka. Częstość nieznana: ciężkie reakcje skórne.

Zaburzenia nerek i dróg moczowych: Bardzo rzadko: przemijające zaburzenia czynności nerek ze zmniejszeniem ilości wydalanego moczu (oliguria) lub zatrzymaniem moczu (bezmocz) bądź ostra niewydolność nerek, której towarzyszy wydalanie białka z moczem (białkomocz). Częstość nieznana: zapalenie nerek (śródmiąższowe zapalenie nerek).

Zaburzenia ogólne i stany w miejscu podania: Częstość nieznana: ból w miejscu wstrzyknięcia, zapalenie żył. Lek może wpływać na wyniki niektórych badań krwi (np. stężenie kreatyniny, trójglicerydów, cholesterolu HDL i kwasu moczowego).

Zaburzenia wątroby i dróg żółciowych: Częstość nieznana: zapalenie wątroby, zażółcenie skóry i białek oczu, zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych we krwi.

Zgłaszanie działań niepożądanych / skutków ubocznych

Jeśli w trakcie stosowania pojawią się jakiekolwiek skutki uboczne leku Pyreoxing, w tym te niewymienione w ulotce, należy poinformować o tym lekarza lub farmaceutę. Można również zgłaszać działania niepożądane bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych przy Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, Al. Jerozolimskie 181C, 02-222 Warszawa, Tel.: +48 22 49 21 301, Faks: +48 22 49 21 309, e-mail: mailto:ndl@urpl.gov.pl.

Istnieje także możliwość skorzystania ze specjalnego formularza dla pacjenta na stronach Systemu Monitorowania Zagrożeń - przejdź do formularza i zgłoś niepożądane działanie produktu leczniczniczego.

Działania niepożądane można alternatywnie zgłaszać podmiotowi odpowiedzialnemu Bausch Health Ireland Ltd.. Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można uzyskać więcej informacji na temat bezpieczeństwa stosowania leku.

Interakcje leku Pyreoxing z innymi lekami

Metamizol może zmniejszać skuteczność niektórych leków, takich jak:

  • bupropion, stosowany w leczeniu depresji i wspomagający rzucanie palenia;
  • efawirenz, używany w terapii zakażeń wirusem HIV/AIDS;
  • metadon, wykorzystywany w leczeniu uzależnienia od opioidów;
  • walproinian, stosowany w leczeniu padaczki i choroby afektywnej dwubiegunowej;
  • takrolimus, zapobiegający odrzutom przeszczepów;
  • sertralina, stosowana w leczeniu depresji;
  • cyklosporyna, lek immunosupresyjny.

Lekarz powinien dokładnie monitorować pacjenta przyjmującego metamizol równocześnie z którymkolwiek z tych leków. Połączenie metamizolu z metotreksatem może zwiększać toksyczne działanie metotreksatu na układ krwiotwórczy, szczególnie u osób starszych, dlatego należy unikać ich jednoczesnego stosowania. Należy również zachować ostrożność przy jednoczesnym stosowaniu Pyreoxingu i aspiryny w profilaktyce zdarzeń sercowych.

Ulotka Pyreoxing – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Pyreoxing przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Pyreoxing - 500 mg/ml, Roztwór do wstrzykiwań (Metamizolum natricum)
Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Pyreoxing m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Pyreoxing - 500 mg/ml, Roztwór do wstrzykiwań (Metamizolum natricum)

Źródła / bibliografia:

  • RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)

Dostępność Pyreoxing w najbliższej aptece

Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.

Opinie o Pyreoxing - forum pacjentów, porady i wymiana doświadczeń

Stosujesz Pyreoxing? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia związane z przyjmowaniem preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Co ważne, użytkownicy często opisują rzeczywiste skutki uboczne, z którymi się zmagają. Dzięki temu nie mamy do czynienia wyłącznie z suchymi informacjami pochodzącymi z ulotki informacyjnej leku, ale z rzeczywistym działaniem niepożądanym leku.

Uwaga: Informacje od użytkowników dotyczące produktów nie są weryfikowane. Nie można więc mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

Dodaj komentarz