Oramorph O.D.

Podmiot odpowiedzialny
Kod ATC
Procedura
Substancja

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Oramorph O.D.?

Niniejszy produkt leczniczy jest lekiem przeciwbólowym (środek przeciwbólowy).

Działanie:
Leki zawierające morfinę działają na ośrodek bólu w mózgu, wpływając na pewne obszary na powierzchni komórek nerwowych, tak zwane receptory (punkty receptorowe). Receptory przekazują informacje dotyczące bólu, w wyniku czego jest on świadomie odczuwany. Leki zawierające morfinę powodują hamowanie tych reakcji w mózgu.

Wskazania do stosowania:
Lek ORAMORPH O.D. stosuje się w leczeniu silnego, przewlekłego bólu. Nie jest przeznaczony do stosowania u dzieci.

Opisywana postać farmaceutyczna (kapsułki o przedłużonym uwalnianiu tzn. uwalniające morfinę powoli do organizmu) nie jest przeznaczona dla pacjentów z ostrym, silnym i trudnym do opanowania bólem.

Lekarz może przepisać terapię z innych powodów.
Należy zawsze przestrzegać zaleceń lekarza.

Jaki jest skład Oramorph O.D., jakie substancje zawiera?

• Substancją czynną leku jest: morfiny siarczan.
Każda kapsułka o przedłużonym uwalnianiu zawiera 20, 40, 60, 120 lub 200 mg czynnego składnika morfiny siarczanu.

• Ponadto lek zawiera: ziarenka sacharozy (zawierające sacharozę i skrobię kukurydzianą), hypromeloza, amoniowy metakrylan kopolimer (typu B) (EUDRAGIT RS 30D), trietylu cytrynian, talk, krzemionka koloidalna hydrofobowa.

Skład wieczka kapsułki:
ORAMORPH O.D. 20; Skład wieczka kapsułki nr 4 (jasnoniebieski): Żelatyna, Tytanu dwutlenek (E 171), Błękit brylantowy FCF (E 133)
ORAMORPH O.D. 40; Skład wieczka kapsułki nr 4 (ciemnoniebieski): Żelatyna, Tytanu dwutlenek (E 171), Błękit brylantowy FCF (E 133)
ORAMORPH O.D. 60; Skład wieczka kapsułki nr 3 (fioletowy): Żelatyna, Tytanu dwutlenek (E 171), Błękit brylantowy FCF (E 133), Czerwień allura AC (E 129)
ORAMORPH O.D. 120; Skład wieczka kapsułki nr 1 (różowy): Żelatyna, Tytanu dwutlenek (E 171), Czerwień allura AC (E 129)
ORAMORPH O.D. 200; Skład wieczka nr 0+ (fioletowy – taki jak kolor ametystu): Żelatyna, Tytanu dwutlenek (E 171), Błękit brylantowy FCF (E 133), Czerwień allura AC (E 129)

Skład korpusu kapsułki nr 4 (dla 20 mg i 40 mg), nr 3 (dla 60 mg) nr 1 (dla 120 mg), nr 0+ (dla 200 mg) (biały)
Tytanu dwutlenek (E 171)
Żelatyna

Czarny tusz:
Szelak
Czarny tlenek żelaza (E 172).

Dawkowanie preparatu Oramorph O.D. – jak stosować ten lek?

Lek ORAMORPH O.D. należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Dawkowanie zależy od nasilenia bólu, wieku pacjenta oraz od dotychczasowego zapotrzebowania pacjenta na leki przeciwbólowe.

Wszelkie zmiany lub wstrzymywanie w leczeniu powinny być przeprowadzane w porozumieniu z lekarzem.\ Wzrost nasilenia bólu może wymagać zwiększenia dawki dziennej. Zawsze należy postępować zgodnie z zaleceniami lekarza.

Dawka leku ORAMORPH O.D. musi być dostosowana i często monitorowana.
W rezultacie należy konsultować się z lekarzem regularnie, należy powiedzieć lekarzowi czy wpływ leku jest za silny lub czy nie wywołuje żadnego wpływu.

Osłabienie funkcji wątroby lub nerek:
Dawka może wymagać dostosowania. Należy postępować zgodnie z zaleceniami lekarza.

Do stosowania doustnego.
Kapsułki powinny być połykane w całości. Nie należy zgniatać lub gryźć kapsułek ani ich zawartości. Jeżeli pacjent nie może połknąć kapsułki w całości, zawartość kapsułki można podawać bezpośrednio ze zmieszanym pokarmem półpłynnym takim jak przetarte owoce lub jarzyny, dżem bądź jogurt, lub przez rurkę dożołądkową (należy postępować zgodnie z zaleceniami lekarza lub pielęgniarki).

Kapsułki należy przyjmować w odstępach 24-godzinnych.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W razie przyjęcia większej niż zalecona w ulotce lub przepisana przez lekarza dawki leku ORAMORPH O.D., należy niezwłocznie zwrócić się do lekarza, szpitalnego oddziału ratunkowego lub farmaceuty. Do objawów przedawkowania należą: nadmierna senność, zwężenie źrenic, zaburzenia oddychania i niedociśnienie tętnicze (niezwykle niski poziom ciśnienia krwi). W przypadku znacznego przedawkowania może wystąpić: zapaść sercowo-naczyniowa oraz śpiączka.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Oramorph O.D. – czy mogę spożywać alkohol?

Podczas przyjmowania leku ORAMORPH O.D. nie wolno pić alkoholu, ponieważ alkohol może prowadzić do przyspieszenia uwalniania morfiny. Dodatkowo, alkohol może zwiększać uspokajające działanie leku ORAMORPH O.D.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Oramorph O.D. w okresie ciąży i karmienia piersią?

Przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku należy poradzić się lekarza.
Lek ORAMORPH O.D. należy stosować tylko zgodnie z zaleceniami lekarza.

Wysokie dawki podawane pod koniec ciąży nawet przez krótkie okresy leczenia mogą powodować depresję oddechową u noworodka. Bez względu na dawkę, stosowanie leku ORAMORPH O.D. podczas ostatnich miesięcy ciąży może powodować objawy odstawienia u noworodka. Należy porozmawiać z lekarzem jeśli pacjentka jest w ciąży.

Jeśli pacjentka karmi piersią nie powinna stosować leku ORAMORPH O.D. przez dłuższy okres.
Jeśli konieczne jest wielokrotne podanie leku przez kilka dni, należy czasowo zrezygnować z karmienia piersią. Pojedyncze podanie leku nie wydaje się być związane z ryzykiem dla noworodka.

Przed zastosowaniem każdego leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.

Ulotka Oramorph O.D. – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Oramorph O.D. przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Brak ulotki w bazie.

Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Oramorph O.D. m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Źródła / bibliografia:

  • RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)

Brak charakterystyki w bazie.

Dostępność Oramorph O.D. w najbliższej aptece

Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.

Opinie o Oramorph O.D. - forum pacjentów, porady i wymiana doświadczeń

Stosujesz Oramorph O.D.? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia związane z przyjmowaniem preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Co ważne, użytkownicy często opisują rzeczywiste skutki uboczne, z którymi się zmagają. Dzięki temu nie mamy do czynienia wyłącznie z suchymi informacjami pochodzącymi z ulotki informacyjnej leku, ale z rzeczywistym działaniem niepożądanym leku.

Uwaga: Informacje od użytkowników dotyczące produktów nie są weryfikowane. Nie można więc mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

Dodaj komentarz