Podmiot odpowiedzialny | |
Kod ATC | |
Procedura | |
Substancja | Tetrafluoroboran |
Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Mibitec?
Produkt jest przeznaczony wyłącznie do diagnostyki.
MIBITEC jest używany do badania czynności serca i przepływu krwi (perfuzji mięśnia sercowego) poprzez wykonywanie obrazów serca (scyntygrafia), na przykład w celu wykrycia ataku serca (zawału mięśnia sercowego), lub gdy choroba powoduje zmniejszenie zaopatrzenia w krew (części) mięśnia serca (niedokrwienie). MIBITEC jest także używany w diagnostyce zmian w piersiach, w połączeniu z innymi metodami diagnostycznymi, jeśli ich wyniki są niejasne. MIBITEC służy także do lokalizacji nadaktywnych gruczołów przytarczyc (gruczoły, które wydzielają hormon regulujący stężenie wapnia we krwi).
Po wstrzyknięciu MIBITEC czasowo gromadzi się on w określonych częściach ciała. Substancja radiofarmaceutyczne zawiera małe ilości związków radioaktywnych, które można wykryć spoza ciała za pomocą specjalnych kamer. Lekarz medycyny nuklearnej otrzyma następnie obrazy (scyntygrafia) budzących niepokój narządów, co dostarczy lekarzowi prowadzącemu wartościowych informacji na temat budowy i czynności tego narządu lub lokalizacji np. guza.
Użycie środka MIBITES wiąże się z narażeniem na niewielkie dawki radioaktywności. Lekarz prowadzący i lekarz medycyny nuklearnej uznali, że kliniczna korzyść płynąca z wykonania badania z użyciem środka radiofarmaceutycznego przewyższa ryzyko związane z promieniowaniem.
Jaki jest skład Mibitec, jakie substancje zawiera?
Substancją czynną leku jest tetrafluoroboran [tetrakis (2-metoksy-2-metylpropylo-1-izocyjanido) miedzi(1+)]
Każda fiolka zawiera 1 mg tetrafluoroboranu [tetrakis (2-metoksy-2-metylpropylo-1-izocyjanido) miedzi(1+)].
Pozostałe składniki to: cyny(II) chlorek dwuwodny, cysteiny chlorowodorek jednowodny, sodu cytrynian dwuwodny, mannitol, azot
Dawkowanie preparatu Mibitec – jak stosować ten lek?
MIBITEC może być stosowany jedynie w warunkach szpitalnych. Lek ten powinien być przygotowywany i podawany jedynie przez wykwalifikowane osoby, przeszkolone do bezpiecznego wykonywania tych czynności. Osoby te zwrócą szczególna uwagę na bezpieczeństwo użycia leku i będą informowały pacjenta o podejmowanych działaniach.
Lekarz specjalista medycyny nuklearnej nadzorujący przebieg badania podejmie decyzję o dawce leku MIBITEC, zastosowanej w indywidualnym przypadku. Będzie to najmniejsza dawka wystarczająca do uzyskania pożądanych informacji.
Zazwyczaj podawana dawka zalecana u osób dorosłych wynosi 200 to 2000 MBq (Mega Bequerel, jednostka używana do określenia radioaktywności).
Stosowanie u dzieci i młodzież
U dzieci i młodzieży podawana dawka zostanie dostosowana do masy ciała dziecka.
Podanie leku MIBITEC i prowadzenie badania
MIBITEC jest podawany dożylnie.
Jedno lub dwa wstrzyknięcia wystarczają do przeprowadzenia badania potrzebnego lekarzowi. Po wstrzyknięciu lpacjent otrzyma napój i zostanie poproszony o oddanie moczu tuż przed badaniem. Lekarz medycyny nuklearnej poinformuje, jeśli konieczne będzie podjęcie szczególnych środków ostrożności po otrzymaniu tego leku. W przypadku pytań należy skontaktować się z lekarzem medycyny nuklearnej.
Gotowy do użycia roztwór zostanie wstrzyknięty do żyły przed wykonaniem badania scyntygraficznego. Badanie (skanowanie) może odbyć się od 5-10 minut do 6 godzin po wstrzyknięciu, w zależności od rodzaju badania.
W przypadku badania serca konieczne mogą być dwa wstrzyknięcia, jedno w spoczynku i jedno po obciążeniu (np. podczas wysiłku fizycznego lub po obciążeniu farmakologicznym). Zostaną wykonane dwa wstrzyknięcia w odstępie co najmniej 2 godzin i podana będzie całkowita dawka nie większa niż 2000 MBq (postępowanie jednodniowe). Możliwe jest także postępowanie dwudniowe.
W celu wykonania badania scyntygraficznego piersi, do żyły na ręce lub na stopie po stronie przeciwnej do badanej piersi, podaje się dawkę 750-1100 MBq.
W celu ustalenia położenia nadmiernie aktywnych gruczołów przytarczyc, podawana jest aktywność pomiędzy 185 MBq a 1100 MBq, w zależności od użytej metody.
Po podaniu leku MIBITEC należy
– unikać wszelkich kontaktów z małymi dziećmi i kobietami w ciąży przez 24 godziny po podaniu leku;
– często oddawać mocz w celu usunięcia leku z organizmu.
Czas trwania badania
Lekarz prowadzący poinformuje o typowym czasie trwania badania.
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
Przedawkowanie jest niemal niemożliwe ze względu na podanie tylko jednej dawki leku MIBITEC, dokładnie sprawdzonej przez specjalistę medycyny nuklearnej nadzorującego przebieg badania. Jednakże, w przypadku przedawkowania zostanie podjęte odpowiednie leczenie. W szczególności specjalisty medycyny nuklearnej nadzorujący badanie może zalecić picie dużych ilości płynów w celu ułatwienia usuwania leku MIBITEC z organizmu.
W przypadku dalszych pytań dotyczących stosowania leku MIBITEC należy zwrócić się lekarza specjalisty medycyny nuklearnej nadzorującego badanie.
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Mibitec – czy mogę spożywać alkohol?
Jeśli lek ma być wykorzystany do wykonania obrazów serca, pacjent zostanie poproszony o niejedzenie niczego przez co najmniej 4 godziny przed badaniem.
Po wstrzyknięciu, ale przed wykonaniem zdjęć (scyntygrafią), pacjent zostanie poproszony o spożycie lekkiego posiłku z zawartością tłuszczu, lub wypicie jednej czy dwóch szklanek mleka, w celu zmniejszenia radioaktywności ciała i poprawienia jakości obrazu.
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Mibitec w okresie ciąży i karmienia piersią?
W okresie ciąży i karmienia piersią, lub gdy istnieje możliwość, że kobieta jest w ciąży, czy też planuje ciążę, przed zastosowaniem tego leku należy porozmawiać z lekarzem specjalistą medycyny nuklearnej. Przed podaniem dożylnym leku MIBITEC należy poinformować lekarza specjalistę medycyny nuklearnej, jeśli istnieje możliwość ciąży, jeśli miesiączka nie wystąpiła we właściwym czasie lub jeśli karmi się piersią.W przypadku wątpliwości ważne jest, aby porozmawiać lekarzem specjalistą medycyny nuklearnej, który będzie nadzorował przebieg badania.
Stosowanie leku podczas ciąży
Lekarz medycyny nuklearnej poda ten produkt pacjentce w ciąży tylko, jeśli spodziewane korzyści przewyższają ryzyko.
Stosowanie leku podczas karmienia piersią
Należy zapytać lekarza medycyny nuklearnej, kiedy można wznowić karmienie piersią. Należy porozmawiać na ten temat z lekarzem medycyny nuklearnej, ponieważ doradzi on wstrzymanie karmienia aż do usunięcia radioaktywności z ciała. Zajmuje to około 24 godzin. Odciągnięte w tym czasie mleko należy wyrzucić.
Ulotka Mibitec – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Mibitec przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Mibitec m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:
Źródła / bibliografia:
- RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)
Dostępność Mibitec w najbliższej aptece
Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.
Opinie o Mibitec - forum pacjentów, porady i wymiana doświadczeń
Stosujesz Mibitec? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.
Opisując swoje doświadczenia związane z przyjmowaniem preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Co ważne, użytkownicy często opisują rzeczywiste skutki uboczne, z którymi się zmagają. Dzięki temu nie mamy do czynienia wyłącznie z suchymi informacjami pochodzącymi z ulotki informacyjnej leku, ale z rzeczywistym działaniem niepożądanym leku.
Uwaga: Informacje od użytkowników dotyczące produktów nie są weryfikowane. Nie można więc mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.