Ednyt

Ednyt jest lekiem przeciwnadciśnieniowym, zawierającym substancję czynną – maleinian enalaprylu. Enalapryl należy do grupy inhibitorów konwertazy angiotensyny.

Lekarz przepisał Ednyt z któregoś z następujących powodów:
– nadciśnienie tętnicze;
– niewydolność serca: leczenie wspomagające w skojarzeniu z lekami moczopędnymi i (lub) glikozydami nasercowymi.

Jaki jest skład Ednyt, jakie substancje zawiera?

Substancja czynną leku jest: enalaprylu maleinian, odpowiednio 2,5 mg lub 5,0 mg enalaprylu maleinianu w jednej tabletce.

Ponadto lek zawiera substancje pomocnicze: krzemionka koloidalna bezwodna, magnezu stearynian, sodu wodorotlenek, powidon, talk, krospowidon, celuloza mikrokrystaliczna, laktoza jednowodna.

Zobacz listę produktów zawierających substancje:

Dawkowanie preparatu Ednyt – jak stosować?

Lek Ednyt należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy ponownie skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Maksymalna dawka dobowa leku wynosi 40 mg.
Zazwyczaj stosowana dawka leku Ednyt to 10 mg do 20 mg na dobę, jednorazowo lub podzielona na dwie dawki. Lekarz może zadecydować o innym schemacie dawkowania w przypadku pacjentów z zaburzeniami czynności nerek lub pacjentów leczonych dializą.
Ednyt można przyjmować niezależnie od posiłków, popijając niewielką ilością płynu.
Zaleca się rozpoczynanie podawania leku od mniejszych dawek, ponieważ może wystąpić niedociśnienie, szczególnie u pacjentów z niedoborem płynów ustrojowych, np. po dializie, przy nadmiernym poceniu się, wymiotach, biegunce, leczeniu środkami moczopędnymi, a także u pacjentów z niewydolnością serca, ciężkim samoistnym nadciśnieniem tętniczym lub nadciśnieniem pochodzenia nerkowego.

U pacjentów ze złośliwym nadciśnieniem tętniczym lub ciężką niewydolnością serca rozpoczęcie leczenia lub zmianę dawki należy przeprowadzić w warunkach szpitalnych.

Nadciśnienie tętnicze
– Pacjenci nie leczeni innym lekiem przeciwnadciśnieniowym
Zalecana dawka początkowa w leczeniu nadciśnienia tętniczego wynosi 5 mg na dobę, rano. Dawkę tę można zwiększać w zależności od reakcji na leczenie. Zazwyczaj dawka podtrzymująca wynosi od 10 do 20 mg. Maksymalna dawka dobowa wynosi 40 mg podawane w jednej lub dwóch dawkach podzielonych.

– Pacjenci leczeni lekami moczopędnymi
Zaleca się odstawienie leków moczopędnych na 2-3 dni przed podaniem leku Ednyt, gdyż po pierwszej dawce może wystąpić objawowe niedociśnienie. Jeśli nie jest to możliwe, zalecana dawka początkowa powinna być zmniejszona do 2,5 mg i podana pod kontrolą lekarską.

Dawkowanie u pacjentów z nadciśnieniem i zaburzeniami czynności nerek
– Klirens kreatyniny od 30 do 80 ml/min
Dawka początkowa wynosi 2,5 mg.
Dawka podtrzymująca wynosi od 5 mg do10 mg na dobę. Maksymalna dawka dobowa wynosi 20 mg.
– Klirens kreatyniny ≤ 30 ml/min:
Dawka początkowa wynosi 2,5 mg na dobę.
Dawka podtrzymująca wynosi 5 mg na dobę.
Maksymalna dawka dobowa wynosi 10 mg.

– Pacjenci poddawani hemodializie
Enalapryl jest usuwany z organizmu poprzez dializę. Dawka u pacjentów poddawanych dializoterapii wynosi zwykle 2,5 mg i podaje się ją po wykonaniu zabiegu hemodializy. W dniach bez dializy lekarz ustali dawkę indywidualnie, zależnie od wartości ciśnienia tętniczego krwi.

Niewydolność serca
Zalecana dawka początkowa wynosi 2,5 mg na dobę. Powinna ona być stopniowo zwiększana w zależności od reakcji pacjenta na leczenie.

Lek może być stosowany w dawkach od 2,5 do 20 mg na dobę, w dawce pojedynczej lub w dawkach podzielonych, w zależności od reakcji na leczenie. Zazwyczaj dawka podtrzymująca wynosi 20 mg.

Maksymalna dawka dobowa wynosi 20 mg.

W niewydolności serca enalapryl podaje się zwykle z lekami moczopędnymi i preparatami naparstnicy.

W takich przypadkach przed podaniem enalaprylu należy zmniejszyć dawkę leków moczopędnych, a pacjenta należy obserwować.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Może wystąpić ciężkie niedociśnienie, wstrząs, bradykardia (zbyt wolne bicie serca), zaburzenia elektrolitowe (nieprawidłowa zawartość różnych soli we krwi), niewydolność nerek, osłupienie.

W przypadku przyjęcia większej niż zalecana dawki leku należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub zgłosić się do izby przyjęć najbliższego szpitala.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Ednyt – czy mogę spożywać alkohol?

Nie dotyczy.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Ednyt w okresie ciąży i karmienia piersią?

Przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku, należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.

Nie wolno stosować leku Ednyt w czasie ciąży, ponieważ może spowodować zaburzenia, a nawet śmierć płodu lub noworodka. Po stwierdzeniu ciąży lek należy jak najszybciej odstawić. Stosowanie leku Ednyt podczas karmienia piersią jest przeciwwskazane. Enalapryl przenika do mleka, istnieje więc możliwość wystąpienia działań niepożądanych u niemowląt. Dlatego należy przerwać karmienie piersią w przypadku konieczności stosowania leku.

Żródła / Bibliografia:


Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego Ednyt

Ulotka Ednyt – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta (m.in. skutki uboczne, interakcje)

Do pobrania pełna ulotka Ednyt przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne (działania niepożądane), przeciwwskazania, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i obsługę maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjentów w formacie pdf:

Produkt archiwalny – Brak w produkcji, Brak w obrocie

Reklama

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Ednyt m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Produkt archiwalny – Brak w produkcji, Brak w obrocie

Sprawdź cenę i dostępność Ednyt w najbliższej aptece

Cena i dostępność i w aptece w Twojej okolicy. Dzięki funkcjonalności portalu KtoMaLek.pl możesz dowiedzieć się ile kosztuje dany preparat, czy jest refundowany. Następnie możesz zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece - sprawdź cenę Ednyt

Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Ednyt? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków i aptek. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź najnowsze opinie pacjentów.

Dodaj komentarz

Ważne! Przeczytaj przed opublikowaniem opinii na forum. Oferty sprzedaży/kupna/odstąpienia leków są sukcesywnie usuwane, zgodnie z regulaminem portalu. Zażycie produktu leczniczego pozyskanego poza oficjalnym obrotem (z tzw. "drugiej ręki") może być niebezpieczne dla zdrowia.

Napisz opinię o Ednyt. Podziel się doświadczeniami na forum.